Gdzie wyremontować i zmodernizować obrabiarkę do metalu?
Dzięki kwalifikacjom pracowników firmy, postawieniu na jakość i inwestowaniu w park maszynowy przedsiębiorstwo z Kępna jest w stanie zmodernizować praktycznie każdą obrabiarkę do metalu.
„Jesteśmy firmą specjalizującą się w remontach i modernizacjach obrabiarek do metalu. Przede wszystkim modernizujemy obrabiarki konwencjonalne oraz CNC. Najwięcej klientów zna nas z remontów oraz produkcji nowych tokarek karuzelowych – mówi Jarosław Rogowski, dyrektor Fabryki Maszyn i Urządzeń Ponar–Rogowski i dodaje: – W zdecydowanej większości są to indywidualne projekty. Ich zróżnicowanie wynika bezpośrednio z indywidualnych potrzeb klienta”.
Pod względem wielkości modernizowanych tokarek karuzelowych są to przede wszystkim maszyny duże, kilkuosiowe. Ich modernizacja jest jednym z głównych obszarów działalności firmy z Kępna. Ale nie jedynym. Jednocześnie przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż obrabiarek nowych, a także tych po remoncie. Ponadto firma świadczy usługi w zakresie obróbki elementów mało- i średniogabarytowych. Oprócz tego zakład Ponar–Rogowski produkuje średniogabarytowe konstrukcje stalowe i części do obrabiarek, których odbiorami są m.in. klienci z rynków szwedzkiego i duńskiego. W ofercie firmy znajdują się m.in. przekładnie zaworowe, koła zębate, sprzęgła mechaniczne, a także szeroka gama oprzyrządowania i narzędzi.
Rocznie w zakładzie Ponar–Rogowski realizuje się średnio od 20 do 40 projektów. Ich liczba uzależniona jest od wielkości modernizowanej maszyny, a także stopnia jej skomplikowania technicznego.
„Ze względu na liczbę zamówień oraz możliwości produkcyjne skupiamy naszą działalność przede wszystkim na rynku polskim. Jednocześnie prowadzimy rozmowy z kilkoma zagranicznymi partnerami, których tematem jest współpraca w zakresie realizacji projektów na rynkach niemieckim i austriackim – stwierdza Jarosław Rogowski. – Nasza firma posiada specjalistyczną bazę produkcyjną, która gwarantuje bardzo wysoką jakość remontowanych obrabiarek. Jednocześnie w przedsiębiorstwie pracuje kadra specjalistów mających wieloletnie doświadczenie w branży. W tym zakresie jesteśmy fachowcami i możemy sprostać każdemu wyzwaniu”.
Podstawą skutecznej realizacji powierzonego projektu jest dokumentacja techniczna modernizowanej maszyny. Na jej bazie obrabiarka jest przeprojektowywana tak, by mogła sprostać wszystkim oczekiwaniom odbiorcy
Niewątpliwie atutem firmy jest elastyczność umożliwiająca skuteczną modernizację również w zakresie wielu nietypowych rozwiązań technicznych oraz indywidualne podejście do każdego projektu. Dzięki temu przedsiębiorstwo w portfolio ma modernizacje m.in. tokarek konwencjonalnych, frezarek, wiertarek promieniowych i kadłubowych, wytaczarek konwencjonalnych oraz CNC, szlifierek, tokarek karuzelowych konwencjonalnych i CNC. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że w ramach kompleksowych modernizacji z konwencjonalnych obrabiarek na CNC Ponar–Rogowski współpracuje ze światowymi liderami w zakresie produkcji sterowania, takimi jak Heidenhein, Siemens oraz Fanuc.
Nowe sterowanie
Przedsiębiorstwo z Kępna wyspecjalizowało się w remontach dużych i skomplikowanych maszyn posiadających do sześciu osi sterowania. Ich waga w zdecydowanej większości znajduje się w przedziale od 5 do 30 t, ale zdarzają się również większe maszyny. Jedną z nich była wiertarko-frezarka płytowa BFP160, ważąca ok. 40 t. Oprócz tego spółka ma w portfolio modernizacje wytaczarek produkcji rosyjskiej, czeskiej TOS Varnsdorf oraz niemieckiej Union. Ponadto firma oferuje kompleksową wymianę sterowań.
