NSK opracowuje metodę analizy stanu środków smarnych w łożyskach i układach ruchu liniowego

Źródło informacji: NSK

W przemyśle, smarowanie łożysk, śrub kulowych i prowadnic liniowych jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowej pracy maszyn. Jednak ten smar ulega degradacji, co negatywnie wpływa na czas sprawności i OEE (ogólną efektywność wyposażenia).

Firma NSK wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, opracowując metodę diagnozowania pozostałego okresu trwałości smaru. Rozwiązanie to, dostępne w formie aplikacji mobilnej, umożliwi użytkownikom na miejscu analizę stanu środków smarnych.

Japoński producent zbiera obecnie opinie i informacje zwrotne od klientów przed uruchomieniem aplikacji.

Aplikacja mobilna NSK wykorzystuje technologię diagnostyki degradacji stanu smaru

Aplikacja mobilna NSK wykorzystuje technologię diagnostyki degradacji stanu smaru

Obecne metody diagnostyczne o wysokiej dokładności opierają się na badaniach laboratoryjnych. Dla firm wiąże się z wysokimi kosztami, niemożliwością przeprowadzenia ich na miejscu oraz długim oczekiwaniem na ich wyniki. Natomiast metody oparte na obserwacji wizualnej lub wykorzystujące densytometr są bardziej powszechne, ale cechują się niższą dokładnością. W rezultacie wiele przedsiębiorstw w celu utrzymania ciągłości pracy niepotrzebnie uzupełnia smary w zbyt wczesnym stadium, co tak naprawdę prowadzi do ich marnotrawstwa.

Z tego powodu japoński producent podjął wysiłki w celu opracowania znacznie wygodniejszej, tańszej, szybszej i dokładniejszej metody diagnozowania stopnia degradacji środka smarnego.

Warte podkreślenia jest to, że nowa aplikacja NSK umożliwia analizę stanu smaru na podstawie pobrania bardzo małej próbki. Wraz z upływem czasu w oleju bazowym i dodatkach do smaru zachodzą procesy chemiczne wywoływane przez wytworzone ciepło podczas eksploatacji oraz procesy utleniania. Objawiają się one poprzez modyfikacje struktury molekularnej smaru, co skutkuje jego zwiększoną absorpcją światła o krótkiej długości fali i zmianą koloru.

Na początku smar jest biały, a w trakcie użytkowania zmienia się na żółty lub pomarańczowy, aż w końcu staje się czarny, co świadczy o jego zerowej żywotności. Aplikacja analizuje stan smaru na podstawie jego koloru i oblicza pozostałą jego trwałość.

Z upływem czasu wyraźnie widać zmianę koloru smaru

Z upływem czasu wyraźnie widać zmianę koloru smaru