SMARTFLOWER – system fotowoltaiczny podążający za słońcem

Kategoria: Technologie
www.smartflower.com


Nazwa pochodzi od jego konstrukcji – ogniwa słoneczne są rozmieszczone na indywidualnych „płatkach” o łącznej powierzchni 18 m2, które otwierają się na początku każdego dnia. Po zachodzie słońca płatki kwiatu Smartflower zwijają się i rozpoczyna się proces samooczyszczania.

Oprócz ogniw słonecznych system Smartflower zawiera tracker z dwiema osiami, dzięki czemu jego „płatki” podążają za słońcem po niebie przez cały dzień. Dzięki tej możliwości śledzenia, Smartflower może produkować znacznie więcej energii elektrycznej niż system dachowy o podobnej wielkości – do 51 procent więcej, jak wynika ze strony internetowej producenta.

Kwiatek, podczas jednego roku, w zależności od regionu, generuje ok. 3400-6200 kWh energii elektrycznej. Jest to wystarczająca ilością na pokrycie zapotrzebowania energetycznego średniej wielkości gospodarstwa domowego w Europie.

System posiada również zabezpieczenia od warunków pogodowych, które mogłyby spowodować uszkodzenie paneli – wtedy płatki są automatycznie zwijane i rozwijane ponownie, w momencie gdy produkcja energii znowu jest możliwa.

Design jest także mocnym punktem tego produktu. Klient może wybrać spośród kilku wersji kolorystycznych, dzięki czemu stojąca w ogrodzie aplikacja może się doskonale wpisać w krajobraz.