IFS Connect 2021: Zarządzanie całym cyklem życia aktywów w branży budowlanej

IFS Connect 2021: Zarządzanie całym cyklem życia aktywów w branży budowlanej

18/10/2021
Artykuł promocyjny
Autor:
|

IFS Connect 2021: Rozwiązania chmurowe umożliwiają firmom przechodzenie na model pełnego cyklu życia w sektorze budowlanym

IFS Cloud dla budownictwa umożliwia firmom przechodzącym na model pełnego cyklu życia aktywów połączenie funkcjonalności związanej z budowaniem, użytkowaniem i utrzymaniem obiektów w ramach jednego rozwiązania, co daje ścisłą kontrolę nad projektem od początku do końca. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak rozwiązanie IFS może przynieść sukces twojej firmie budowlanej już dziś zarejestruj się na konferencję IFS Connect Cloud Day 2021, która odbędzie się online 27 października od godziny 10:00.

➡ Rosnąca liczba właścicieli nieruchomości zleca ich obsługę i utrzymanie w całym cyklu życia. Z reguły zajmowały się tym firmy specjalizujące się w zarządzaniu aktywami, ale czy ten model zmienia się w branży borykającej się z niskimi marżami?

Przy spadających marżach w projektach inwestycyjnych, pandemii COVID-19 i sporadycznych przychodach, model biznesowy obejmujący zarządzanie całym cyklem życia aktywów jest dla branży budowlanej kołem ratunkowym, choć wymaga całkowitej zmiany myślenia. Trzeba zarządzać nie tylko budową, ale też dbać o to, by obiekt był zawsze zdatny do użytku zgodnie z przeznaczeniem, co dodatkowo zwiększa złożoność kluczowych procesów. Ten model przyjmuje się w budownictwie głównie dlatego, że odpowiada na główne wyzwania: niskie marże, niska produktywność i problemy z terminową realizacją.

Niskie marże
To jest problem całej branży budowlanej. Model pełnego cyklu życia aktywów stanowi jeden z potencjalnych sposobów rozwiązania tego problemu na dobre, jako że wartość kontraktów na obsługę i utrzymanie obiektu w pełnym cyklu życia z reguły przekraczają rzeczywiste koszty jego budowy o 20100%. Oznacza to dwie oczywiste drogi do zwiększenia marży zysku. Po pierwsze, przychody okresowe są kluczowe dla wielu przedsiębiorstw budowalnych, ponieważ poprawiają płynność finansową. Po drugie, jeśli firma wybuduje obiekt wysokiej jakości, najprawdopodobniej w fazie utrzymania odnotuje wyższe marże, jako że będzie mniej prac do wykonania.

Niska produktywność
Może to oczywiste, ale firma budowlana używająca modelu pełnego cyklu życia ma więcej do stracenia, bo jeśli nie dopilnuje terminowej realizacji budowy, opóźnią się też płatności za utrzymanie obiektu. Z uwagi na to takie firmy więcej inwestują w technologie, aktywa i pracowników, aby mieć pewność, że nie ma na co zrzucić opóźnień w budowie.

Problemy z terminową realizacją
Podobnie jak w przypadku niskiej marży, model pełnego cyklu życia oferuje możliwość rozwiązania tego problemu na dobre. Chodzi o to, że firmy budowlane częściej będą sięgać po nowoczesne metody , takie jak budowa poza placem i konstrukcje modułowe, które są o wiele wydajniejsze, umożliwiają wyższą jakość i można je skutecznie monitorować. W kontekście modelu pełnego cyklu życia przekłada się to na zapewnianie terminowej realizacji

Korzyści są niezaprzeczalne, ale firmy budowlane muszą się zastanowić, czy funkcjonowanie w modelu pełnego cyklu życia aktywów jest warte ryzyka. Dla budowniczych i producentów jest to szansa na znaczny wzrost i nowe, obiecujące, długoterminowe strumienie przychodów. To nie przypadek, że najnowszy raport MCKinsey wskazuje, iż na firmy, które dokonają przełomu, może czekać pula 265 mld USD zysku do podziału.

IFS-Connect-banner-720x160