Zmiana z maszyny manualnej na maszynę CNC

Autor:
|
www.inter-plast.com.pl

Od roku 2012 na rynku polskim są dostępne maszyny do obróbki metalu brytyjskiego producenta XYZ Machinetools. Firma powstała w roku 1984 i obecnie jest jednym z największych dostawców obrabiarek CNC w Wielkiej Brytanii. Cechą wyróżniającą obrabiarki firmy XYZ Machinetools jest dbałość o połączenie wysokiej jakości maszyny z odpowiednim sterowaniem, które jest łatwe w obsłudze i ustawianiu.

Wielu przedsiębiorców boi się przejścia z maszyny manualnej na maszynę sterowaną numerycznie. Nic dziwnego, pojawiają się wtedy m.in. takie pytania:

  • Co z moim doświadczonym tokarzem/frezerem, który nigdy nie pracował na maszynie CNC? Nie chcę stracić tak dobrego specjalisty, a dodatkowo zatrudniać nowego operatora.
  • Kto będzie programował nową maszynę? Muszę zatrudnić jeszcze programistę?
  • Czy jesteśmy gotowi, aby przejść na maszyny sterowane?
  • Czy cena tych maszyn jest adekwatna do naszej produkcji?

xyz2_PP_27

A to tylko nieliczne z nasuwających się wątpliwości. Maszyny marki XYZ Machinetools pozwolą Państwu na pominięcie części z tych pytań i ułatwią nieobarczone stresem podjęcie decyzji i stwierdzenie, że zmiana na maszynę sterowaną to najlepszy wybór. To wszystko jest możliwe dzięki funkcjom, które posiada innowacyjne sterowanie ProtoTRAK, montowane na tokarkach i frezarkach:

  • Praca w trybie manualnym bądź pełnym CNC pozwoli nie tylko na zatrzymanie doświadczonego tokarza/frezera, lecz także na przyśpieszenie wykonywanych operacji,
  • Funkcja TRAKING pozwala na dokładne prześledzenie w trybie ręcznym programu stworzonego przez operatora. Dzięki temu, po pierwsze, unikamy kolizji, a po drugie, operator, który nie czuje się jeszcze wystarczająco obyty z maszyną CNC, stopniowo nabywa pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.
  • Funkcja WYKONAJ RAZ pozwala na wykonanie pojedynczych funkcji takich jak: promień czy kąt na tokarkach i np. kilka otworów na frezarce. Wykonanie tych operacji na maszynie manualnej zajęłoby dwa razy więcej czasu, podczas gdy maszyna marki XYZ Machinetools robi wszelkie obliczenia za człowieka, wystarczy tylko wpisać wymagany parametr i dojechać do materiału, a następnie wykonać operację poprzez obracanie jednego pokrętła,
  • Programowanie sterowania ProtoTRAK odbywa się za pomocą wyboru spośród gotowych cykli obróbczych. Po dokonaniu wyboru cyklu wystarczy wprowadzić dane, które każdy operator ma na rysunku technicznym, a następnie już tylko rozpocząć pracę.
  • Dzięki funkcji LOOK po stworzeniu gotowego programu zawsze można podejrzeć rysunek detalu i porównać go z tym, który dostaliśmy od zleceniodawcy. W ten sposób, zanim jeszcze zaczniemy obróbkę, mamy pewność, że detal będzie się zgadzał.

To tylko nieliczne z zalet sterowania ProtoTRAK, które ułatwią pracę każdemu operatorowi i pozwolą zaoszczędzić czas, a każdemu właścicielowi przyniosą oszczędności finansowe.

xyz1_PP_27

Firma Inter-plast, która od 2012 r. jest wyłącznym przedstawicielem maszyn XYZ Machinetools na rynku polskim, już wielokrotnie przekonała swoich klientów o niepodważalnych zaletach sterowania ProtoTRAK. Co więcej, klienci sami mogli się przekonać o tych zaletach. Decydując się kiedyś na pierwszą maszynę XYZ, powracają po kolejną.

Kontakt:
e-mail: interplast@inter-plast.com.pl