Eksportujesz do UK? Sprawdź jak zarobić więcej na funtach
www.freepik.com

Eksportujesz do UK? Sprawdź jak zarobić więcej na funtach

03/04/2023
Artykuł promocyjny

Wielu polskich przedsiębiorców eksportuje towary do Wielkiej Brytanii, więc kurs funta jest dla nich niezwykle ważny. Otrzymując zapłatę w obcej walucie, można bowiem sporo zarobić, jeśli znajdzie się odpowiednich klientów. Problemem bywa natomiast rozliczanie oraz kwestia wymiany funta na zł. Jak robić to rozważnie? Wiele osób bagatelizuje te sprawy i korzysta z kantorów, które są akurat pod ręką. Odpowiednia strategia i wybór najlepszego serwisu może jednak przynieść Ci znaczne korzyści.

Jak zmienił się export po brexicie?

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej handel międzynarodowy z tym krajem uległ zmianie. Choć cena funta nadal jest kusząca, wysyłka towarów do UK rozumiana jest już jako eksport. Nie jest traktowana już jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, tak jak działało to przed 1 stycznia 2021 roku. Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Przede wszystkim nowe obowiązki i utrudnienia, m.in.:

  • kontrole celne,
  • odprawy,
  • konieczność posiadania odpowiednich certyfikatów i dokumentów (np. związanych z pochodzeniem produktu).

Rozliczenie wysyłki towarów do UK

Jak zatem rozliczyć taki rodzaj działalności? Zgodnie z polskim prawem eksport towarów nie jest objęty VAT-em. Pamiętać jednak należy, że nie zwalnia to przedsiębiorcy z konieczności opłacenia tego podatku w UK, jeśli tamtejsze prawo dotyczy właśnie przesyłanych rzeczy.

Istotne jest też istnienie tzw. limitu transakcji. Jeśli wartość eksportowanych towarów nie przekracza 135 funtów, a nabywca jest osobą prywatną, sprzedawca musi:

  • zarejestrować się na potrzeby VAT w UK,
  • rozliczyć podatek VAT w tamtejszej deklaracji podatkowej.

W przypadku sprzedaży towaru podatnikowi VAT z siedzibą w Wielkiej Brytanii transakcja traktowana jest jako import towarów i podlega odprawie celnej. Oznacza to, że:

  • faktura od sprzedawcy nie ma brytyjskiego VAT,
  • VAT do urzędu celnego w UK płaci importer towarów.

Importerem w takiej sytuacji może być natomiast każda ze stron transakcji. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Jak istotny jest kurs funta w rozliczeniu eksportu?

Eksport towarów do Wielkiej Brytanii obarczony jest dość skomplikowanymi procedurami. Mimo to w wielu branżach sprzedawane na brytyjskim rynku produkty z zasady kosztują więcej niż w Polsce. Gdy doliczysz do tego korzystną wymianę funta na zł, to Twój dochód okaże się jeszcze wyższy.

Wchodząc na stronę https://internetowykantor.pl/kurs-funta/, masz szansę dodatkowo zarobić. Wynika to z faktu, że Internetowykantor.pl oferuje klientom niezwykle atrakcyjne ceny walut obcych. Możesz tam sprzedać euro po o wiele lepszej stawce niż w kantorach stacjonarnych czy serwisach bankowych. Co więcej, możesz ustawić alert na odpowiednią stawkę, która Cię satysfakcjonuje. W ten sposób międzynarodowa transakcja stanie się jeszcze atrakcyjniejsza.

Przy rozliczeniu faktur wystawianych za sprzedaż towarów do UK, wykorzystywany jest średni kurs NBP dnia roboczego przed obowiązkiem podatkowym. Funty zostają jednak na Twoim koncie i możesz je gromadzić lub wymieniać po najlepszej cenie, jaką znajdziesz na rynku. To zatem szansa na znaczne zwiększenie zysków. Internetowykantor.pl przygotował dla Ciebie zestawienie cen funta, które podejrzysz nawet do roku wstecz. To pomoże Ci podjąć decyzję, czy sprzedać walutę od razu, czy też poczekać na wyższe ceny, by zarobić na transakcji wyższą kwotę.