Polskie i światowe innowacje w rękach kobiet – kim są “Strong Women in IT”?

Polskie i światowe innowacje w rękach kobiet – kim są “Strong Women in IT”?

28/05/2019

Ponad setka niesamowitych kobiet zarządzających, które codziennie kreuje przyszłość polskich innowacji znalazła się w raporcie “Strong Women in IT”. Po raz pierwszy zdradzają, co je fascynuje w tej branży, co uważają za swój największy sukces, czy porażkę? Prawie połowa przedstawicielek startupów i korporacji wymienia zarządzanie zespołem jako błąd, który nauczył ich najwięcej.

Empatia – kluczem do sukcesu w biznesie?
Jak można jednym słowem opisać kobiecość w biznesie? Nie, to nie szpilki, a empatia. Właśnie tę cechę, jako najważniejszą, która pomaga im osiągnąć sukces, wymieniały respondentki. To pokazuje, jak często umiejętności miękkie pomagają w biznesie i zarządzaniu zmianą. “Kobieca intuicja” również nie jest tylko utartym sloganem, ale kluczowym aspektem stojącym za realizacją celów. Nasze respondentki wyraźnie podkreślały, że słuchając jej, osiągają najwięcej.
Czy humanista może odnaleźć się w branży nowych technologii?
Okazuje się, że tak! Ponieważ aż 15% kobiet tworzących startup kończyło studia humanistyczne, a tylko 9% kierunki techniczne. W przypadku korporacji tylko co czwarta ankietowana ma na koncie ukończone studia inżynierskie. Zatem branża wcale nie jest zamknięta tylko na osoby z wykształceniem technicznym. Co jest dobrą wiadomością dla wszystkich osób, którym marzy się kariera w tej branży.
Zarządzanie ludźmi to wyzwanie!
Jak wskazały respondentki, skuteczne zarządzanie zespołem to klucz do prowadzenia sprawnej organizacji. Aż 35% kobiet pracujących w korporacjach i 34% rozwijających startupy wskazało zarządzanie zespołem jako swój największy sukces w 2018 roku. Jednocześnie dla co piątej kobiety zarządzanie ludźmi okazało się największą porażką.
Wady i zalety świata IT
Branża IT należy do jednej z najszybciej rozwijających się na świecie. Wszystkie respondentki zgodnie stwierdziły, że do plusów pracy w tym sektorze należą właśnie nieustanne zmiany i dynamiczny rozwój. Jednak co ciekawe –ta zaleta jest także wadą pracy w tej branży. Jako największą wadę wykazywane były nieustanne zmiany (33% w korporacjach i 42% start-up i MŚP) oraz dynamiczny rozwój branży (30% w korporacjach i 36% w MŚP). Wskazuje to, że za technologią czasem trudno nadążyć, a nieustanne zmiany powodują szybkie starzenie się systemów.

Idea raportu “Strong Women in IT”
Pogląd na temat kobiet w biznesie się zmienia, nie omija to również branży nowych technologii, które dotychczas tak mocno kojarzyły się z mężczyznami. Raport “Strong Women in IT” to pierwsze tego typu zestawienie w Polsce, które przedstawia największe wyzwania i sukcesy właścicieli i osób na stanowiskach kierowniczych w firmach z obszaru nowych technologii.

– Na liście najbogatszych ludzi na świecie znajdziemy przede wszystkim mężczyzn tworzących produkty technologiczne. Kwestia czasu, jak zobaczymy tam i kobiety. My już dziś, pokazujemy, kto w Polsce świetnie sobie radzi. Zdradzamy, jak się uczy, osiąga sukcesy i wyciąga wnioski z porażek. To wyjątkowa baza do tego, żeby wiedzieć jakie mamy ekspertki na rynku, które warto zapraszać na konferencję i podpytywać o trendy w technologiach – podsumowuje Anita Kijanka, inicjatorka raportu, właścicielka agencji Come Creations Group.

Link do raportu:  www.strongwomen.comecreationsgroup.pl