Baumit: rozdano tytuły „Fasada Roku 2016”
Jak informuje koncern: „jurorzy konkursu „Fasada Roku 2016” odkryli swoje karty, rozstrzygając tym samym tę edycję krajowych zmagań. Do wyścigu o prestiżowy tytuł i 10.000 zł stanęło blisko 200 elewacji z całej Polski, z których Kapituła wybrała 5 zwycięzców i przyznała 8 wyróżnień. Choć wydarzenie przechodzi powoli do historii, dla laureatów nagrody głównej prawdziwa przygoda dopiero się zaczyna…
Jury spotkało się 6 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu. W zaszczytnym gremium zasiedli uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Obradom przewodniczył dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, występujący z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Wskazanie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych wykorzystujących kompletną technologię Baumit nie należało do zadań najłatwiejszych – wysoka ranga wydarzenia zgromadziła pod skrzydłami jubileuszowej edycji 182 kandydatów. W obliczu tak wielu zgłoszeń potrzeba było wielu godzin, by spośród nich wyłonić liderów poszczególnych kategorii. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach Jurorów była tym większa, że nagrodą główną w konkursie jest nie tylko prestiżowy tytuł „Fasada Roku” i 10 000 zł, lecz także automatyczna kwalifikacja do międzynarodowej odsłony zmagań – Baumit Life Challenge. Wnikliwa analiza wszystkich kandydatur pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem, a w przypadku budynków po renowacji – także poszanowania ich historycznej tradycji, stała się kluczem, który pozwolił wyłonić zwycięzców i wyróżnionych.
Dom jednorodzinny nowy
W pierwszej kategorii, zarezerwowanej dla domów jednorodzinnych, Jury najwyżej oceniło budynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach. Projekt autorstwa pracowni FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora, został nagrodzony za powściągliwość, prostotę, dobór materiałów i kulturę wykończenia, co pozwoliło wykreować obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie.
Wobec zaciętej rywalizacji o pierwsze miejsce, Kapituła zdecydowała dodatkowo wyróżnić dom jednorodzinny FRA House w Piastowie, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez pracownię Beczak/Beczak Architekci, a urzeczywistniony przez Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel. Jurorzy wysoko ocenili efekt w postaci intymnej strefy życia rodzinnego i atmosferę miejsca osiągniętą przez konsekwencję projektową oraz rodzaj użytych materiałów.
Budynek wielorodzinny nowy
Jak się później okazało, rozstrzygnięcie pierwszej kategorii stanowiło zaledwie przedsmak prawdziwych emocji. Niebywałym wyzwaniem stało się wytypowanie zwycięzcy w najliczniej obsadzonej, drugiej kategorii, gdzie o prestiżowy tytuł mierzyły się budynki wielorodzinne. Apetyt na zwycięstwo miało tu 76 realizacji reprezentujących bardzo wyrównany poziom. Zasady konkursu są jednak nieubłagane – zwycięzca może być tylko jeden. Decyzją Jury, okrzyknięto nim Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie, które urzekło gremium niekonwencjonalną formą oraz twórczym zestawieniem materiałów. Prace budowlane wg projektu Kubatura Sp. z o.o. zrealizowała Struktura Sp. z o.o. Sp.K.
Wysoki i wyrównany poziom rywalizacji w tej kategorii skłonił Jury do przyznania dwóch równorzędnych wyróżnień. Jedno z nich, za oryginalną formę i kontrastowy dobór materiałów, a przy tym umiejętne wkomponowanie obiektu w otoczenie, otrzymał budynek wielorodzinny I etapu Osiedla Botaniczna przy ul. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna INSOMIA Szymon Januszewski, a realnych kształtów nadało mu PTB Nickel. Z kolei budynek przy ul. Jantarowej w Lublinie doceniono za „lekką”, elegancką, a zarazem interesującą architekturę mieszkaniową. Autorem projektu opracowanego na zlecenie ZIPIS Jan Pastwa jest arch. Grzegorz Kaczor. Za wykonanie odpowiedzialna była firma Domkus s.c.
