Technologia membran silikonowych przyspiesza produkcję kompozytów 3-krotnie
Wchodząca w skład grupy chemicznej CIECH spółka Ciech Sarzyna poszerza swoją ofertę w segmencie tworzyw o nową technologię, której postawą jest wykorzystanie membrany silikonowej w procesie infuzji próżniowej. Dzięki temu, że ma ona wielokrotnie zastosowanie, to pozwala na zastąpienie dotychczas stosowanej jednorazowej folii infuzyjnej, a także szeregu innych, stosowanych dotychczas materiałów.
Jak wskazuje spółka: takie rozwiązanie ułatwia i przyspiesza proces produkcji kompozytów metodą infuzji, będącą najtańszą metodą produkcji wśród wszystkich technologii form zamkniętych. – Warto podkreślić, że jednej membrany silikonowej można użyć nawet do 500 odformowań.
Przy stosunkowo niskim koszcie inwestycyjnym, zwrot z inwestycji pojawi się na poziomie od 2 do 20 odformowań, zależnie od aktualnych kosztów pracy, wielkości i skomplikowania formy. Dodatkowo, technologia membran silikonowych, w porównaniu z ręcznym laminowaniem, przyspiesza produkcję nawet 3-krotnie, a w porównaniu z infuzją „foliową” 2-krotnie – mówi Eryk Ciężyński, kierownik działu doradztwa technicznego w CIECH R&D.
Będąc obecnie największym w skali kraju producentem żywic CIECH Sarzyna liczy na to, że m.in. dzięki poszerzeniu oferty, cały czas będzie głównym graczem zarówno na krajowym rynku, jak i w dalszej perspektywie czasowej, również na rynkach europejskich. – Jako Grupa, widzimy duży potencjał w rozwijaniu biznesu żywic w CIECH Sarzyna. Chcąc poprawić jego zyskowność, musieliśmy wytyczyć kierunki rozwoju produktowego.
Stawiamy m.in. na silną specjalizację, realizując program optymalizacji obecnego portfela produktów oraz selektywnego rozwoju nowych, wysokomarżowych produktów specjalistycznych z zastosowaniem w branży transportowej, budowlanej oraz przy produkcji dóbr konsumpcyjnych – stwierdza Marcin Ślęzak, szef Business Unit „Żywice” Grupy CIECH oraz członek zarządu CIECH Sarzyna.