Golub GetHouse: Prime Corporate Center
„Naszym celem nie jest uczestniczenie w wyścigu na najwyższy wieżowiec w stolicy czy na liczbę realizowanych jednocześnie inwestycji. Skupiamy się na jakości dostarczanego projektu, która ma być widoczna dla jego przyszłych najemców” – mówi Czarek Jarząbek, założyciel i prezes zarządu Golub GetHouse. Najlepszym potwierdzeniem jego słów są realizacje takie jak Prime Corporate Center czy Mennica Legacy Tower.
Golub GetHouse ma już na swoim koncie takie realizacje jak Warsaw Financial Center, International Business Center czy Warsaw Corporate Center. Każdy z tych projektów jest na swój sposób wyjątkowy, a ich bryły na stałe wpisały się w nowoczesny krajobraz stolicy. Najnowszą ukończoną w Warszawie inwestycją spółki jest Prime Corporate Center. Zarząd Golub GetHouse przyznaje, że z tego powodu jest ona przez firmę faworyzowana. Wpływ na to ma również fakt, że firma pozostaje jej zarządcą. „Jednak naszą wizytówką nazwałbym projekt, nad którym pracujemy obecnie. To nasza wspólna inwestycja z Mennicą Polską SA, czyli 140-metrowy wieżowiec Mennica Legacy Tower, który powstaje na warszawskiej Woli. Będzie to najnowocześniejszy budynek biurowy w Polsce, pełen zaawansowanych technologicznie systemów, które realnie usprawnią korzystanie z biur oraz przełożą się na obniżenie kosztów zużycia energii” – mówi Czarek Jarząbek.
Będzie to jeden z największych i najbardziej wyczekiwanych wieżowców w Warszawie, który zaoferuje najemcom 65 630 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej.
Architektoniczny pietyzm
Na pytanie, czym wyróżnia się Prime Corporate Center, Golub GetHouse odpowiada bez wahania: przede wszystkim pietyzmem projektu, w którym zadbano o najdrobniejsze szczegóły, oraz jakością wykorzystanych materiałów. „Postawiliśmy na najwyższą klasę naturalnych surowców, które obecne są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Użyty do wykończenia kamień był sprowadzany specjalnie na nasze potrzeby z Grecji, a jego cięcie i szlifowanie nadzorowaliśmy osobiście – opowiada Piotr Turchoński, dyrektor inwestycyjny Golub GetHouse. – Spędziliśmy długie miesiące na doborze rozwiązań dla fasady i wyborze szkła. Wiele tygodni trwały konsultacje dotyczące oświetlenia fasady oraz wyboru wykonawcy tego wyróżniającego nas rozwiązania” – dodaje.
Bez wątpienia Prime Corporate Center to budynek biurowy klasy A. Na 23 kondygnacjach 83-metrowej wieży znajduje się łącznie 20 900 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Za projekt Prime Corporate Center odpowiadała pracownia architektoniczna Solomon Cordwell Buenz (SCB) z Chicago, która współpracowała lokalnie z firmą Epstein. Budowa biurowca przebiegła w rekordowym tempie. Rozpoczęła się w kwietniu 2014 r. W czerwcu tego samego roku zakończono wykonanie ścian szczelinowych, a we wrześniu wykonano wykop, który następnie został zabetonowany. Konstrukcja biurowca osiągnęła poziom kondygnacji zerowej w grudniu 2014 r. Stan surowy podium biurowca uzyskano w marcu 2015 r. W czerwcu 2015 r. zakończono montaż elewacji podium.
Dalej konstrukcja budynku rosła w tempie jednej kondygnacji nadziemnej w ciągu 4–5 dni roboczych. W szczytowym momencie na obsługiwanym przez dwa żurawie placu budowy pracowało 200 osób. W lipcu 2015 r. ukończono konstrukcję żelbetową, a na szczycie zawieszona została wiecha. W ceremonii uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz, przedstawiciele firm Golub GetHouse i Warbud, a także Raiffeisen Polbank, który jest głównym najemcą budynku. W połowie października 2015 r. zakończono montaż szklanej elewacji na fasadzie. Tafle szkła wyprodukowano w hucie szkła Guardian w Częstochowie. Budynek został oficjalnie oddany do użytku na początku marca 2016 r., tym samym generalny wykonawca ukończył budowę po niespełna dwóch latach od wbicia pierwszej łopaty.
