Rockwell Automation: rozszerzenie działalności w Katowicach
Jak informuje spółka: „przy ul. Francuskiej 46 w Katowicach, odbyło się oficjalne otwarcie nowego biura firmy Rockwell Automation. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele zarządu firmy, z CEO Blakem Moretem na czele, delegacja Urzędu Miasta oraz przedstawiciele innych organizacji pozarządowych. Kolejna inwestycja firmy to szansa na wzrost zatrudnienia w regionie, ale również jasny sygnał, że Katowice stają się kluczowym miejscem na mapie globalnych inwestorów.
Rockwell Automation to największa międzynarodowa firma z branży automatyki przemysłowej i rozwiązań informatycznych dostarczająca nowoczesne technologie z zakresu automatyzacji produkcji. Zatrudnia 22 tysiące pracowników w ponad 80 państwach. W Polsce istnieje już ponad 20 lat, a od 10 lat stale poszerza swoją działalność na Śląsku. Skalę tego rozwoju pokazuje fakt, że dekadę temu pracę w Katowicach rozpoczęło kilka osób, a dziś w fabryce i biurach zlokalizowanych w trzech miastach, jest zatrudnionych ponad tysiąc pracowników.
Uroczystość otwarcia uświetnili zaproszeni goście, w tym reprezentanci administracji publicznej, którzy w przemówieniach podkreślali swoje poparcie dla działań firmy oraz nie kryli dumy z tego, że do tego sukcesu przyczynili się lokalni specjaliści oraz współpraca z samorządem. To kolejny dowód na to, że rynek śląski rozwija się dynamicznie i przyciąga poważnych inwestorów. – Zobowiązaliśmy się do tego, by dawać naszym pracownikom w Katowicach szansę na długotrwały rozwój. Ponieważ wiemy, że wszyscy nasi pracownicy chcą tego samego: wiedzieć, że ich praca jest istotna, że mają narzędzia i wsparcie by osiągnąć sukces, że mają też szansę na ciągły rozwój – mówił Blake Moret, CEO Rockwell Automation, podczas ceremonii otwarcia.
Blake Moret podkreślił również swoje zadowolenie z faktu, że rozwój firmy pozwala na zatrudnianie coraz większej liczby osób w regionie oraz dumę z tego, że inżynierowie pracujący w Katowicach odgrywają bardzo ważną rolę w działalności firmy. Praca działu software development pomaga wdrożyć w życie Connected Enterprise, czyli autorskie rozwiązanie Rockwell Automation pozwalające na przetworzenie wszystkich danych pochodzących z fabryki w przydatne informacje prezentowane poprzez intuicyjny interfejs, który może być obsługiwany przez dowolne urządzenie mobilne. To technologia, która pozwala zarządzającym na szybsze reakcje i podejmowanie kluczowych decyzji poprzez precyzyjną analizę danych.
Nowe biuro w Katowicach to w dużej mierze siedziba Global Finance Operations, czyli działu księgowego obsługującego transakcje całej firmy na wszystkich kontynentach globu – To duże wyróżnienie dla naszego kraju, które jest efektem dotychczasowej, udanej współpracy pomiędzy nami a lokalnymi samorządami i dostawcami. Centrala, umieszczając w Katowicach centrum transakcji finansowych podkreśliła tylko po raz kolejny zaufanie i potencjał naszej kadry pracowniczej – tłumaczy Maciej Sieczka, dyrektor generalny Rockwell Automation w Polsce i na Ukrainie.
Oprócz działu finansowego, w nowo otwartym oddziale prym wiedzie dział Research & Development, który pracuje nad rozwojem, projektowaniem i testowaniem aplikacji oraz sprzętu, a coraz częściej również nad cyberbezpieczeństwem. – Nie produkujemy w Polsce prostych technologii. Katowickie oddziały tworzą i obsługują unikalne i innowacyjne produkty. Prowadzimy szerokie badania, we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, pomagamy również edukować przyszłych inżynierów i oferować im rozwój w naszej firmie – dodaje Sieczka. Jednym z trzonów katowickiego biura jest zespół kilkunastu specjalistów tworzących aplikacje do obsługi produktów firmy. Stanowią oni niemal połowę wszystkich specjalistów firmy w tym zakresie na całym świecie.
To nie pierwszy punkt na mapie Katowic, który znalazł się w polu zainteresowania już ponad stuletniej organizacji. Firma z powodzeniem rozwija swoją fabrykę w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej już od ponad 10 lat. Katowicka fabryka firmy jest jedyną spośród 17 na całym świecie, ma na swoim terenie 5 sekcji, które odpowiedzialne są za zróżnicowane rodzaje produkcji. Praca w niej jest monitorowana za pomocą nowoczesnego systemu kontroli produkcji Rockwell Automation – Connected Enterprise, co w niektórych jednostkach poskutkowało wzrostem efektywności produkcji o ok. 100 proc.
Śląska fabryka jest odpowiedzialna za produkcję na rynek europejski (w tym rosyjski), azjatycki oraz afrykański. Gigant, osiągający przychody przekraczające 6 miliardów dolarów, jest przygotowany na dalszy rozwój w rejonie Katowic, niedawno zakupił działkę o powierzchni 8 tys. m2 umożliwiającą rozbudowę fabryki do 20 tys. m2.”