6X: Prosta formuła radaru dla optymalizacji procesów
➡ Dzięki sondzie radarowej VEGAPULS 6X, VEGA otwiera nową erę w dziedzinie pomiaru poziomu
Jak zoptymalizować czujnik poziomu, który ma już wszystko: najlepsze skupienie wiązki, najwyższą dokładność, prostą obsługę i uniwersalną komunikację? To, co mogłoby się wydawać pytaniem retorycznym doprowadziło firmę VEGA do stworzenia czegoś więcej niż tylko lepszy czujnik. Z VEGAPULS 6X większe znaczenie niż sama sonda ma to, co możemy dzięki niej uzyskać – po prostu lepsze procesy.
Klasycznie poszukiwania odpowiedniej sondy radarowej do pomiaru poziomu zaczynają się od postawienia pytania o częstotliwość, która w konkretnym przypadku mogłaby się sprawdzić najlepiej. 26 GHz, 80 GHz? A może lepsze byłoby 6 GHz? W ślad za tym idą pytania o właściwości mediów i to jaki mogą mieć wpływ na pomiar, a także o dostępne warunki montażowe. Ponadto, szczególną uwagę należy zwrócić na zakres temperatur i obecność agresywnych mediów.
Czy standardowe przyłącze procesowe będzie wystarczające czy może specjalne materiały spełniające najwyższe wymagania będą lepszym wyborem, choćby dlatego, że użytkownik nie jest pewien i woli nie ryzykować? Co jeszcze należy rozważyć, jeśli czujnik ma wykonywać pomiar na dużym dystansie lub przez cały rok będzie narażony na wiatr i trudne warunki pogodowe?
Zarówno te, jak i niezliczone inne pytania sprawiają, że jedno jest jasne: wybór nie jest łatwy. Klienci muszą wybierać z szerokiej gamy sond radarowych dostępnych w ofercie. Ze względu na to, że aplikacje stają się coraz bardziej złożone, a procesy coraz bardziej kompleksowe, użytkownik musi dobrze znać i rozumieć ofertę rynkową. Aby uniknąć kosztownych pomyłek podczas inwestycji i stworzyć niezawodny system pomiarowy, potrzeba wiedzy, doświadczenia i czasu.
Nowa koncepcja: uniwersalna sonda VEGAPULS 6X
Do tej pory wybór urządzenia był pracochłonnym procesem, często wiązał się z wieloma pytaniami i analizą produktu. VEGA oferując VEGAPULS 6X zmienia ten proces od podstaw. „Docelowo, to nie czujnik się liczy, ale to, co użytkownicy mogą dzięki niemu osiągnąć w swoich aplikacjach.”, mówi Florian Burgert, jeden z product managerów, którzy od samego początku byli zaangażowani w rozwój produktu. „Pewność, że przy wyborze sondy nie tylko szybciej dotrzesz do celu, ale także wdrożysz najlepsze rozwiązanie, robi różnicę w codziennej pracy.”
Teraz VEGA oferuje jeden czujnik do wszystkich aplikacji: VEGAPULS 6X. Decyzja co do odpowiedniej częstotliwości czy określenie stałej dielektrycznej medium nie są już przeszkodą, ponieważ wybór właściwego czujnika stał się dużo łatwiejszy. Nowy konfigurator pyta o typ aplikacji i szybko dobiera odpowiedni czujnik. Cała procedura sprowadza się do kilku kliknięć. Oczywiście rozmowa ze ekspertem VEGA specjalizującym się w czujnikach radarowych stanowi dobrą alternatywę dla konfiguratora. Tak czy inaczej, rezultat to niespotykane dotąd uproszczenie procesu dla użytkowników i rozwiązanie pomiarowe, które zapewnia doskonałe wyniki niezależnie od właściwości medium, warunków procesowych, kształtu zbiornika i konstrukcji wewnętrznych.
Ponad milion urządzeń działających na całym świecie
30 lat temu rozpoczęła się historia sukcesu dzisiejszego światowego lidera w radarowej technologii pomiaru poziomu. Obejmuje ona kamienie milowe takie, jak pierwsza na świecie sonda radarowa w systemie dwuprzewodowym lub pierwszy czujnik radarowy 80 GHz do pomiaru poziomu cieczy.
Łącznie na całym świecie działa ponad milion sond radarowych VEGA – w branżach takich, jak energetyka, przemysł chemiczny, petrochemiczny, spożywczy i wiele innych. Wraz z każdą generacją urządzeń firma była w stanie wyznaczać nowe standardy i rozwijać funkcjonalności, które czyniły produkty jeszcze bardziej niezawodnymi, dokładnymi, odpornymi i elastycznymi. W centrum uwagi zawsze była wysoka jakość czujnika.
