Bosch Rexroth i MathWorks łączą symulację i automatykę
W ramach działań na rzecz cyfryzacji wiele firm wprowadza do produkcji technologie lub procesy, które często są dla nich przełomowe. Aby zminimalizować ryzyko przed uruchomieniem i zwiększyć wydajność — nawet w odniesieniu do procesów, które są już znane — coraz częściej stosuje się planowanie systemów i maszyn oparte na symulacji oraz powiązane ze sobą procesy produkcyjne. Firmy MathWorks i Bosch Rexroth połączyły siły w zakresie symulacji i automatyki, wspierając w ten sposób na przykład uproszczone tworzenie cyfrowych bliźniaków.
MathWorks jest twórcą oprogramowania do obliczeń matematycznych, które wykorzystuje platformę MATLAB i środowisko schematów blokowych Simulink. To język wysokiego poziomu i interaktywne środowisko, które może być używane do szybkiego wykonywania zadań, które wymagają intensywnych obliczeń. Simulink dopełnia ten produkt jako oprogramowanie do modelowania. Oba te rozwiązania znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, na przykład w inżynierii maszyn i systemów, czy choćby w rozwoju komponentów automatyki. Teraz można je połączyć z zestawem narzędzi do automatyzacji ctrlX AUTOMATION.
Modele maszyn można tworzyć bezpośrednio w programach MATLAB i Simulink. Poprzez połączenie symulacyjne z ctrlX AUTOMATION powstały kod programu może być uruchomiony w czasie rzeczywistym na platformie sterowania ctrlX CORE. Rozwój oparty na modelach pozwala na weryfikację rozwiązań cyfrowych stworzonych w programach MATLAB i Simulink na wczesnym etapie symulacji, a następnie przeniesienie ich na platformę automatyki za pomocą funkcji generowania kodu. Dane mogą być również w czasie rzeczywistym zwracane do systemu symulacji w celu poprawy modelu w symulacji.
„Dzięki bezpośredniemu połączeniu platform symulacji i automatyki użytkownicy oszczędzają wiele czasu, ponieważ mogą wirtualnie przetestować model maszyny lub systemu przed jego finalizacją. W ten sposób najpierw mamy do czynienia z cyfrowym bliźniakiem maszyny — zanim zostanie ona skonfigurowana przez producenta. Dzięki temu możemy z wyprzedzeniem wykrywać i eliminować błędy, optymalizować procesy i nie tylko” — wyjaśnia Hans Michael Krause, kierownik działu zarządzania produktami ctrlX World w firmie Bosch Rexroth.
„Co więcej, wspólne rozwiązanie — oprócz opcji wirtualnego rozruchu — tworzy fundament do rozwoju rozwiązań opartych na AI, na przykład na potrzeby konserwacji predykcyjnej” — dodaje Norbert Ulshöfer, dyrektor zespołu inżynierii aplikacji w niemieckim oddziale MathWorks.
Kompletne rozwiązanie podkreśla koncepcję systemu ctrlX AUTOMATION: otwarta platforma automatyzacji z technologią aplikacji i ekosystemem zaciera dotychczasowe granice między sterowaniem maszynami, IT i Internetem rzeczy, a tym samym rzuca nowe światło na zdolność współtworzenia.