Antybakteryjne posadzki poliuretanowo-cementowe w zakładach drobiarskich
Zakład Drobiarski Lech Drób w Zalewie to jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w północnej Polsce. Inwestycja o powierzchni 25 000 m kw. została wyposażona w zaawansowane technologicznie urządzenia do uboju, patroszenia i rozbioru drobiu. Na powierzchni 6 500 m kw. wykonano w niej antybakteryjne posadzki poliuretanowo-cementowe Flowfresh, w technologii i z materiałów dostarczonych przez Flowcrete Polska, wiodącego producenta posadzek żywicznych.
Firma zajmuje się ubojem kur i kurczaków. Dzienny ubój w zakładzie wynosi 300 000 kg. Wszystkie hodowle drobiu, które stanowią zaplecze surowcowe firmy, znajdują się pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym, a wiele z nich ma wdrożony system jakościowy HACCP. Wyprodukowany w zakładzie towar jest dostarczany do punktów sprzedaży, sieci sklepów oraz hurtowni firmowych w całej Polsce.
W zakładzie zastosowano specjalistyczne, antybakteryjne posadzki Flowfresh SR o grubości 5 mm, w kolorze czerwonym, z przeciwpoślizgową powierzchnią. Posadzki z tej grupy powstają na bazie żywic poliuretanowych oraz specjalnie dobranych kruszyw i cementów. Zawierają innowacyjny dodatek Polygiene® na bazie jonów srebra, który redukuje ilość drobnoustrojów na powierzchni posadzki nawet o 99%.
Antybakteryjne oddziaływanie posadzek zostało przebadane i potwierdzone zgodnie ze standardem ISO 22196, otrzymały one także uznawany na całym świecie certyfikat organizacji HACCP International.
Antybakteryjne posadzki Flowfresh są przeznaczone do stosowania w przemyśle spożywczym, m.in. w zakładach mięsnych, w warunkach mokrych. Posadzki z tej grupy są odporne na niskie i wysokie temperatury oraz tzw. szok termiczny, który występuje np. podczas mycia gorącą wodą lub parą wodną.
Ponadto posadzki te są trwałe i wytrzymałe w warunkach dużych obciążeń mechanicznych, m.in. intensywnego ruchu pieszego oraz ruchu wózków widłowych.
Ze względu na dużą odporność chemiczną sprawdzają się w ubojniach, ponieważ skutecznie chronią podłoże przed działaniem detergentów i substancji organicznych, takich jak krew czy tłuszcze. Warstwa piasku kwarcowego nadaje im właściwości przeciwpoślizgowe.