Nowoczesny przemysł [część 1]. Inteligentna fabryka, czyli wejście na wyższy poziom świadomości produkcji
Rozwiązania przemysłu 4.0 z dnia na dzień co raz mocniej „zarażają” ekosystem produkcyjny zakładów przemysłowych. Wejście do świata 4.0 wiąże się z wieloma możliwościami dla procesów produkcyjnych oraz logistycznych, ale także z wieloma wyzwaniami, z którymi firmy będą musiały się zmierzyć.
Jesteśmy w punkcie gdzie każdy może kształtować przyszłość produkcji w zakładzie, trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć. Jeśli firmy chcą osiągać więcej, być bardziej konkurencyjnymi na rynku, właściciele i dyrektorzy muszą wykazać się przywództwem i odwagą, by wdrażać technologie bez obaw. Dokonywać przemyślanych wyborów tam, gdzie technologia naprawdę może stwarzać duże perspektywy, poprawiać odporność na zakłócenia, zmniejszać ryzyko i koszty przedsiębiorstwa.
Nie zrobimy wszystkiego „smart” i nie zautomatyzujemy wszystkiego od razu. Raz, że nie chcemy, a dwa nie możemy. Czynnik ludzki musi nadal odgrywać istotną rolę w całym procesie produkcyjnym. Wdrażając nowe inteligentne technologie równolegle musimy zapewnić pracownikom umiejętności potrzebne do tego co czeka nas w przyszłości. I co najważniejsze stworzyć możliwości aby od początku pracownicy byli zaangażowani w projektowanie i wdrażanie tej technologii w przedsiębiorstwie.
Automatyzacja i robotyzacja stanowisk produkcyjnych i logistycznych
Zautomatyzowane systemy są używanedo wykonywania rutynowych zadań, tam gdzie to możliwe. Ponieważ automatyzacja jest powtarzalna, niezawodna i niemęcząca, jest to idealny sposób na uwolnienie pracowników od zajęć, które ich wyczerpują lub narażają na potencjalne obrażenia. Jednak automatyzacja to nie tylko roboty i linie technologiczne.
Na przykład niektóre skanery 3D można wykorzystać do szybkich pomiarów wyprodukowanych części na linii produkcyjnej i natychmiastowej identyfikacji niezgodności, znacznie szybciej niż byłby to w stanie zrobić człowiek. Automatyzacja umożliwia pracownikom wykonywanie innych zadań, które podnoszą kwalifikacje i stwarzają możliwości uzyskania nowego doświadczenia, wykonywania nowych czynności popychając do kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów, planowania i późniejszej ich analizy.
Rzeczywistość zaoferowała nam narzędzia cyfrowe i zbieranie danych. Jest to kolejny poziom, który odblokowuje zupełnie nowy zestaw możliwości, dzięki większemu wglądowi w produkcję w czasie rzeczywistym niż kiedykolwiek wcześniej. Musimy sobie zdać sprawę, że wykorzystanie tych możliwości jest istotnym elementem ku poprawie wydajności przedsiębiorstwa. Umiejętność analizy tych danych jest kluczowa, jeśli chcemy naprawdę zaangażować się w rozwój swojego biznesu.
Technologia cyfrowych bliźniaków
Jednym z najcenniejszych dostępnych narzędzi technologicznych jest technologia cyfrowych bliźniaków, czyli tworzenie wirtualnych modeli w celu monitorowania i ulepszania procesów. Nie tylko pomaga symulować procesy i planować je z wyprzedzeniem, ale także może służyć do zaplanowania fabryki czy łańcucha dostaw, magazynu lub by ogarnąć procesy każdej z maszyn osobno. Co więcej ta technologia stwarza możliwości by efektywniej wszystkim tym zarządzać, a z pomocą sztucznej inteligencji i odpowiedniego oprogramowania wspierać każdy etap, od produkcji, przez logistykę, po sprzedaż.
W najbliższym czasie – 30 listopada – odbędzie się jedna z ciekawszych konferencji w Polsce poświęcona automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. W trakcie spotkania zobaczymy na realnych przykładach jak cyfrowy bliźniak radzi sobie z planowaniem i symulacją na hali produkcyjnej i zarządza całymi systemami produkcyjnymi. Organizatorem jest firma Asseco CEIT, która stworzyła system projektowania i symulacji systemów produkcyjnych i logistycznych oparty na technologii cyfrowego bliźniaka.
A podczas spotkania, specjaliści z VELUX opowiedzą o wdrożeniu cyfrowego bliźniaka w ich firmie. Jak technologia działa i obejmuje wszystkie obszary produkcyjne i logistyczne fabryki.
➡ Więcej na temat konferencji i poruszanych tematów znajdziecie pod linkiem: https://www.asseco-ceit.com/en/expert-forum-unlock-your-production-potential-with-the-twins-of-success-automation-digitization/
Wydarzenie ma na celu nas zainspirować i przybliżyć postęp jaki nastąpił w dziedzinach cyfryzacji i automatyzacji produkcji oraz logistyki, a także kwestie wykorzystania i wdrażania inteligentnych rozwiązań.