Budynek po rekonstrukcji adaptacji
W kategorii, w której do walki przystąpiły budynki po rekonstrukcji i adaptacji prestiżowym tytułem uhonorowano kamienicę przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Jury doceniło projekt autorstwa Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz za logiczne wkomponowanie w otoczenie oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów. Uznanie Kapituły wzbudziło również zachowanie pierwotnych cech budynku. Prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski.
Wśród zgłoszeń tej kategorii Jurorzy zwrócili uwagę także na budynek wielorodzinny Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Bolesławieckiej 8-10-12 we Wrocławiu. Obiekt zdobył wyróżnienie za zachowanie pierwotnej kompozycji i wykorzystanie elementów płytowych jako akcentu kolorystycznego. Realnego wymiaru wizji Archimmodicus Sp. Jawna Grzegorz Kędzierski nadały firmy KLIMBUD oraz MATBUD.
Budynek niemieszkalny
Nie mniej wrażeń przysporzył jurorom wybór najlepszej realizacji w kategorii budynków niemieszkalnych, o czym świadczy fakt, że do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Finalnie najwyższy stopień podium przypadł poznańskiemu Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., a urzeczywistniona przez Budimex S.A., urzekła oceniających spójnością formy i funkcji konsekwentnie komunikowanej poprzez użyte materiały.
Również w tej kategorii Kapituła nie poprzestała wyłącznie na przyznaniu nagrody głównej. Tu także rozdysponowała pełną pulę dopuszczanych wyróżnień. Pierwszym z nich uhonorowano łódzką inwestycję Echo Investment S.A. Projekt biurowca Symetris Business Park, stworzony przez Pracownię Architektury i Wnętrz Bartłomiej Biełyszew, zdobył uznanie delikatną i elegancką konstrukcją, podkreśloną fakturą materiałów. Prace wykonawcze zrealizowała firma Doto Sp. z o.o. Ponadto, konkursowe Jury doceniło Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Pogodnej 37 w Tychach. Obiekt wykreowany przez Susuł & Strama Architekci został wyróżniony za konsekwentną, „sterylną” i racjonalną architekturę. Za wykonanie inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta Tychy odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET s.j.
Budynek po renowacji
Emocje towarzyszyły Jurorom do samego końca. Suma summarum, w ostatniej kategorii nagrodę główną i tytuł „Fasada Roku 2016” za efekt przywrócenia pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich przyznano budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Projekt remontu na zlecenie ENEA Szczecin przygotowała Pracownia Architektoniczna FRONT ARCHITECTS.
Jednocześnie Kapituła Konkursu zdecydowała się wyróżnić kamienicę mieszkalną przy ul. Wrocławskiej w Poznaniu, podkreślając tym samym ogrom i wysoki poziom prac konserwatorskich, wyrażony precyzją i uwzględnieniem elementów detali fasadowych. Realizacją projektu PRO-ART Jan Pałczyński na zlecenie osoby prywatnej zajął się Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych.
Uwagę Jurorów zwróciła także Brama Wjazdowa Pałacu Branickich w Białymstoku. Projekt autorstwa DF Studio Projektowe s.c. Sławomir Maksimowicz, Miroslaw Snarski wyróżniono za podkreślenie dobrej klasy zabytków z wykorzystaniem kompleksowego zestawu materiałów wraz z użytą technologią renowacyjną. Obiekt do konkursu zgłosiło P.P.H.U. WIT s.c. W. Średziński, P. Średziński z konsorcjum WIRM, które przeprowadziło prace na zlecenie Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku.
„Fasada Roku 2016” dobiega końca, wystawiając znakomite świadectwo polskiej architekturze, tudzież architektom, wykonawcom oraz inwestorom, którzy osiągając synergię w działaniu istotnie wpływają na krajobraz polskich miast i miasteczek, zauważalnie podnosząc jakość naszego życia.
Od lat „Fasada Roku” jest ważnym wydarzeniem w świecie architektury i budownictwa, któremu wzorowe świadectwo wystawiają nie tylko inwestorzy, architekci oraz wykonawcy, zgłaszający obiekty do konkursu czy znane nazwiska zasiadające w Jury, lecz także cenione instytucje i media branżowe. Patronat honorowy nad 10-tą edycją konkursu firmy Baumit objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Fundacja Twórców Architektury.”