Czarek Jarząbek przyznaje, że największym wyzwaniem w realizacji tego projektu nie był czas, ale sprostanie oczekiwaniom głównego najemcy. „Raiffeisen Polbank jeszcze na etapie prac budowlanych aktywnie uczestniczył w procesie doboru najlepszych rozwiązań projektowych dla swoich potrzeb. Właśnie to wyjątkowe podejście do wymogów najemcy w zakresie aranżacji powierzchni, bezpieczeństwa oraz innych czynników wpływających na komfort jego użytkowników stanowiło dla nas duże wyzwanie” – mówi Jarząbek. Dodaje, że nie chodziło jedynie o prace związane z aranżacją wnętrz budynku, ale również o rozwiązania techniczne, m.in. te, które dają możliwość uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł zasilania. Dlatego jednym z największych wyzwań pod kątem logistyki i precyzji montażu była instalacja dwudziestotonowego agregatu prądotwórczego na dachu budynku.
Rekordowa transakcja biurowa
Prime Corporate Center został w całości wynajęty przez firmę Raiffeisen Polbank. Bank wybrał ten budynek na swoją główną siedzibę i wynajął nie tylko całą powierzchnię biurową, lecz także całą powierzchnię handlową na parterze budynku. Podpisanie umowy z najemcą było największą transakcją wynajmu powierzchni biurowej w Polsce w roku 2014, a także jedną z najbardziej znaczących umów tego typu w Europie.
„W czerwcu tego roku podpisaliśmy finalną umowę sprzedaży budynku Prime Corporate Center na rzecz firmy Warburg-HIH Invest Real Estate. Transakcja ta była rekordowa pod względem stopy kapitalizacji. Umowa z nowym właścicielem została sfinalizowana w zaledwie siedem miesięcy od rozpoczęcia działań, a jej ostateczna wartość wyniosła około 90 mln euro” – mówi Czarek Jarząbek.
Do rekordów ustanowionych przez Prime Corporate Center można też zaliczyć fakt, że został zrealizowany zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM na poziomie very good. Inwestycja powstała z materiałów budowlanych o minimalnym wpływie na środowisko, a do jej budowy wykorzystano m.in. niskowęglowe technologie redukujące emisję CO2. Dużą wagę przykładano też do właściwego sortowania odpadów na placu budowy. Takie proekologiczne działania pozwoliły na ograniczenie wpływu budowy na środowisko już na najwcześniejszym etapie realizacji. „Uogólniając, możemy przyjąć, że materialne i niematerialne koszty realizacji biurowca starającego się o certyfikat są średnio o 3–5% wyższe niż w wypadku standardowego obiektu” – mówi Piotr Turchoński.
Proekologiczne rozwiązania w Prime Corporate Center pozwalają przede wszystkim na mniej energochłonne ogrzewanie i chłodzenie, które wynika z zastosowania wysokowydajnego systemu odzyskiwania strat termicznych w centralach wentylacyjnych biurowca. Budynek korzysta również z inteligentnego systemu zarządzania agregatami chłodniczymi, które niezależnie od pracy systemu BMS optymalizują swoje działanie pod kątem wydajnego obciążania kolejnych jednostek. Na dobrą termikę budynku istotnie wpływa również zastosowany system fasadowy o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz wykorzystane szkło na elewacji z jednej strony zapewniające dobry dostęp światła dziennego, a z drugiej strony ograniczające nagrzewanie się wnętrza od nasłonecznienia. Przekłada się to na wysoką wydajność energetyczną biurowca. W Prime Corporate Center zainstalowano też nowoczesne i energooszczędne systemy oświetlenia, w tym oświetlenie strefowe wykorzystujące technologię LED. Warto również wspomnieć o wysokiej klasy armaturze ograniczającej zużycie wody i produkcję ścieków oraz systemie wind zapewniającym optymalną obsługę pod kątem możliwości transportowych. W wypadku zespołu dziewięciu dźwigów osobowych obsługujących ponad dwa tysiące pracowników ma to istotny wpływ na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Za właściwe funkcjonowanie całego biurowca odpowiada nowoczesny system BMS pozwalający na stały monitoring wydajności wszystkich podsystemów.
