I po co to ciśnienie? O produkcji zbiorników ciśnieniowych w Gpi

I po co to ciśnienie? O produkcji zbiorników ciśnieniowych w Gpi

15/11/2022
Artykuł promocyjny
|

Produkcja zbiorników ze stali nierdzewnej w niepewnej sytuacji rynkowej

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w kraju i na świecie, rekordowo wysoka inflacja, niestabilne ceny stali i innych półproduktów do produkcji zbiorników to jedne z czynników prowadzących do zachwiania się różnych gałęzi przemysłu. Ma to wpływ także na produkcję zbiorników. Wynika to z tego, że zapotrzebowanie na nasze produkty zależne jest od rozwoju branż, dla których produkujemy zbiorniki – od możliwości tworzenia nowych zakładów, rozbudowy istniejących fabryk lub wprowadzenia nowego produktu na rynek. Jak Gpi sobie z tym radzi?

Przekrój możliwości, jaki jesteśmy w stanie zapewnić klientom, rozciąga się na dużą skalę. Przede wszystkim nie skupiamy się tylko na jednej segmencie przemysłu. – mówi jeden z przedstawicieli management Gpi.  –  Produkujemy zarówno zbiorniki 200 L dla farmacji, jak i 100 hL fermentory dla browarów, 2000 L procesowe zbiorniki na produkty spożywcze czy 10 tys. m3 magazynowe, budowane na miejscu u klienta. Dostarczamy zbiorniki o różnych parametrach, zastosowaniach, dopasowanych normach, dostarczając do branż chemicznych, mleczarskich, spożywczych, farmaceutycznych i browarniczych.

Będąc producentem zbiorników ze stali nierdzewnej mamy świadomość, że produkujemy niszowy produkt, jednak nie jesteśmy obojętni na otaczającą nas konkurencję. Zdajemy sobie sprawę  tego, że konkurencja była i jest wokół nas, ale  nie traktujemy jej jako zagrożenia.

Zbiornik ciśnieniowy – czym właściwie jest?

Jednym z najczęściej produkowanych urządzeń w Gpi są zbiorniki ciśnieniowe. Są to stalowe konstrukcje, które najlepiej sprawdzają się w przypadku magazynowania gazów, substancji półpłynnych i cieczy, których ciśnienie przekracza 0,5 bara. Istotnym elementem przy produkcji i pracy zbiorników jest spełnienie rygorystycznych wymagań. Zbiorniki ciśnieniowe muszą być zazwyczaj wytrzymałe na wysokie ciśnienie lub nawet próżnię, na substancje silnie żrące czy skoki temperatur. Co więcej, już na etapie projektowania inżynierowie muszą ograniczać do minimum ryzyko powstawania wybuchu, gdyż w tego typu konstrukcjach jest ono niezwykle wysokie, a tym samym bardzo niebezpieczne. W zależności od magazynowanego medium, zbiorniki ciśnieniowe mogą być doposażone w dodatkowe elementy, takie jak izolację, system grzewczo-chłodzący, mieszadła czy dopasowaną wewnętrzną chropowatość zbiornika.

Zbiorniki ciśnieniowe najlepiej sprawdzają się do żywności i wszelkich napojów, zwłaszcza w przypadku tych, u których zachodzi proces fermentacji, m.in. piwa czy wina. Jednak nie tylko. Ciśnieniowe nierdzewne zbiorniki idealnie się nadają również dla branży chemicznej i farmaceutycznej.

Od czego zależy wytrzymałość zbiorników ciśnieniowych?

Zbiorniki ciśnieniowe są szczególnym rodzajem konstrukcji, z którymi inżynierowie mają do czynienia w porównaniu do wszystkich produkowanych zbiorników. Przede wszystkim ze względu na szereg norm ciśnieniowych i konstrukcyjnych, które muszą spełnić już na etapie projektowania. Wytrzymałość zbiornika zależy głównie od ścisłego przestrzegania norm, rodzaju materiału czy odpowiednich testów kontroli. Przy projektowaniu konieczne jest branie pod uwagę kruchość wodorową, starzenie się materiału po formowaniu metodą na zimno i możliwość powstawania korozji.

Chcąc uzyskać jak największą wytrzymałość zbiorników ciśnieniowych, konstruktorzy Gpi muszą zwracać szczególną uwagę nie tylko na ciśnienie, ale również na właściwe obliczenie grubości ścianek zbiornika, na to czy stal będzie miała kontakt z substancjami chemicznymi o żrących lub ściernych właściwościach oraz na to, jak dynamicznie zmieniać się będzie temperatura wewnątrz zbiornika. Jako producent zbiorników, Gpi posiada wewnętrzny system identyfikacji materiałów, które stosowane są do ich produkcji.

Produkowanie zbiorników to ścisłe przestrzeganie norm

Zbiorniki ciśnieniowe ze względu na swoją specyfikę muszą spełniać szereg regulacji i przepisów prawnych. W zależności od kraju, w jakim dane zbiorniki mają się znajdować lub preferencji klienta, produkowane są na podstawie certyfikatu PED 2014/68/EU, zgodnie z EN 13445, ASME VIII-1, AD 2000 i wielu innych. Najpopularniejszą dla konstrukcji ciśnieniowych jest europejska dyrektywa EN 13445, która jest uzupełnieniem standardu PED (Pressure Equipment Directive).

Przed procesem projektowym i produkcyjnym zbiornika z normą EN 13445, istotne jest skupienie się na spełnieniu szeregu podstawowych wymogów, takich jak wytyczne dotyczących warunków eksploatowania zbiornika, przypadków obciążeń czy kategorię zbiornika określonego w dyrektywie.

W krajach europejskich popularna jest także amerykańska norma ASME.  Powodem, dla którego klienci decydują się na ten rodzaj standardu jest nie tylko możliwość wykorzystania zbiorników na terenie Stanów Zjednoczonych lub Kanady, ale akceptowalność tych przepisów na terenie ponad 140 krajów na całym świecie ze względu na globalizację przemysłową.

Zachowanie odpowiednich norm i specyfikacji ułatwia m.in. autorski program Gpi do kalkulacji zbiorników Tank Design2.0. Pozwala na precyzyjne opracowanie konstrukcji i dopasowaniu go do produktów i procesów klienta. W zbiornikach tego typu występuje wyjątkowo wysokie naprężenie, spowodowane dużym ciśnieniem bądź koniecznością wytrzymywania w próżni, dlatego niezwykle ważne jest, żeby takie konstrukcje spełniały ścisłe normy materiałowe, ciśnieniowe i projektowe. Od tego w jakim stopniu przepisy będę przestrzegane, zależy jakość nierdzewnych urządzeń oraz jednocześnie bezpieczeństwo pracowników danej firmy, w której stalowa konstrukcja ma się znajdować.