Myśliwce F-35 na wyposażeniu polskiej armii
Lockheed Martin wygrał zamówienie warte 4,6 miliarda dolarów na samolot myśliwski F-35 od polskiego rządu. Zgodnie z wcześniejszymi ogłoszeniami umowa nie obejmuje umowy offsetowej. Przewiduje dostawę 32 samolotów wielozadaniowych wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.
Wraz z dostawą samolotu, która ma rozpocząć się w 2024 roku, nasz kraj ma zostać pierwszym użytkownikiem F-35 w regionie, dodając samolot do swojej floty 48 myśliwców F-16 C / D Block 52+. F-35 mają zastąpić także już wysłużone samoloty MiG-29 i Su-22.
Inicjatywa F-35 jest najdroższym programem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Jest to także najbardziej ambitne międzynarodowe partnerstwo wojsk USA, w którym osiem innych krajów inwestuje w rozwój samolotów. Jego zwolennicy obiecali, że odrzutowiec będzie siłą zmieniającą grę w przyszłości wojny – tak bardzo cieszył się sukcesem, że anulowanie programu nie było opcją. A jednak przez lata wydawało się, że F-35 nigdy nie wyjdzie poza fazę rozwoju.
Obecnie najbardziej zaawansowanym myśliwcem, jaki kiedykolwiek zbudowano. W konfiguracji niskiej wykrywalności ma zasięg operacyjny ponad 1 300 km i dysponuje prawie 8,6 t pojemności wewnętrznych zbiorników paliwa. Jeśli misja nie wymaga niskiej wykrywalności, to myśliwiec może przenosić ponad 8t uzbrojenia.
Lightning II to jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec zaprojektowany do wielu misji z zaawansowanymi, zintegrowanymi czujnikami wbudowanymi w każdy samolot.
Obok niskiej wykrywalności, zwłaszcza radarowej, samolot dysponuje wysokimi możliwościami prowadzenia rozpoznania i walki elektronicznej, w zakresie wykrywania, śledzenia, namierzania i zakłócania. Wyposażony jest w szereg sensorów elektromagnetycznych i optycznych w zakresie 360° i w każdej płaszczyźnie wokół samolotu, które dzięki opracowanemu specjalnie dla tej konstrukcji zintegrowanemu systemowi zobrazowania „sensor fusion”, zapewniają pilotowi zintegrowany sferyczny obraz sytuacji taktycznej wokół samolotu. W skład sensorów myśliwca wchodzą radar z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), wysokiej rozdzielczości nahełmowy system zobrazowania sytuacji taktycznej z sześciu rozmieszczonych wokół samolotu sensorów w podczerwieni, elektro-optyczny system celowniczy oraz na hełmowy system celowniczy. F-35 zdolny jest do przenoszenia w jednym locie pocisków służących walce powietrznej na krótkich, średnich i dalekich dystansach, a także amunicji (w tym pocisków manewrujących i bomb lotniczych) służącej zwalczaniu celów lądowych oraz morskich.
Zadania wielozadaniowego samolotu F-35:
- przeprowadzanie uderzeń na cele lądowe;
- bezpośrednie wsparcie bojowe wojsk lądowych;
- walka powietrzna;
- walka elektroniczna;
- bojowe poszukiwanie i ratownictwo;
- szkolenie i wsparcie floty.
Wracając do tematu – dodatkowo, Polska skorzysta z planowanego programu modernizacji, finansowanego przez tzw. przedsięwzięcie F-35, którego celem będzie dalsze zwiększanie możliwości przenoszenia uzbrojenia oraz rozwijanie systemów walki elektronicznej, możliwości czujników i poprawa wydajności szeregu innych elementów.
Przedmiotem całej umowy jest:
– sprzęt do obsługi naziemnej samolotów oraz wyposażenie pilotów,
– naziemny system szkoleniowy przeznaczony do wyposażenia baz lotniczych, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów misji (Full Mission Simulator),
– pełne wsparcie logistyczne samolotów oraz pozostałego sprzętu w ramach systemu Global Support Solution (GSS) do roku 2030,
– informatyczny system zarządzania eksploatacją samolotów F-35,
– przeszkolenie 24 pilotów w USA, w tym do poziomu instruktora i 90 osób personelu technicznego.