Natura nie potrzebuje CAD – natura to CAD! Spojrzenie Neri Oxman na druk 3D

Natura nie potrzebuje CAD – natura to CAD! Spojrzenie Neri Oxman na druk 3D

11/02/2018

Podczas pierwszego dnia konferencji SOLIDWORKS WORLD 2018 mieliśmy okazję posłuchać jednej z wizjonerek ówczesnych innowacji w druku 3D i nie tylko – Neri Oxman, która kieruje grupą badawczą Mediated Matter w MIT.

Świat naturalny jest od dawna jednym z głównych źródeł czerpania inspiracji dla projektów innowacyjnych.

W „wieku maszyn” procesy wytwarzania dodatków działają z wokselami, ale musimy być przygotowani na to, że w „wieku organizmów” informacja ta nie będzie przechwytywana w systemach dwójkowych, ale w systemach opartych na kodach genetycznych. Umożliwi to projektantom i producentom w przyszłości drukowanie 3D za pomocą materiałów organicznych. Jednym z projektów Oxman jest na przykład pawilon jedwabny, utkany z jedwabników wypuszczonych na nylonową ramę. Ponadto Oxman opracowała pierwszą drukarkę 3D do optycznie przezroczystego szkła.

Oxman podczas konferencji podzieliła się swoimi odkryciami dotyczącymi drukowania 3D w szkle, tworzenia struktur z materiału organicznego oraz wielkoformatowego druku 3D, w którym zastosowano obrotowe ramię robota do drukowania kopuły o średnicy 80 stóp – „idealne do budowy struktury na Marsie „- komentuje.

Przechodzimy od wieku maszyny do wieku organizmu – powiedziała Oxman. Szukamy sposobu przejścia ze świata montażu i maszyn do epoki, w której możemy zaprojektować produkty, które są adaptacyjne i samowystarczalne

Neri Oxman widzi, że wkraczamy w to, co nazywa ona Wiekiem Biodigitalnym, wykraczając poza epokę montażu i wkraczając do epoki opartej na biologii, w której jesteśmy w stanie zaprojektować samą naturę.

Dzięki współpracy ze Stratasys i MIT nad unikalnym szklanym drukowaniem 3D i drukowaniem 3D na dużą skalę, zespół z Oxman na cele wprowadzają technologię do szerszej rozmowy na temat komunikacji, struktury i fabrykacji poprzez mediację materiału i organizmu.

W przeszłości myślę, że zaprojektowaliśmy produkty, a nie procesy. Natura nie potrzebuje CAD; natura to CAD mówi Neri Oxman, profesor na MIT Media Lab.

Zapraszamy na krótki fragment filmu z wystapienia na SWW18.