RAFAKO wdraża pilotażowy projekt zarządzania energią oparty o sztuczną inteligencję

Autor:
|
Źródło informacji: Rafako

Bazująca na ponad 70-letnim doświadczeniu raciborska spółka wdraża system, który wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do prognozowania cen energii elektrycznej oraz optymalizacji zarządzania energią. Jest to jedno z działań podejmowanych przez firmę na rzecz zrównoważonego rozwoju i poprawy efektywności energetycznej.

Jak czytamy w komunikacie, implementowany system jest efektem prac badawczo-rozwojowych firmy Affexy. Ma na celu zrewolucjonizować sposób, w jaki przedsiębiorstwa energetyczne przewidują ceny energii i zarządzają jej zużyciem. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, takich jak głębokie sieci neuronowe i uczenie maszynowe, projekt ma potencjał znacząco poprawić efektywność energetyczną oraz zoptymalizować koszty operacyjne firm, uwzględniając magazynowanie energii oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Inicjatywa jest obecnie w fazie pilotażowej. Ma za zadanie zweryfikować skuteczność wdrożonego systemu. Jeśli pilotaż okaże się sukcesem – z pewnością otworzy to drogę do wielu wdrożeń rozwiązania na poziomie krajowym, a w przyszłości na rynku międzynarodowym. Na chwilę obecną, wyniki pozostają jeszcze nieznane.

Robert Kuraszkiewicz, prezes zarządu RAFAKO, podkreśla, że „współpraca z Affexy oraz weryfikacja systemu stanowią kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Wierzę, że nasze wspólne działania przyczynią się do istotnego podniesienia efektywności energetycznej oraz zmniejszenia śladu węglowego”.


zarzadzanie energia