Mennica Legacy Tower – wyścig o jakość
„Kiedy rozpoczynamy prace nad nowym projektem, naszym celem nie jest uczestniczenie w wyścigu na najwyższy wieżowiec w stolicy czy na liczbę realizowanych jednocześnie inwestycji. Skupiamy się na jakości dostarczanego projektu, która ma być widoczna dla jego przyszłych najemców. Zależy nam na tym, by nasza inwestycja była ponadczasowa i aby nie zabrakło w niej rozwiązań, które już za kilka lat będą na rynku standardem” – mówi prezes Golub GetHouse.
Dlatego tym, co wyróżnia projekt Mennica Legacy Tower, jest przede wszystkim innowacyjne podejście do wykorzystania nowoczesnych technologii w budynku. Golub GetHouse już dzisiaj korzysta z tych technologii w pracach projektowych i leasingowych. Wspiera je rozwiązaniami, które umożliwiają realistyczną prezentację wnętrza budynku przed potencjalnymi najemcami. Uwzględnienie w strategii wynajmu technologii wirtualnej rzeczywistości pozwala na ożywienie typowych wizualizacji i wieloaspektowe zobrazowanie klientom potencjału całej inwestycji. Przyszli najemcy natomiast, oprócz nowoczesnej powierzchni, otrzymają gotowe rozwiązania w postaci zaawansowanego systemu zarządzania. Jego zastosowanie umożliwi zdalne przywoływanie wind oraz zmianę ustawień klimatyzacji i natężenia oświetlenia przez telefon komórkowy. Dodatkowo systemy budynku będą w stanie wykryć obecność pracowników na przestrzeni biurowej i w razie potrzeby zareagować poprzez odłączenie pomieszczeń niepotrzebnie zużywających energię.
Potwierdzeniem najwyższej jakości rozwiązań zastosowanych w Mennica Legacy Tower jest też nagroda w konkursie Green Building Awards. Zgłoszone do niego prace są oceniane zarówno pod względem walorów architektonicznych, estetycznych, jak i zrównoważonego budownictwa. Jury konkursu doceniło projekt Mennica Legacy Tower za zaawansowane rozwiązania proekologiczne, które wyróżniają tę inwestycję w trzech obszarach: realizacji, zarządzania budynkiem oraz budowy postaw proekologicznych wśród przyszłych najemców.
Mennica Legacy Tower powstanie zgodnie z rygorystycznymi wymogami międzynarodowego certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie excellent. Oznacza to, że do budowy wykorzystane zostaną materiały o minimalnym wpływie na środowisko.
„W całym obiekcie zastosowane zostanie energooszczędne oświetlenie LED. Na elewację budynku złożą się 3-szybowe panele termoizolacyjne, których część będzie można otwierać, co znacząco wpłynie na komfort najemców. System bezpieczeństwa pożarowego będzie oparty na mgle wodnej, co nie tylko podwyższy jego skuteczność, lecz także pozwoli na bardziej elastyczne projektowanie przestrzeni w biurowcu. Wieżowiec przejdzie również niezależny audyt na etapie projektowym pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych, który zakończy się nadaniem certyfikatu przez Fundację Integracja” – wylicza Piotr Turchoński.
