Polski rynek robotyki i automatyzacji: RAPORT
Raport został oparty na danych ze strony HowToRobot.com i badaniach przeprowadzonych przez firmę consultingową Gain & Co. Zawiera 445 firm wraz z informacjami na ich temat, takimi jak:
- marki robotów, w których się specjalizują
- sektory, do których dostarczają rozwiązania zautomatyzowane
- automatyzowane procesy
- oraz oczywiście dane kontaktowe
➡ Raport obejmuje dostawców robotów i automatyki sklasyfikowanych jako producenci, integratorzy, dystrybutorzy i / lub doradcy. Wyłączone są firmy dostarczające drobne komponenty, takie jak kable itp. – wyjątkiem są producenci chwytaków i oprogramowania.
➡ Badanie pokazuje, że jest sporo firm specjalizujących się w integracji jednej lub dwóch marek robotów. Zauważalny jest również trend pokazujący, że integratorzy rozwiązań zrobotyzowanych dążą do poszerzenia swojej oferty o kolejne marki przez co ich propozycja staje się bardziej elastyczna dla rynku i klientów pod kątem oferty. Więksi integratorzy posiadają w swoim portfolio nawet 4 lub 5 różnych marek robotów, dając klientowi szerszy wybór rozwiązań do zastosowania w procesach produkcyjnych.
Poniżej znajdziecie kilka wykresów pokazujących ogólne trendy w automatyzacji/robotyzacji występujące w Polsce. Pełne dane dostępne po pobraniu ze strony HowToRobot.com
MARKI ROBOTÓW
Z badań wynika, że większość dostawców rozwiązań automatyki lub robotyki znajduje się w pobliżu dużych miast. Nie jest zaskoczeniem, że na południu Polski jest też więcej firm działających w tym obszarze niż w części północnej. Roboty proponowane przez większość dostawców należą do kategorii robotów przemysłowych i są produkowane przez uznane marki, takie jak KUKA czy Fanuc.
DO CZEGO WYKORZYSTYWANE SĄ ROZWIĄZANIA ROBOTYCZNE
Wg raportu większość aplikacji obsługuje przenoszenie materiałów, a następnie spawanie. Natomiast w badaniu widzimy, że przoduje kategoria nazwana „inne”, pod którą kryje się paletyzacja / depaletyzacja oraz pakowanie. Jest też sporo aplikacji „pick & place ”, które zostały zautomatyzowane. Inne mniej popularne aplikacje, które zostały sklasyfikowane jako „inne”, to: klejenie, malowanie, czyszczenie i etykietowanie.
W JAKICH SEKTORACH PRZEMYSŁU DZIAŁAJĄ APLIKACJE ZROBOTYZOWANE
Nie jest zaskoczeniem, że najpopularniejszą branżą wykorzystującą aplikacje zrobotyzowane w Polsce jest motoryzacja, ponieważ jest też najbardziej zautomatyzowana. W Polsce jest całkiem spora liczba producentów części do samochodów i samych producentów. Drugą najpopularniejszą branżą w której widzimy mocno zautomatyzowane procesy jest żywność i napoje. Kategoria „inne” obejmuje wszystkie sektory klientów gdzie indziej niesklasyfikowane: wszystkie instytucje edukacyjne, publiczne, producenci mebli, wyrobów z drewna, odzieży, tekstyliów, wyrobów tytoniowych itp.
REGIONY Z NAJWIĘKSZĄ ILOŚCIĄ FIRM ZWIĄZANYCH Z AUTOMATYKĄ I ROBOTYKĄ
Najwięcej firm związanych z automatyką i robotyką zlokalizowanych jest w województwach: śląskim (południe Polski), mazowieckim (okolice Warszawy), dolnośląskie (południowo-zachodni) i małopolskie (także na południu). Wraz z Wielkopolską (a nieco na zachód od centrum Polski) stanowią 70% wszystkich firm automatyki w całym kraju.
RODZAJE FIRM NA RYNKU
Większość firm została scharakteryzowana jako integratorzy – jest to ponad połowa wszystkich firm, które zostały zidentyfikowane w Polsce. Warto zauważyć, że niektóre firmy mogą mieć dwie kategorie – na przykład integrator i dystrybutor.