Yulchon wybuduje w Polsce zakład produkcji rur stalowych ERW

Źródło informacji: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Yulchon, który do tej pory działał tylko w Korei i Meksyku, debiutuje teraz na polskim rynku. W fabrykach w Korei proces produkcyjny opiera się na technologii ciągnienia rur na zimno, podczas gdy w Meksyku stosuje się zarówno technologię ERW (rury spawane elektrycznie), jak i ciągnienie na zimno. To rozszerzenie działalności na polski rynek może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firmy na globalnym rynku.

Nowy zakład będzie produkować rury stalowe ERW oraz oferować usługi ciągnienia na zimno. Skieruje swoje produkty bezpośrednio do przemysłu motoryzacyjnego oraz producentów części samochodowych, sprzętu ciężkiego, maszyn, a nawet elementów mebli. Nakłady inwestycyjne na ten projekt sięgają ponad 100 mln złotych, co świadczy o znaczącym zaangażowaniu firmy w rozwój i innowacje. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku. To z pewnością ważne wydarzenie dla polskiego rynku i może przyczynić się do wzrostu lokalnej gospodarki poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i stymulację sektora przemysłowego.

Główna działalność firmy to produkcja części do przemysłu automotive, takich jak: tuleje, kolumny kierownicy, cylindry i rury zewnętrzne do amortyzatora samochodowego, sprężyny gazowej i podnośnika olejowego; cylindry i rury zewnętrzne do zwrotnicy samochodowej i sprzęgła; rurki do wału samochodowego, rury obudowy silnika, a także cylindrów hydraulicznych itp.

Ulokowanie inwestycji w Polsce stanowi strategiczny krok, umożliwiający obsługę europejskich klientów, skrócenie łańcucha dostaw oraz zwiększenie konkurencyjności dla tego produktu na europejskim rynku. Ta kluczowa lokalizacja pozwoli na efektywne pozyskiwanie nowych klientów oraz zdobywanie większych zamówień od obecnych partnerów, zwłaszcza w rozwijającym się sektorze motoryzacyjnym.

Dodatkowo, planowana działalność wpisuje się w Inteligentne Specjalizacje Dolnego Śląska, zgodnie z Dolnośląską Strategią Innowacji 2030 Auto-Moto-Aero-Space. To oznacza, że firma Yulchon będzie miała szansę skorzystać z regionalnych wsparć i synergii z istniejącymi sektorami przemysłowymi, co może dodatkowo przyspieszyć rozwój i sukces tej inwestycji.

Jak opowiada Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: „Branża automotive dominuje na terenach oddziaływania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie zatrzymujemy się i nawiązujemy kolejną współpracę, która przyczyni się do rozwoju tego sektora. Inwestycja Yulchon Poland polegać będzie na wybudowaniu nowej fabryki na nieruchomości nabytej od LSSE. Zakład będzie produkował rury stalowe ERW oraz prowadził działalność związaną z ciągnieniem na zimno. Spółka sprawdziła się już na rynku koreańskim i meksykańskim, teraz czas na Polskę. Bardzo się cieszę, że firma zadecydowała się ulokować swój biznes właśnie w naszym regionie”

Inwestycja obejmie wybudowanie obiektów, hal produkcyjnych, oraz infrastruktury zewnętrznej, w tym dróg i parkingów. Planuje się również nabycie i montaż maszyn, urządzeń do parku maszynowego, sprzętu, aparatury, przyrządów, oraz wyposażenie biur. Głównym produktem firmy będą rury stalowe ERW spawane o przekroju nie większym niż 406,4 mm. Specjalizacja zakłada wprowadzanie na rynek podzespołów oraz komponentów dla nisko- i bezemisyjnych pojazdów lądowych.