Eko-Okna inwestują setki milionów w nowe zakłady produkcyjne i miejsca pracy
Eko-Okna mają za sobą bogatą historię rozwoju i ekspansji na rynku. Wywodząca się z Raciborza firma z sukcesem prowadzi swoją działalność, stopniowo zwiększając zakres produkcji i zatrudnienie. W styczniu, z otwarciem nowej drugiej fabryki w Wodzisławiu Śląskim, firma osiąga kolejny etap rozwoju, umożliwiając sobie równoczesną produkcję w dwóch różnych lokalizacjach.
„Nasza fabryka w Kornicach zajmuje powierzchnię 50 ha, z czego 32 ha to zadaszone hale. W tej chwili pracuje u nas ponad 12 tysięcy osób, ale w najbliższych miesiącach ta liczba wzrośnie” – opowiadał pod koniec roku Mateusz Kłosek, właściciel i prezes zarządu Eko-Okien.
Fabryka w Wodzisławiu Śląskim to znacząca kilkuset milionowa inwestycja, umożliwia rozszerzenie produkcji o nowe linie i produkty. Oprócz okien powstawać tu będą drzwi, bramy garażowe, ogrodzenia, rolety, żaluzje fasadowe i moskitiery.
Nowa inwestycja o powierzchni 117 000 m² mieści wszystkie kluczowe obszary fabryki: produkcję, magazyn wysokiego składowania i magazyn wyrobów gotowych oraz biura.
Jak tłumaczy Tomasz Marek, dyrektor zakładu Eko-Okien w Wodzisławiu Śląskim „Docelowo w naszym nowym zakładzie działać będzie 6 linii do produkcji szyb zespolonych i 10 linii do produkcji okien typowych. Odbywać się tam będzie też produkcja nietypowych drzwi, okien i systemów przesuwnych oraz rolet, moskitier i innych produktów z aluminium. Wspomagać to wszystko będzie dział okleinowania profili i w pełni automatyczna lakiernia proszkowa”.
Kolejnym krokiem w ekspansji będzie otwarcie trzeciej fabryki w Kędzierzynie-Koźlu, co zwiększy zdolność produkcyjną i zasięg firmy, a także przyniesie korzyści lokalnej społeczności w postaci nowych miejsc pracy. Obecnie trwa wyposażanie hal w maszyny i niezbędny do pracy sprzęt. Firma zobowiązała się do zainwestowania w nowy zakład produkcyjny około 400 milionów złotych i stworzenia 500 nowych miejsc pracy.
„Pozwolenie na użytkowanie hali planowane jest w I kwartale 2024 r., a trwające już zamaszynowienie zakładu chcemy sfinalizować do końca I kwartału 2025 r. Produkcja w Kędzierzynie-Koźlu może wystartować w III kwartale 2024 r.”, opowiada Andrzej Juszczyński, członek zarządu i dyrektor finansowy w Eko-Oknach.
Wszystkie te posunięcia wymagają czasu i nakładów finansowych, ale dają również pewność stabilności i wzrostu firmy w przyszłości. Długotrwały proces uruchamiania nowych linii produkcyjnych wymaga precyzji i cierpliwości, ale pozwala na wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych i doskonalenie procesów produkcyjnych aby późniejsza produkcja odbywała się bezproblemowo.
„Głównym produktem powstającym w nowym zakładzie w Kędzierzynie-Koźlu będzie stolarka drewniana. Trwają właśnie montaże lakierni i linii do produkcji okien i drzwi drewnianych. Na miejscu będą również powstawać szyby zespolone na potrzeby działu produkcji” – mówi Stanisław Grzegorzek, dyrektor produkcji szyb zespolonych w Eko-Oknach.