PKP modernizuje oświetlenie na stacjach i przejazdach kolejowych
PKP Polskie Linie Kolejowe SA montują jasne, energooszczędne oświetlenie na stacjach, peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i w podziemnych przejściach. Zamontowano już ponad 12 000 opraw LED, m.in. w Łodzi, Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach i we Włoszczowie. Ponad 600 będzie zamontowanych w 2020 r. Montaż LED-ów to poprawa efektywności energetycznej kolei.
Mniejsze zużycie energii i dłuższa żywotność – to główne zalety montowanych na kolei opraw oświetleniowych typu LED. Dla podróżnych i użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych jaśniejsze i lepiej oświetlone przejścia, perony lub przejazdy zwiększają poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
– PKP Polskie Linie Kolejowe SA dążą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Jednym z działań jest przestawienie się z oświetlenia żarowego na mniej energochłonne oświetlenie LED. Oświetlenie zewnętrzne odpowiada za 20 % całkowitego zużycia energii w PLK, więc nowe rozwiązania łączą się z konkretnymi korzyściami – mówi Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.,
W 2020 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA tylko w ramach bieżącej działalności wymienią ponad 660 opraw LED m.in. na stacjach Katowice Szopienice Południowe (woj. śląskie), Chojnów (woj. dolnośląskie) i Kalisz (woj. wielkopolskie). Nowe oświetlenie LED montowane jest także na obiektach w trakcie modernizacji linii kolejowych.
W 2019 r. przybyło 1563 oprawy LED m.in. na stacjach w Malborku, Włoszczowie, Częstochowie Mirów, Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach oraz na przystankach w Łodzi: Łódź Olechów Zachód, Łódź Olechów Wiadukt. Od 2014 r., od kiedy wprowadzono program poprawy efektywności energetycznej, zamontowano łącznie ponad 12 000 opraw LED na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych oraz w przejściach podziemnych.
Oszczędność i zysk dla środowiska
Zastosowanie 12 000 nowoczesnych opraw LED pozwala na oszczędność energii o ok. 4 200 MWh/rok, co odpowiada rocznym potrzebom ok. 1900 gospodarstw domowych. Wymiana opraw oświetleniowych to także konkretny zysk dla środowiska naturalnego – redukcja emisji CO2 o 3 250 ton rocznie. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar lasu sosnowego jest w stanie wchłonąć w ciągu roku 20 ton CO2.
LED-y mają również znacznie dłuższą żywotność – mogą pracować bezawaryjnie przez ok. 12 lat. Dodatkowo możliwe jest sterowanie intensywnością świecenia, a to kolejne możliwości uzyskania oszczędności w zużyciu energii i emisji CO2.
PKP Polskie Linie Kolejowe SA przystąpiły do inicjatywy o nazwie Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), zrzeszającej rynek kolejowy dążący do oszczędzania energii i jej efektywnego wykorzystywania. Celem tego działania jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 1,2 TWh do 2030 r. przez sektor kolejowy.