Systemy bezpieczeństwa w magazynach – co trzeba wiedzieć?
Magazyn to poza linią produkcyjną miejsce, które stwarza szereg zagrożeń dla pracowników. Z tego względu duże znaczenie ma nie tylko odpowiednie zaprojektowanie pomieszczeń, ale także dbałość o ich odpowiednią eksploatację oraz bezpośrednią ochronę pracujących w nim osób. Warto bowiem pamiętać, że w magazynach bardzo często znajdują zastosowanie regały pozwalające składować towary na dużych wysokościach, pomiędzy którymi przemieszczają się ludzie i pracują wózki widłowe bądź paletowe. Nieuwaga lub awaria sprzętu może zatem okazać się tragiczna w skutkach, jeśli magazyn nie zostanie wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia. Dostępne obecnie na rynku nowoczesne rozwiązania pozwalają uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji. Co ważne, są także niezwykle wytrzymałe i wyróżniają się maksymalną skutecznością.
Magazyn zaprojektowany z myślą o ludziach i pojazdach
Bezpieczny magazyn to taki, w którym odpowiednio zaprojektowano ustawienie regałów oraz ciągi komunikacyjne. Warto pamiętać, że przemieszczające się pojazdy transportu wewnętrznego powinny posiadać odpowiednią ilość miejsca na wykonywanie poszczególnych manewrów. Koniecznością jest zatem rozplanowanie odpowiednich odstępów między kontenerami, regałami czy stosami towarów tak, aby ograniczyć ryzyko zderzenia z wózkiem widłowym czy paletowym.
Przejścia, w których poruszają się pracownicy, powinny posiadać natomiast co najmniej 0,75 metra szerokości. Jeśli odbywa się w nich ruch dwukierunkowy, wartość ta wzrasta do 1 metra, co skutecznie chroni przed uderzeniem czy zahaczeniem o regał. Nie bez znaczenia pozostaje także przestrzeganie dopuszczalnej wartości obciążenia regałów, podłóg oraz stropów. W magazynie muszą zostać ponadto wyznaczone drogi ewakuacyjne, umożliwiające szybkie wydostanie się z budynku na otwartą przestrzeń w sytuacji zagrożenia. Z punktu widzenia ochrony pracownika, magazyn powinien zostać wyposażony w tablice informacyjne, naklejki oraz piktogramy nakazujące zachowanie ostrożności w poszczególnych jego strefach.
Lepiej zapobiegać, czyli odpowiednie oznakowanie magazynu
Mówiąc o wyznaczeniu odpowiednich stref w magazynie, warto przyjrzeć się produktom, które ułatwią podział przestrzeni oraz pozwolą odgrodzić miejsca szczególnie niebezpieczne. Kluczową kwestią w tym przypadku pozostają taśmy znakujące. Czarno-żółte lub biało-czerwone pasy są dla osób przebywających w magazynie wyraźnym komunikatem o ewentualnym zagrożeniu. Naklejane są najczęściej na schodach, krawędziach ramp i filarów czy rantach półek magazynowych, ostrzegając pracowników przed możliwością uderzenia czy potknięcia. Ważnym elementem wyposażenia magazynu są słupki i pachołki informujące o zakazie wjazdu pojazdów transportu wewnętrznego.
Uporządkowaniu przestrzeni służą też szlabany chroniące przed dostępem niepowołanych osób. Ciągi komunikacyjne, poza taśmami, pozwalają także wytyczyć specjalistyczne wózki z farbą do znakowania, które umożliwiają wyznaczenie dróg przejazdowych dla pojazdów ruchu wewnętrznego. W przypadku konieczności tymczasowego wyłączenia danej przestrzeni magazynowej z użytkowania, stosowane są z kolei słupki z taśmą magnetyczną, ograniczające dostęp do odpowiedniej strefy budynku lub przenośne kraty nożycowe. Należy pamiętać, że produkty ostrzegawcze są produkowane z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia i wyróżniających się maksymalną trwałością.
Systemy bezpieczeństwa zabezpieczające przed uderzeniami
Zdecydowanie największe zagrożenie w magazynie niosą pojazdy poruszające się w ruchu wewnętrznym. Z tego względu ważne jest wyznaczenie ciągów komunikacyjnych, które pozwolą do minimum zredukować niebezpieczeństwo. Na trasach przejazdowych często stosuje się progi zwalniające, zmuszające operatora do zmniejszenia prędkości pojazdu, a także specjalne pomosty kablowe zabezpieczające przed uszkodzeniem przewodów elektrycznych.
Ważną rolę pełnią odbojnice i inne elementy chroniące przed zderzeniem wózka widłowego z regałem lub filarem, co w pierwszym przypadku mogłoby skutkować upadkiem zalegających na półkach towarów, w drugim z kolei naruszeniem konstrukcji budynku. Oprócz klasycznych słupków wykonanych z profili metalowych, coraz większą popularnością cieszą się elementy ochrony przed uderzeniami wykonane z tworzyw polimerowych wyróżniających się pamięcią materiału. Oznacza to, że w przypadku ewentualnej kolizji zabezpieczenie powraca do pierwotnej formy, co zapobiega zniszczeniom rozwiązań i eliminuje wysokie koszty naprawy.
Słupki, pachołki czy zestawy belek ochronnych charakteryzują się dużym stopniem elastyczności, dzięki czemu świetnie amortyzują zderzenie. Po kolizji nie wymagają malowania farbą ochronną. Dostępne w kolorach sygnalizacyjnych przykuwają uwagę pracowników i nakazują zachowanie ostrożności. Zaletą polimerowych urządzeń do ochrony przed zderzeniami jest także łatwy montaż, który nie wymaga prac spawalniczych.
Kiedy liczy się czas – natychmiastowa reakcja w przypadku wycieków
W magazynach często dochodzi do wycieków. Oleje i smary pochodzące z pojazdów transportu wewnętrznego stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pracowników stwarzając ryzyko poślizgnięcia się i upadku. W wielu zakładach składowane są także substancje niebezpieczne. Przez magazyn przechodzą niekiedy również przewody doprowadzające specjalistyczne ciecze do taśm produkcyjnych. Wszystkie te substancje stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi przebywających w budynku, dlatego też w przypadku wycieku ważna jest błyskawiczna interwencja.
Doraźnym rozwiązaniem są wanny wychwytowe, umożliwiające wyłapanie cieczy podczas awarii. Ich zaletą jest składana konstrukcja, która zajmuje niewiele miejsca i w kilka sekund jest gotowa do pracy. W przypadku wycieku substancji niebezpiecznych niezastąpione są ponadto zapory odgradzające, które zapobiegają rozlewaniu się płynów oraz włókniny absorpcyjne i granulaty wiążące. Zawarty w tych ostatnich koncentrat absorpcyjny doskonale pochłania nie tylko ciecze, oleje i smary, ale także tworzywa o konsystencji pasty – żywice, kleje czy lakiery, pozwalając na zebranie ich z miejsca awarii i bezpieczną utylizację.
W magazynie nie może zabraknąć też produktów umożliwiających zahamowanie wycieku. Elastyczne uszczelnienia wykonane z poliuretanu pozwalają zapobiec przenikaniu i rozlewaniu się szkodliwych substancji. Wykonane są z tworzywa o dużej plastyczności, które świetnie przylega nawet do nierównych powierzchni. Razem z wannami wychwytowymi oraz granulatami wiążącymi stanowią swoisty zestaw pierwszej pomocy w przypadku zaistnienia awarii i pozwalają do minimum zredukować zagrożenie dla pracowników oraz dla środowiska naturalnego.