Jak druk 3D wpływa na tworzenie gry komputerowej?
– Zortrax jest najbardziej znaną marką drukarek 3D w Polsce. Z tego powodu wzbudził nasze zaufanie. Dużą rolę odegrały również ceny pojedynczych wydruków oraz mnogość dostępnych materiałów. – mówi Marek Maruszczak, autor gry Slavic Monsters. I dodaje: – Korzystaliśmy z drukarek 3D również podczas pokazów naszego tytułu, w trakcie których drukowaliśmy figurki. Ważne dla nas było to, że wystarczyło 15 minut szkolenia i drukarka 3D mogła być obsługiwana przez członka naszego zespołu, który nie miał wcześniej styczności z tą technologią.
Firma Slavic Monsters Sp. z o.o. postanowiła połączyć ze sobą wierzenia Słowian z technologią rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality). W trakcie prac nad aplikacją, która dostępna ma być w przyszłym roku na ekranach smartfonów, autorzy korzystają z drukarek 3D polskiej firmy Zortrax.
Gra ukaże się na urządzeniach z systemem Android (wersja testowa dostępna jest już w usłudze Google Play) oraz iOS. Do czego potrzebne autorom gry drukarki 3D Zortrax M200? Jest im ona pomocna na etapie prac koncepcyjnych. Jednocześnie spełnia istotną rolę w procesie promocji aplikacji. Jest tak z tego względu, że druk 3D pozwala wizualizować projekty poszczególnych potworów (w pierwszej wersji gry ma się ich znaleźć ponad 150) i w przypadku gier stanowi niezwykle proste i efektywne narzędzie.
Jak stwierdzają twórcy gry; „Modele stworów tworzone na potrzeby gry w formie grafiki 3D można bardzo łatwo przystosować do formy potrzebnej do ich wydrukowania, a fizyczny prototyp pozwala łatwiej uzmysłowić sobie, czy jakiś element wymaga zmian lub dopracowania. Do dziś przy tworzeniu gier stosuje się gliniane, rzeźbione ręcznie modele, ale drukowanie ich w 3D to mniej pracochłonna, prostsza oraz szybsza i tańsza metoda.” Oprócz tego, w trakcie działań promocyjnych fizyczne modele budzą znacznie większe zainteresowanie od wizualizacji oraz sprawiają, że gra wydaje się bardziej realna.