Czterostopniowa, wszechstronna ochrona czujnika VEGAPULS 6X
VEGAPULS 6X także oferuje znaczące techniczne innowacje: powstała zgodnie z kompleksową koncepcją bezpieczeństwa. Gwarantowane jest pełne bezpieczeństwo funkcjonalne, ponieważ spełnia wszystkie wymagania SIL. Certyfikowany czujnik zapewnia bezpieczeństwo operacyjne wymagane dla zminimalizowania ryzyka w aplikacjach o podwyższonych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa. Innym obszarem o stale rosnącym znaczeniu jest „cyberbezpieczeństwo”. Pod tym względem VEGAPULS 6X jest zgodna z normą IEC 62443, która określa wymagania w zakresie kontroli komunikacji i bezpieczeństwa dostępu do systemu. W ten sposób gwarantuje kompleksowe bezpieczeństwo procesu.
Trzecim ważnym aspektem rozbudowanej koncepcji bezpieczeństwa jest system samodiagnozowania. Stale monitoruje funkcje czujnika i rozpoznaje ewentualne uszkodzenia, przez co znacząco podnosi dostępność zakładowych instalacji.
Centralnym elementem tych ważnych funkcji jest nowy chip radarowy drugiej generacji, prosto od VEGA. Ponieważ na rynku nie było chipu, który spełniałby wszystkie wymagania, zespół badawczo-rozwojowy zaprojektował go samodzielnie od podstaw. „Rezultat w zasadzie konsoliduje całe nasze doświadczenie z ostatnich trzech dekad”, mówi Jürgen Skowaisa, product manager VEGA chwaląc to osiągnięcie. „Pod względem zakresu i funkcjonalności, ten chip jest wyjątkowy na skalę światową.” Charakteryzuje go przede wszystkim niskie zużycie energii, wysoka dokładność i uniwersalność zastosowań. System anten radarowych i chip są ze sobą połączone bezpośrednio, co zapewnia maksymalną wydajność.
Wartość innowacji
Poza technicznymi osiągnięciami, zespół VEGA odpowiedział na pytania, które wykraczały daleko poza obszar projektowania produktu: jaki będzie długoterminowy wpływ tej technologii na ludzi, którzy jej używają? Jak można ułatwić im pracę? Jakie przyszłe cele przemysłu można zrealizować za pomocą nowej technologii?
To nowe podejście dało impuls do zmian, które wyróżniają VEGAPULS 6X. Dzięki uważnej analizie potrzeb użytkowników i warunków procesowych w ich aplikacjach, zwrócono uwagę na dodatkowe aspekty. Należą do nich wyzwania związane z przyrządami pomiarowymi takie, jak skomplikowane procedury parametryzacji, stały nacisk na zwiększanie wydajności czy ogólne ograniczenia czasowe.
Zastosowanie czujników poziomu w centrum uwagi
Czujniki poziomu mają za zadanie ułatwiać operatorom monitorowanie procesów przemysłowych. Często przyczyniają się do lepszej kontroli procesów i poprawiają ich wydajność, ale nawet jeśli są łatwe w obsłudze, sam proces wyboru właściwego czujnika dla danej aplikacji nadal bywa trudny. Product manager Jürgen Skowaisa podsumowuje w dwóch słowach strategię, którą VEGA realizuje poprzez VEGAPULS 6X: „Maksymalne uproszczenie”. Porównuje: „Do tej pory istniało wiele różnych czujników, które można było wykorzystać w danej aplikacji, ale dzisiaj, dzięki VEGAPULS 6X, mamy jeden czujnik dla wszystkich zastosowań.”
Nawet instalacja i uruchomienie, jak mówi, zostały ograniczone do minimum, czyli kilku kliknięć i wprowadzenia podstawowych danych. „Nasi klienci mogą nawet zamówić czujnik, który został wstępnie sparametryzowany i w każdym detalu dostosowany do specyficznych potrzeb tak, że wystarczy go zainstalować i podłączyć. Prościej się nie da”, mówi Skowaisa.
Radar stworzony z myślą o użytkownikach
Dzięki VEGAPULS 6X, VEGA uzupełniła swoją technologię pomiarową o ważne innowacje: większe bezpieczeństwo i samodiagnostykę, nową technologię chipu radarowego, nowe możliwości aplikacji i prostszą parametryzację. „Co więcej – podkreśla Jürgen Skowaisa – nasza technologia osiągnęła obecnie tak wysoki poziom, że niezawodność czujników nie stanowi już problemu. Jedyne ryzyko to wybór niewłaściwego czujnika.” Dzięki nowemu podejściu z VEGAPULS 6X, VEGA zapewnia narzędzia pozwalające na wybór właściwej wersji czujnika dla danej aplikacji w 99% wszystkich przypadków, jednocześnie utrzymując doświadczonych inżynierów w gotowości do pomocy przy specjalnych, bardziej wymagających zastosowaniach. „W przyszłości użytkownik nie będzie już musiał martwić się o technologię, częstotliwość czy model czujnika – pomiar będzie po prostu działał.”
Więcej informacji na stronie www.vega.com/pl-pl/radar