Geobear świętuje 40 lat inżynieryjnego sukcesu
40 lat temu w Finlandii do firmy Geobear zwrócił się z prośbą o pomoc jeden z popularnych domów handlowych borykający się z problemem osiadania, który przejawiał się zapadającą się podłogą. Tradycyjne i bardzo inwazyjne podejście polegające na podbijaniu fundamentów zostało odrzucone na rzecz iniekcji związku geopolimerowego w obszar dotknięty problemem. Związki geopolimerowe szybko rozszerzają się i krzepną, stając się tak wytrzymałe i odporne jak beton, pomimo że ważą tylko 10 procent jego masy. Dom towarowy wrócił do działalności w ciągu kilku dni.
Technologia została wykorzystana w ponad 215 000 projektach w 38 krajach na całym świecie. Firma dziś prowadzi działalność w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Polsce, Szwecji, Finlandii i Irlandii, mając swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii.
Podejście Geobear, oprócz tego, że jest tańsze i znacznie szybsze niż alternatywne metody, jest również bardziej ekologiczne, ponieważ proces ten prowadzi do emisji niższych o 53 do 76 procent, w zależności od projektu. Dodatkowo, ta metoda pozwala uratować wiele drzew. Geobear rozwiązuje około 500 przypadków osiadania gruntu rocznie. W przypadku stosowania innych metod inżynieryjnych w ramach tych projektów, drzewa zostałyby po prostu usunięte, a tak pozostają na miejscu.
W 2021 roku spółka stała się firmą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Niedawno także wprowadziła kalkulator oszczędności węglowych, który pokazuje klientom ilość emisji, która zostałaby uniknięta za każde uratowane drzewo. Dyrektor generalny Geobear, Otso Lahtinen, twierdzi, że mimo że firma stosuje wstrzykiwanie geopolimerowe już od 40 lat, to potencjał tego rozwiązania nadal rośnie.
Technologia zaprojektowana, by uratować sklep przed zawalenie się budynku jak też przed upadkiem finansowym została teraz użyta ponad 200 000 razy, by ustabilizować grunt pod biurami, nasypami kolejowymi, domami i różnymi rodzajami nieruchomości komercyjnych. Mamy możliwość wykorzystania najnowszej technologii, by szybko, skutecznie, minimalizując zakłócenia i w sposób zgodny z naglącą potrzebą redukcji emisji i sprostania wyzwaniom klimatycznym, działać na obszarach dotkniętych problemem. Potrzeby kolejnych 40 lat stają się coraz bardziej widoczne, gdy świat nadal urbanizuje się, wymagana jest nowa infrastruktura, a istniejące zasoby pilnie wymagają odnowienia. Nic z tego nie może mieć miejsca, jeśli nie możemy polegać na gruncie pod naszymi stopami i stabilności naszych budynków – opowiada Otso Lahtinen.
Innowacyjna technika firmy polega na wierceniu serii małych otworów i wstrzykiwaniu rozprężającego materiału geopolimerowego w grunt lub pod struktury, gdzie twardnieje, zwiększając nośność gleby lub stabilizując osłabione struktury. Iniekcje geopolimerowe oferują kilka kluczowych korzyści, w tym minimalne zakłócenia dla istniejącej działalności gospodarczej, zmniejszenie wpływu na środowisko i zwiększoną trwałość. Poprzez efektywne rozwiązywanie problemów związanych z niestabilnością gruntu i problemami konstrukcyjnymi, iniekcje geopolimerowe zapewniają długotrwałe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie dla różnych wyzwań inżynieryjnych.