Agros Nova wdrożyła nowoczesną linię produkcyjną do produkcji koncentratu pomidorowego
Możliwości przetwórstwa pomidorów w łowickim zakładzie Agros Nova weszły na wyższy poziom dzięki nowej zautomatyzowanej linii do produkcji koncentratu pomidorowego. Do tej pory mozliwe było przerobienie tylko 20 tys. ton tego surowca. Dzięki nowej inwestycji będzie to nawet 3 razy więcej. Tylko w tym roku firma wykorzysta 35 tys. ton pomidorów, a docelowo będzie to 60 tys. ton.
W naszej firmie od zawsze stawiamy na inwestycje i rozwój. Kluczowa jest dla nas innowacyjność i poszukiwanie nowych rozwiązań dla każdego z zakładów. Zwiększenie możliwości firmy jest ważne nie tylko dla nas, ale również dla całego regionu. Jesteśmy firmą innowacyjną, stawiamy na zaawansowane technologie, przy czym nie zapominamy o wdrażaniu rozwiązań ekologicznych i przyjaznych otoczeniu. – mówił Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex.
Nowa linia produkcyjna w zakładzie w Łowiczu, stworzona została w oparciu o nowoczesne technologie. Optymalizuje jakość koncentratu pomidorowego i jest energooszczędna. Wyposażona została w automatyczny sorter optyczny, który za pomocą kamer będzie monitorował stan surowca. Sterowanie i kontrola nad całą linią produkcyjną odbywa się z jednego miejsca.
Linia produkcyjna powstała z pełną infrastrukturą towarzyszącą. Na terenie zakładu wybudowano nową halę z zapleczem technicznym i systemem kanalizacyjnym dostosowanym do segmentu przetwórstwa. Do potrzeb nowej linii produkcyjnej dostosowano kotłownie, a także wybudowano zbiornik uśredniający ścieki, który stanie się częścią przyszłej podczyszczalni zakładu.
To wyjątkowy moment, na który czekaliśmy od dawna. Nowa linia produkcyjna pozwoli zwiększyć możliwości operacyjne naszego zakładu aż trzykrotnie i przyczyni się do dynamicznego rozwoju zakładu jak i Grupy Maspex. To również niezwykła szansa rozwoju dla naszego regionu, a szczególnie dla dostawców surowca, którego będziemy zamawiać jeszcze więcej. – komentował Adam Pawluk, dyrektor zakładu Agros Nova w Łowiczu.
Nowa linia daje możliwość produkcji koncentratu bardziej zagęszczonego, o ekstrakcie 36%, co pozwoli zaoszczędzić o 50% wykorzystanie opakowań zbiorczych przy tej samej ilości produktu. Przenoszenie pomidora z rozładunku odbywać się będzie kanałem podziemnym poprzez hydrotransport. Co istotne, to obieg zamknięty, więc to operator decyduje kiedy wodę należy wymienić. 34-metrowa stacja wyparna, służąca do zagęszczania surowca, skonstruowana została tak, aby energia odbierana w postaci pary wodnej z odparowania soku pomidorowego, po sprężeniu mogła zostać ponownie wykorzystana do ogrzania następnej porcji surowca. Co ważne, na tym etapie stacja po rozruchu i w trybie produkcyjnym nie potrzebuje zewnętrznego źródła ogrzewania.