Dodatkowo – z myślą o przyszłych najemcach Mennica Legacy Tower i wspieraniu ich proekologicznych postaw – w budynku powstanie komfortowy parking rowerowy na 300 jednośladów z pełną infrastrukturą oraz osobnym wjazdem i dwoma windami przeznaczonymi dla rowerzystów. Na podziemnym parkingu samochodowym znajdą się również stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Innowacyjny biurowiec
Mennica Legacy Tower wyróżnia się też na innych polach. Połączy w sobie najnowsze osiągnięcia w zakresie elastycznego zagospodarowania powierzchni biurowej, współczesnych rozwiązań transportu pionowego, technologicznych udogodnień dla najemców oraz ożywiania przestrzeni publicznej wokół budynku. „Założeniem, które przyświecało architektom projektującym kompleks MLT, było wpisanie budynku w tkankę miejską, ożywienie jej oraz zainspirowanie projektów przyszłych budowli, jakie pojawią się w okolicy” – opowiada Czarek Jarząbek.
Główne lobby budynku o wysokości 13 m, czyli „trzy kondygnacje”, nada bryle lekkości i dynamiki, zacierając granicę między jego wnętrzem a otoczeniem. Pasaż miejski pomiędzy budynkami kompleksu docelowo utworzy nowy szlak komunikacyjny dla pieszych i połączy ulice Prostą i Grzybowską. Ulokowanie wieży w południowo-wschodnim narożniku działki pozwoli na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej w postaci ogólnodostępnego placu miejskiego z elementami małej architektury i zieleni. Powstaną też malownicze tarasy dachowe, które w budowanych w Polsce wysokościowcach wciąż pozostają rzadkim rozwiązaniem. W kompleksie Mennica Legacy Tower znajdzie się ich aż pięć. Dwa niższe zlokalizowane będą na piątym piętrze wieży i ósmym piętrze niższego budynku. Trzy pozostałe zostaną usytułowane na trzech ostatnich piętrach 140-metrowej wieży.
Przyszłość nie tylko biurowa
Firma Golub GetHouse ma ambitne plany i pozostaje aktywna na warszawskim rynku nieruchomości. „Obecnie jesteśmy zaangażowani w realizację inwestycji Mennica Legacy Tower, która powstanie we współpracy z Mennicą Polską. Ale jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć działalność w sektorze domów studenckich i mieszkań na wynajem. Projekty te, realizowane ze środków nowego funduszu Golub GetHouse, będą powstawać nie tylko w Warszawie, lecz także w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie” – mówi Czarek Jarząbek. Dodaje, że wymagania najemców dotyczące powierzchni biurowej w Polsce są coraz wyższe. „Oczywiście, kwestie lokalizacji, komunikacji, dobrego dojazdu do centrum miasta, dworców i lotniska pozostają kluczowe. Coraz więcej firm patrzy też na zastosowane w budynku rozwiązania technologiczne, mające realny wpływ na zmniejszenie zużycia energii. Przekłada się to bezpośrednio na całkowity koszt najmu” – mówi prezes Golub GetHouse.
Nie bez znaczenia są również udogodnienia, które oferują pracownikom nowoczesne biurowce. Standardem stają się kantyny, kawiarnie czy kluby fitness, jednak mało które z obecnych projektów oferują zaawansowane rozwiązania technologiczne gwarantujące przewagę nad konkurencją w kolejnych latach.
„Projektując systemy w budynku Mennica Legacy Tower, zadbaliśmy o to, by zostały w nim wykorzystane rozwiązania przyszłości i żeby był on w pełni funkcjonalny dla najemców. Wiele uwagi poświęciliśmy zagadnieniu wydajności systemów klimatyzacji i wentylacji, kładąc nacisk na ich odpowiednią wydajność i jakość powietrza dostarczanego przez nie do wnętrza budynku” – dodaje Czarek Jarząbek.
Najnowocześniejszy biurowiec w Polsce będzie również wykorzystywał system identyfikacji najemców z wykorzystaniem smartfonów oraz aplikację mobilną umożliwiającą korzystanie z usług świadczonych w budynku. To zaledwie początek tego, co firma zaplanowała w swoim kluczowym projekcie.