Duże i łatwe dofinansowanie na inwestycje w przedsiębiorstwie – czy to w ogóle możliwe?

|

Zapewne twoja konkurencja nie chce żebyś o tym wiedział, ale jest pewien szybki i łatwy sposób na pozyskanie dofinansowania na inwestycje w firmie. W dodatku dofinansowanie jest na inwestycję planowaną albo już zakończoną. Jest pewien mechanizm związany z Brexit, o którym opowiemy w poniższym artykule.

UK wyszła z Unii Europejskiej, a politycy nazwali to Brexit. Bez względu na nazwę to dla polskich oraz europejskich firm nic dobrego to nie wnosi, bo:

  • wprowadzone zostały cła, które zwiększają cenę produktów;
  • procedury związane z importem/eksportem są bardziej skomplikowane;
  • często niezbędne są specjalne certyfikaty UK.

Ewidentnie się pozmieniało. Część firm, zupełnie zrezygnowała z wymiany handlowej z UK, bo ta przestała się opłacać. Za to dużo firm wykorzystała sytuację i rozpoczęła import lub eksport.

Ten mechanizm po Brexit to nic innego jak dotacje na:

  • inwestycje (w tym zakup maszyn, modernizacje, IT);
  • udział w targach;
  • doradztwo i szkolenia.

Dofinansowanie może być do kwoty 500 tys. euro. Cześć z tej kwoty (max 200 tys. euro) może być wykorzystana z pomocy de minimis. Wtedy liczymy na dotację minimum 85%, a pozostałą cześć z Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej (RPI). W RPI dotacje są przyznawane w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji – wahają się pomiędzy 50 a nawet 70%.

Jest jeden warunek – twoja firma musiała importować lub eksportować w 2018 lub 2019 r. do Wielkiej Brytanii. Czym więcej kupowała lub sprzedawała to na większą kwotę dotacji możesz liczyć.

Wydaje się, że dofinansowanie nie jest dla firm, które odnotowały spadki w wyniku Brexit. Nic bardziej mylnego.

Jeden z naszych klientów – firma produkcyjna z okolic Warszawy miała „spadki” z kilkuset tysięcy w 2018 r. do ponad dwóch milionów w 2021 r. Pomimo tych “spadków” wniosek o dofinansowanie jest już złożony i czekamy na przyznanie środków. Tak na marginesie – to będzie nasza wspólna, 10. dotacja. Dla takich momentów warto żyć.

Co zrobić, żeby nie uciekła sprzed nosa taka dotacja?

Przede wszystkim nie tracić czasu, bo kolejny nabór wniosków, być może ostatni, rusza w styczniu. Bez obaw, zdążymy.

Po pierwsze, zobacz w księgowości czy twoja firma miała jakieś zakupy lub sprzedaż do UK w latach 2018-2019.

Następnie zgłoś się tu https://funduszeunijne.waw.pl/wsparie_po_brexitie/  

Podeślę ci narzędzie do zebrania danych i szczerze powiem, czy możesz liczyć na dotację i w jakiej wysokości. Dodatkowo sprawdzę limit pomocy de minimis.

A reszta… to już formalność