„Podstawą skutecznej realizacji powierzonego projektu jest dokumentacja techniczna modernizowanej maszyny. Na jej bazie obrabiarka zostaje przeprojektowana tak, by mogła sprostać wszystkim oczekiwaniom odbiorcy. Dlatego tak ważne są prace biura konstrukcyjno-projektowego firmy, a także grupy inżynierów-elektroników, których zadaniem jest zaprojektowanie i wykonanie nowego sterowania maszyn – argumentuje Jarosław Rogowski i podkreśla: – Zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę posiadającą wieloletnie doświadczenie w zakresie mechaniki precyzyjnej. Ten fakt pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość”.
Fachowość i zaufanie
Wśród głównych odbiorców modernizowanych i produkowanych w Kępnie obrabiarek znajdują się przedstawiciele szeroko rozumianego przemysłu, w tym m.in. przemysłu wydobywczego, branży automotive, przemysłu stoczniowego, rolniczego, zbrojeniowego, a także wytwórni konstrukcji stalowych oraz różnego rodzaju producentów maszyn. Umożliwia to uelastycznienie działania, dywersyfikację branż odbiorców, a także uodpornienie się firmy na zmienną koniunkturę rynkową i problemy poszczególnych gałęzi gospodarki. „Ważnymi odbiorcami naszych maszyn są firmy działające na rynku wydobywczym. Tymczasem wszyscy wiedzą, jak wygląda sytuacja w górnictwie. Jednocześnie ze względu na tanią ropę firmy wstrzymały większość inwestycji w branży wydobycia ropy naftowej. W związku z tym – jeżeli chodzi o obróbkę skrawaniem – chwilowo pozamykały się nam rynki norweskie. Jednakże z drugiej strony otworem stoi rynek producentów wielkogabarytowych elementów tworzyw sztucznych, bo swoje miejsce znalazły tam nasze tokarki karuzelowe oraz kołowe. Pomimo tych turbulencji nasza sytuacja jest stabilna, a kontraktowanie remontów mamy w tym roku zakończone” – podkreśla dyrektor firmy Ponar–Rogowski.
Klienci fabryki mają bardzo różne wymagania w stosunku do remontowanych maszyn. Mogą oczekiwać zwiększenia parametrów obróbczych, wydłużenia lub skrócenia obrabiarki, dołożenia do niej kolejnej osi, która będzie spełniać konkretną funkcję itd. W związku z tym firma Ponar–Rogowski postawiła na jakość wykonywanych prac i jednocześnie elastyczność w podejściu do każdego klienta. Ten sposób funkcjonowania umożliwia firmie nie tylko pozyskiwanie kolejnych klientów, lecz także wyraźne zwiększenie swojego prestiżu i rozpoznawalności na rynku. „Nie boimy się wyzwań. Jesteśmy w stanie przebudować każdą maszynę pod dany wyrób, zgodnie ze wszystkimi wymogami klienta. Mamy całkiem spore możliwości. W hali montażowej, którą uruchomiliśmy trzy lata temu, pracuje m.in. 25-tonowa suwnica – podkreśla Jarosław Rogowski i dodaje: – Każda remontowana przez nas maszyna jest inna. Dlatego też do każdej podchodzimy indywidualnie. W związku z tym tak ważna w naszym działaniu jest jakość przeprowadzanych remontów, a także kwalifikacje pracowników. Dzięki temu wiele firm do nas wraca”.
Ponar–Rogowski jest firmą rodzinną, zatrudniającą obecnie 40 osób. Choć trzy lata temu uruchomiła produkcję w nowej hali, jej dalekosiężne plany obejmują kolejną rozbudowę zakładu. „Cały czas inwestujemy w park maszynowy i w kolejne obrabiarki. Niewątpliwie naszą przewagą konkurencyjną są zarówno wysokie kwalifikacje, jak i duże doświadczenie. Bardzo rzadko korzystamy z usług podwykonawców. To dlatego klienci tak chętnie do nas wracają” – podsumowuje dyrektor firmy Ponar–Rogowski.