Przemysłowy internet rzeczy i chmura
Przemysłowy Internet rzeczy jest narzędziem, bez którego chmura danych nie istniałaby. Ona zaś dostarcza cennych informacji na temat zużycia surowców, przestojów maszyn, wąskich gardeł w produkcji i nie tylko. Gdy istnieje ekosystem połączonych urządzeń udostępniających dane, pracownicy mają obraz tego co się dzieje na produkcji za pośrednictwem różnych terminali, wyświetlaczy lub innych interfejsów cyfrowych. Mogą zobaczyć status zadania, nad którym pracują, i jego związek z całym przepływem produktów.
Dane wejściowe i dowolny punkt cyklu produkcyjnego są rejestrowane w całym systemie, aktualizując np. takie zmienne jak zapasy, stan i obciążenie maszyny, czas realizacji produkcji i wszelkie inne kryteria, które kierownictwo musi uznać za istotne by poznać wydajność firmy. Problemy z ogarnięciem tak szerokiego spektrum procesów, stają się łatwiejsze do wykrycia, a co za tym idzie, łatwiejsze do skorygowania, na przykład jeśli części stoją zbyt długo na danym stanowisku pracy. Zapewnienie, że wszystko komunikuje się ze wszystkim jest kierunkiem ułatwiającym/pomagającym operatorom i kadrze zarządzającej podejmowanie przemyślanych decyzji.
Te innowacje, które obecnie opanowują świat dotykają większości dziedzin, od motoryzacji po lotnictwo, od farmaceutyków po ropę, gaz i energię. Dla pracowników na całym świecie może to oznaczać lepszą, bezpieczniejszą pracę, możliwość pracy w domu lub u boku naszych robotycznych pomocników
Przemysł 4.0 odnosi się do systemu wzajemnie połączonych technologii i metod cyfrowych. Podstawową zasadą jest integracja całego ekosystemu produkcyjnego. Od przychodzących surowców, aż po kontrolę końcową i wysyłkę. Wdrażamy to, aby zmniejszyć ilość odpadów, efektywnie alokować zasoby, skrócić czas realizacji produkcji i obniżyć koszty produkcji.
W tym celu metody ciągłego doskonalenia łączy się z zaawansowaną automatyzacją oprogramowania, czujnikami bezprzewodowymi i uczeniem maszynowym, aby umożliwić podejmowanie właściwych w danym momencie decyzji, z krótkim czasem reakcji.
Lean Management w Przemyśle 4.0
Kaizen i 6S – bez tego Przemysł 4.0 się nie obędzie. Dyscyplina służy do ustanowienia i utrzymania uporządkowanego miejsca pracy, wyraźnie oznakowanego i racjonalnie rozplanowanego, bez bałaganu i marnotrawstwa. Wynika z tego, że każdy pracownik jest odpowiedzialny za stosowanie nawyków. Gdy porządek staje się normą, inspiruje pracowników do ciągłego doskonalenia, nawet małymi krokami.
Kaizen to podstawa, na której powinno budować się inteligentną produkcję. Zaś system 6S, w którym bezpieczeństwo pracy jest fundamentem, podstawą do rozpoczęcia przygody tworzenia bezpiecznego, lepszego i stabilnego środowiska pracy w inteligentnej fabryce.
Uczenie maszynowe oraz sztuczna inteligencja
Gdy już szczupły system zostanie cyfrowo zintegrowany, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja łączą się, aby przewidywać i reagować na pojawiające się warunki w hali produkcyjnej bez konieczności interwencji człowieka. Na przykład frezarki CNC mogą monitorować, jak długo dane narzędzie było używane do obróbki metalu i dlatego zaplanują ostrzenie lub jego wymianę, zanim narzędzie się stępi i tym samym wpłynie to na ciągłość produkcji.
W rzeczywistości proaktywne utrzymanie ruchu to jeden z najlepszych sposobów, w jaki firmy mogą z czasem zapobiegać kosztownym, nieplanowanym przestojom. Maszyny staną się mądrzejsze dzięki wykorzystaniu większych zbiorów danych do efektywnej alokacji zasobów i ostrzegania planistów o warunkach, które mogą wymagać ich zaangażowania.
Podsumowanie
Wszystko powyżej brzmi idealnie? Na pierwszy rzut oka TAK. Korzyści płynące z inteligentnej produkcji wydają się nieograniczone. Jednak dopóki przemysł produkcyjny nie będzie miał odpowiednich podstaw cyfrowych i pracowników posiadających odpowiednią dla cyfrowej produkcji wiedzę techniczną, nie zobaczymy, jaki jest jej prawdziwy potencjał.
I tym wnioskiem zakończymy dziś pierwszą część cyklu na temat nowoczesnego przemysłu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas także w Wiadomościach Google.
Jeśli spodobał Ci się artykuł i uważasz, że prezentowane przez nas treści są ciekawe i wartościowe – udostępnij dalej swojej społeczności. Dziękujemy.