Naukowcy z UW rewolucjonizują tworzenie czujników chemicznych z wykorzystaniem nanostrukturalnych tlenków metali
Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wytyczają nową drogę w dziedzinie syntezy nanomateriałów oraz technologii sensorycznych. Badacze z Wydziałów Chemii i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzają innowacyjną jednoetapową metodę wytwarzania nanodrutów zbudowanych z tlenków metali, które stanowią niezastąpione elementy czujników chemicznych.
Nanodruty to struktury o wyjątkowo drobnej skali, przypominające ludzkie włosy, ale o średnicy aż tysiąc razy mniejszej. Dzięki wykorzystaniu kopolimerów blokowych jako ‚rusztowania’, naukowcy tworzą te nanomateriały w przełomowy sposób.
Nowa metoda uprościła tradycyjny proces produkcji nanostruktur, dzięki jednoetapowej samoorganizacji kopolimerów blokowych w obecności prekursora materiału nieorganicznego. To pozwala na szybkie i wydajne tworzenie powłok tlenkowych składających się z nanodrutów o rozwiniętej powierzchni aktywnej, co ma kluczowe znaczenie w zastosowaniach czujnikowych.
Opracowana przez naukowców z UW metoda otwiera zupełnie nowe perspektywy w produkcji zminiaturyzowanych układów do detekcji lotnych związków organicznych (VOCs), które stanowią zagrożenie dla jakości powietrza, a także w dziedzinie katalizy. Ta przełomowa technologia obiecuje rewolucję w dziedzinie czujników chemicznych i nanomateriałów, co przyczynia się do rozwoju nauki i przemysłu.
Więcej dowiecie się z artykułu pt. „Block Copolymer-Templated, Single-Step Synthesis of Transition Metal Oxide Nanostructures for Sensing Applications” autorstwa Przemysława Puły, doktoranta w grupie prof. Pawła Majewskiego z Wydziału Chemii UW i współpracowników ukazał się na łamach czasopisma „ACS Applied Materials & Interfaces”.