Schneider Electric zainwestuje 40 mln euro w inteligentną fabrykę na Węgrzech
Schneider Electric rozpoczął budowę nowej inteligentnej fabryki w Dunavesce na Węgrzech. Inwestycja o wartości 40 mln euro zakłada budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych. Zatrudnienie znajdzie 500 osób.
Fabryka będzie produkować rozdzielnice pierwotnego i wtórnego rozdziału energii, rozdzielnice niskiego napięcia i komponenty do nich oraz najnowocześniejsze rozdzielnice średniego napięcia AirSeT bez gazu SF6. Wszystkie te urządzenia wykonywane będą na zamówienie według indywidualnych wymagań klientów.
Od pierwszego dnia produkcji zakład będzie miał zerowy bilans energetyczny. Będzie zasilany przez energię geotermalną i energię słoneczną. Dodatkowo rozwiązania z obszaru zarządzania energią wdrożone w ramach architektury EcoStruxure Schneider Electric zmaksymalizują jego efektywność energetyczną.
Ponadto budowa fabryki zakłada:
- 30 stacji ładowania samochodów elektrycznych i 25 stacji ładowania rowerów elektrycznych
- zbieranie wody opadowej i ponowne jej wykorzystywanie
- aby zmniejszyć straty energii, czujniki Schneider Electric w biurach, salach konferencyjnych, szatniach i łazienkach będą sterować oświetleniem i klimatyzacją
- przy stanowiskach postojowych dla ciężarówek i przy wejściu do budynku znajdą się śluzy powietrzne zapobiegające utratom ciepła
– Ta nowa inteligentna fabryka jest jednym z przykładów tego, jak zwiększamy nasze możliwości, aby sprostać wzrostowi popytu, gdy Europa przyspiesza transformację i wzmacnia swoją niezależność energetyczną – mówił Frederic Godemel, Executive Vice President, Power Systems & Services w Schneider Electric
– Nowy zakład w Dunavecse będzie flagową fabryką w Europie w zakresie technologii średniego napięcia – dodał Yann Reynaud, Senior Vice President Global Engineering to Order, Schneider Electric.
Podobne rozwiązania również wprowadzane są przez firmę na terenie Polski. Fabryka w Bukownie, należąca do Grupy, otrzymała w 2021 roku status Smart Factory, stając się kolejnym punktem na globalnej mapie podobnych obiektów w portfolio Schneider Electric.