Rośnie zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne. Inwestycji będzie przybywać
Stabilny wzrost popytu na polimery jest zauważalny od lat. Znajdują bowiem szerokie zastosowanie w wielu branżach – motoryzacyjnej, budowlanej czy meblarskiej. Dziś mówi się o rekordowej skali inwestowania w przemysł polipropylenowy.
Nowych obiektów przybywa także na polskim rynku. Szerokim echem odbił się projekt Polimery Police, flagowej inwestycji Grupy Azoty. Dziś jest już ukończony w ponad 96%*, a jego uruchomienie planowane jest na 2023 rok.
Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie co roku. Szczególnie dużym rynkiem zbytu jest Europa Środkowa. Polipropylen znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest wykorzystywany m.in. w produkcji opakowań produktów spożywczych, izolacji kabli i przewodów, części samochodowych, zabawek czy mebli. Materiał ten jest doceniany ze względu na swoje właściwości – wysoką odporność chemiczną na kwasy, zasady i rozpuszczalniki organiczne, a także możliwość spawania, zgrzewania, metalizowania czy zadrukowywania. Sprawia to, że polipropylen może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu.
Produkcja tworzyw sztucznych staje się coraz bardziej opłacalna. Popyt na tworzywa takie jak polietylen, polipropylen czy polichlorek winylu rośnie – a przez to wielu krajom będzie zależeć na rozbudowie własnych mocy wytwórczych. Jak podkreśla Rafał Blankiewicz z ILF Polska, rynek wciąż nie jest nasycony:
– W ciągu najbliższych lat spodziewamy się kolejnych projektów o dużej skali z zakresu petrochemii. To jeden z silniejszych kierunków rozwoju polskiego przemysłu. Dziś ceny polipropylenu są na wysokim poziomie. To naprawdę lukratywny biznes – mówi Rafał Blankiewicz z ILF Consulting Engineers Polska.