MARKOS planuje ekspansję na rynku operacji obrabiania obudów morskich elektrowni wiatrowych
W ciągu najbliższego półrocza firma odda do użytku nową halę produkcyjną. Szósty z kolei obiekt zajmować będzie powierzchnię 3025 metrów kwadratowych, z czego sama tylko powierzchnia produkcyjna zajmować będzie 2200 metrów kwadratowych. Budowa ruszyła w kwietniu tego roku. Przez najbliższe miesiące prowadzone będą prace wykończeniowe a także wyposażanie obiektu w nowoczesny sprzęt, który pozwoli na realizację nowych celów.
Nowa hala, wyposażona w nowoczesny sprzęt ma zapewnić firmie jeszcze większe możliwości produkcyjne oraz umożliwić ofensywę na rynek związany z budową morskich farm wiatrowych.
– Największym wyzwaniem, jakiemu zamierzamy sprostać, jest zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych, które mają być odpowiedzią na rosnące potrzeby naszych klientów – przyznaje Szymon Koseski, członek zarządu MARKOS Sp. z o.o.
Firma, świętująca w tym roku jubileusz 30 – lecia swojej działalności, już dziś może pochwalić się mocną pozycją na rynku producentów wyrobów z laminatu i współpracą z dostawcami oraz klientami z całego świata. Teraz jest żywo zainteresowana rynkiem morskiej energetyki wiatrowej, który w ostatnich latach przeżywa ogromny rozkwit.
– Na horyzoncie rysują się ambitne projekty lokalizacji farm wiatrowych na polskim wybrzeżu Bałtyku i chcemy być częścią tych zamierzeń. Uzbrojenie hali w nowoczesną wielkogabarytową frezarkę CNC pozwoli na zoptymalizowanie i przyspieszenie procesu produkcji oraz zastąpienie najtrudniejszych operacji wykonywanych dotychczasowo przez ludzi w sposób mechaniczny – tłumaczy Cezary Koseski, jeden z założycieli MARKOS-u.
➡ Hala będzie wyposażona w nowoczesną frezarkę 5–osiową o długości pola roboczego 13 metrów, która będzie wykonała operacje obrabiania obudów do morskich elektrowni wiatrowych. Hala będzie również wyposażona w efektywny i ekologiczny system oczyszczania powietrza tzw. filtr ze złożem węglowym i dopalaczem katalitycznym. Zastosowanie takich rozwiązań technologicznych pozwoli również na poszerzenie portfolio firmy o produkcję dużych, 15 – metrowych jachtów motorowych.
➡ W związku z dynamicznym rozwojem, firma zamierza przyjąć nawet 100 nowych pracowników – w tym między innymi formierzy laminatu. Szanse na znalezienie zatrudnienia będą miały osoby z doświadczeniem, jak również osoby gotowe na naukę nowego zawodu.
Firma specjalizuje się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym, bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu w projektach, konstrukcji i wykonaniu. Firma została założona w 1991 roku jako odważna realizacja ambitnego marzenia dwóch inżynierów budowy okrętów – mgr. inż. Bernardyna Marciniaka i mgr. inż. Cezarego Koseskiego.