Brytyjska firma planuje zbudować farmę słoneczną na orbicie okołoziemskiej
Budowa farmy słonecznej w kosmosie wymagałaby z pewnością kilkudziesięciu lotów w kosmos i zespołu „konstruktorów robotów”, które by ją stworzyły w przestrzeni. W czasach gdzie doświadczamy ogromnego postępu technologicznego tego typu projekty z powodzeniem mogą się urzeczywistnić.
Brytyjska firma Space Solar podała, że ma w planach zasilić ponad milion domów do 2030 roku za pomocą szerokiego na ponad 1.5 km kompleksu luster i paneli słonecznych orbitujących 35 000 km nad naszą planetą.
Kosmiczna energia słoneczna stanowi przełomowe podejście do wytwarzania energii. Na czele tego podejścia stoi koncepcja CASSIOPeiA. Firma dąży do rozmieszczenia satelitów na orbicie okołoziemskiej, które są wyposażone w duże, lekkie panele słoneczne i system luster do przechwytywania i przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Energia ta jest następnie byłaby przesyłana do stacji naziemnej na naszej planecie za pośrednictwem fal radiowych o wysokiej częstotliwości, zapewniając ciągłe i niezawodne źródło czystej energii, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i o każdej porze roku. Konstrukcja do zbierania stałego światła słonecznego wymaga, aby system obracał się w kierunku słońca, niezależnie od jego położenia, jednocześnie stale wysyłając energię do odbiornika na ziemi.
Na Queen’s University w Belfaście, inżynierowie udowodnili demonstrując z powodzeniem, że można włączyć światło w pomieszczeniu za pomocą wysłanej bezprzewodowo wiązki energii. Demonstracja 360° Beam Steering, pokazała unikalną zdolność do kierowania wiązki energii we wszystkich kierunkach, zapewniając ciągłe zasilanie niezależnie od orientacji. Dodatkowo zaprezentowano system kontroli wstecznej, ilustrujący precyzyjne kierowanie i kontrolę wiązki w celu bezpiecznej i optymalnej transmisji energii. Demonstracja obejmowała również charakterystykę kształtu wiązki, walidację wyników z modelami matematycznymi w celu optymalizacji projektu systemu.
Takie podejście do pozyskiwania energii daje niesamowite możliwości. Jeśli uzyskamy stały dostęp do zielonej energii to może mieć znaczący wpływ na tworzenie przyszłych systemów energetycznych.
Panele słoneczne przechwytują 13 razy więcej energii w kosmosie niż na ziemi, ponieważ natężenie światła jest wyższe i nie ma atmosfery, chmur ani nocy. Nawet jeśli część energii zostałaby utracona do czasu przesłania jej na Ziemię i podłączenia do sieci elektrycznej, to i tak znacznie przewyższałoby to sposób wytwarzania energii słonecznej jaki jest nam znany na Ziemi.
Produkcja energii z kosmosu przez całą dobę może przyspieszyć rozwiązanie problemu wytwarzania zielonego wodoru i wielu innych kwestii w gospodarce energetycznej.
Czytaj więcej: Gospodarka wodorowa, czyli wodór jako nośnik energii przyszłości
Niedawno firma ogłosiła partnerstwo z Transition Labs prywatną inicjatywą związaną ze wspieraniem przełomowych projektów klimatycznych. Wykorzystując doświadczenie i wsparcie partnera, w połączeniu z ciągłym rozwojem swojej technologii, Space Solar zamierza dostarczyć ponad 100 MW komercyjnej mocy z kosmosu w ciągu następnej dekady.
Jak to może działać? Zerknijcie na poniższą prezentację: