KSM Vision stworzyło system optyczny, który w oparciu o AI zautomatyzuje kontrolę jakości
Manualna kontrola jakości to kolejne zadanie, które przejmie sztuczna inteligencja. KSM Vision stworzyło system optyczny, który w oparciu o AI zautomatyzuje kontrolę jakości. Przetestują nawet 36 000 butelek na godzinę i zidentyfikują niedoskonałości tak małe jak główka szpilki. Firma zebrała 8,5 mln złotych w tym od Aper Ventures, Vigo Ventures i koinwestorów w celu zmniejszenia odpadów w przemyśle drzewnym, farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym.
Kontrola jakości zawsze stanowiła znaczne obciążenie finansowe dla dużych producentów. Raporty branżowe sugerują, że takie firmy przeznaczają prawie jedną czwartą swoich budżetów operacyjnych, z wyłączeniem surowców, na działania związane z przestrzeganiem przepisów. Przy wysokiej częstości występowania odpadów spowodowanych niewykrytymi wadami, rośnie zapotrzebowanie na bardziej wydajne rozwiązania.
KSM Vision zmienia zasady gry w branży FMCG, współpracując z takimi markami jak Mlekovita. Dzięki możliwości wykrywania drobnych nieprawidłowości w elementach linii produkcyjnej z zawrotną prędkością, rozwiązanie to zmniejsza straty i poprawia ogólną jakość produktu. Wczesne wykrywanie nieprawidłowości pozwala producentom uniknąć kosztownych odrzutów partii i zapobiega otrzymywaniu przez klientów produktów niskiej jakości. W branży, w której zaufanie jest najważniejsze, KSM Vision wyznacza nowe standardy w zapewnianiu jakości.
„Wspieramy kontrolę jakości w różnych branżach – od przesłu drzewnego po farmację. Nasza przewaga polega na biegłości zarówno w sprzęcie, jak i oprogramowaniu. Pozwala to naszym rozwiązaniom AI łatwo łączyć się z istniejącymi technologiami, zarówno liniami produkcyjnymi, jak i maszynami. Pięc minut – tyle zajmuje naszemu systemowi >>nauczenie<< się nowego produktu. Rozwiązaniom bez wbudowanej sieci neuronowej zajmuje to znacznie więcej czasu.” – mówi dr Krzysztof Malowany, CEO KSM Vision.
To w murach Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Politechnice Warszawskiej zaczyna się historia KSM Vision sp. z o.o. Doktoranci i studenci, uzbrojeni w wiedzę o mierzeniu kształtu, przemieszczeń i deformacji w dużych instalacjach przemysłowych, zaczynali tworzyć rozwiązanie, które te skomplikowane procesy uproszczą.
Na czele przedsięwzięcia stanął dr Krzysztof Malowany, obecny CEO, który łączył doktorat o budowie i eksploatacji maszyn z aktywnym udziałem w projektach komercyjnych B+R. U jego boku stanął dr Marcin Malesa, dzisiejszy CTO. Jego umiejętności stały się podstawą dla szybko uczącego się algorytmu, który szybko dostosowuje się do potrzeb klientów.
Stworzony przez inżynierów z Politechniki Warszawskiej system detekcji jest w stanie precyzyjnie wskazać anomalie produkcyjne, wymagając jedynie kilkudziesięciu przykładów idealnie wytworzonych produktów. To wyraźna różnica w porównaniu z konkurencyjnymi modelami, które wymagają obszernych baz danych poprawnych i niepoprawnych przykładów.
„Inwestycja w KSM Vision to strategiczny krok w kierunku wykorzystania głębokiej technologii do zrównoważonej transformacji przemysłowej. Jego sztuczna inteligencja zwiększa wydajność, analizuje najdrobniejsze szczegóły i bezpośrednio poprawia wyniki finansowe” – przekonuje Jacek Błoński, partner zarządzający Aper Ventures.