Elimen chce pozyskać niemal 9 mln złotych na urynkowienie opracowanych napędów elektrycznych i magazynów energii
W portfolio spółki znajduje się szereg gotowych i sprawdzonych konstrukcji własnych, takich jak elektryczne silniki napędowe, systemy sterowania, systemy BMS (Battery Management System) czy przydomowe oraz przemysłowe magazyny energii. Firma tworzy też rozwiązania na zamówienie. Wszystko to dzięki pracy własnego zespołu konstruktorów i zbudowanym łańcuchom dostaw.
– Elimen Group to zespół ludzi o różnorodnych, uzupełniających się doświadczeniach. Ambicją naszego zespołu jest zdynamizowanie rozwoju polskiej elektromobilności i budowanie zielonej przyszłości dla pokoleń. Projektowane przez nas rozwiązania wpisują się w Cele Klimatyczne ONZ. Era paliw kopalnych jeszcze nie przeminęła, ale niezależność energetyczna budowana w oparciu o odnawialne źródła energii nabiera strategicznego znaczenia zarówno dla klientów indywidualnych, biznesów, jak i całych państw – wyjaśnia Cezary Klimont, prezes Elimen Group.
– Rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju są nie tylko perspektywiczne, ale także potrzebne tu i teraz. Dodatkowo, firma, tworząc autorskie koncepcje, aktywnie współdziała z wieloma polskimi firmami, co pomaga w skutecznym budowaniu siły polskiego biznesu na świecie – komentuje Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, która zainwestowała w spółkę.
– Prototypy tworzonych przez nas urządzeń są montowane i testowane w naszym laboratorium oraz w hamowni. Z kolei skalowanie produkcji odbywa się na zasobach zewnętrznych. Współpracując z szeregiem polskich firm, tworzymy produkty najwyższej jakości. Są one w całości oparte o opracowane rozwiązania technologiczne. Taki model działania pozwala nam nie tylko lepiej odpowiadać na potrzeby polskich i zagranicznych kontrahentów, ale też wspierać rozwój rodzimej gospodarki i w sposób ekonomicznie uzasadniony skalować produkcję – mówi Przemysław Rozmysłowicz, Chief Engineer Officer warszawskiej spółki.
Plany firmy na przyszłość obejmują m.in. licencjonowanie produktów. Stale optymalizując opracowywane technologie, firma chce stać się partnerem z zakresu innowacyjnych rozwiązań dla producentów elektromobilności oraz osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań z obszaru zarządzania energią.
Długofalowym celem spółki jest także masowa produkcja napędów elektrycznych jako OEM/Tier1, czyli rola dostarczyciela finalnego produktu bezpośrednio do topowych światowych firm-odbiorców.
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na skalowanie sprzedaży produktów – zwłaszcza napędów i magazynów energii oraz poszerzenie parku maszynowego i zakup komponentów, co pozwoli skokowo zwiększyć produkcję. Firma inwestuje w wysokiej klasy specjalistów branżowych, dzięki którym możliwy będzie dynamiczny rozwój na rynku krajowym i zagranicznym. Według ostrożnych szacunków, w 2025 roku obroty firmy mają przekroczyć 50 mln zł.
Rozwój spółki może być znacznie szybszy niż w wielu innych branżach, dlatego, że zarówno rynek elektromobilności, jak i magazynów energii, będzie rósł w postępie niemal geometrycznym. Z analiz Bloomberg NFE wynika, że w 2040 roku aż 80% nowo sprzedawanych samochodów będzie napędzanych elektrycznie. Z kolei według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) globalny wzrost produkcji energii z OZE (odnawialne źródła energii) w 2050 roku będzie wyższy o 250% niż obecnie i będzie to wtedy najważniejsze źródło energii. Część z tej energii będzie składowana w magazynach energii różnej mocy. IEA szacuje, że w ciągu najbliższych 5-ciu lat globalna pojemność magazynów energii wzrośnie o 56% do poziomu 270 GW w 2026 roku.