SBB ENERGY zakończyło projekt związany z dylatacją kotłów w elektrowni w Kosowie
Trwające ponad 19 miesięcy zadanie związane było z przeprowadzeniem dylatacji dwóch kotłów i wymagało zastosowania wielu nietypowych rozwiązań opracowanych przez polskich inżynierów. Zakończenie tego zadania umożliwi kontynuację pracy kosowskiej elektrowni oraz otworzy drogę do kolejnych projektów związanych z ochroną środowiska.
Firma zakończyła projekt w ramach równolegle biegnących kontraktów w Kosowie „Projekt, dostawa i realizacja prac związanych z dylatacją kotłów B1 i B2 w Elektrowni Kosowo B” – kontrakt główny, a także „Produkcja, dostawa i wykonanie dodatkowych dostaw i prac przy dylatacji kotłów B1 i B2 w Elektrowni Kosowo B”.
Elektrownia Kosowo B jest największą siłownią w Kosowie o łącznej mocy 678 MW. Firma z Opola była odpowiedzialna za wymianę istotnych elementów dwóch kotłów (B1 i B2) – płyt ślizgowych w układzie rurosuszarek, od których zależy prawidłowa praca całego układu. Elementy te, działające w miejscu wysokich temperatur i ciśnień uległy znacznemu zużyciu na przestrzeni wielu lat i wymagały modernizacji.
Jarosław Oliwa, kierownik projektu w SBB ENERGY opowiadał: … „dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu zrealizowaliśmy to zadanie kompleksowo, od projektu, przez dostawę po realizację. Uczestniczyliśmy także w finalnym rozruchu na zimno i gorąco, a po pomyślnej weryfikacji parametrów gwarantowanych przez inwestora, mogliśmy zamknąć inwestycję. Pozwoliło odtworzyć prawidłową pracę rurosuszarek kotłów i zabezpieczyło działanie elektrowni Kosowo B w tym zakresie na kolejne lata”.
Kosowski projekt ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego niewielkiego państwa liczącego 2 miliony mieszkańców. Pierwszy etap inwestycji został ukończony przed planowanym terminem, latem 2023 roku, już po zaledwie trzech miesiącach prac – temat opisywaliśmy wcześniej w informacji:
„Skuteczna realizacja projektu przez SBB ENERGY S A., a także spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów, były kluczowe, aby rozpocząć inwestycję odazotowania spalin oraz wymiany elektrofiltrów (ESP) na kotłach B1 i B2 w elektrowni Kosova B. To przedsięwzięcie jest możliwe dzięki środkom przyznanym przez biuro UE w Prisztinie i liczymy, że będzie ono realizowane w latach 2025/2026. Chciałbym z tego miejsca wyrazić swoje uznanie dla pracy i zaangażowania całego konsorcjum” – mówi Arben Avdiu, kierownik projektu w Korporata Energjetike e Kosovës – KEK.
„Wyróżnia nas wysoka jakość, innowacyjność usług, wykwalifikowana kadra, elastyczność oraz kompleksowa realizacja przedsięwzięć od A do Z. To nasza wizytówka na rynku, czego dowodem są liczne projekty realizowane w kraju oraz za granicą, takie jak opisywana inwestycja w Kosowie. Cieszę się, że nasz zgrany zespół potrafił pokonać wszystkie wyzwania tego nietypowego przedsięwzięcia i dziękuję jednocześnie wszystkim osobom zaangażowanym w ten wspólny sukces” – mówi Ziemowit Słomczyński, prezes zarządu SBB ENERGY SA.