EDBAK – od spawania po szeroko pojętą obróbkę metali
Jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w zakresie techniki na Lubelszczyźnie jest spółka Edbak z Piotrowic. Zaczęło się od produkcji prostych elementów metalowych, a dziś wytwarza się tam skomplikowane systemy mocowania ekranów LCD, stosowane na lotniskach, dworcach, stacjach, sieciach sklepów, galeriach handlowych i kinach. O firmie opowiada jej prezes Edward Bąk.
Firma istnieje od ponad dwudziestu lat, czyli powstała tuż po transformacji ustrojowej. Padał system gospodarczy, padały firmy państwowe i trzeba było szukać nowego zajęcia. W realiach gospodarki wolnorynkowej nie wszyscy gotowi byli do zmian, podejmowania ryzyka i decydowania o swoim losie zawodowym. Tym bardziej że ludzie, pracując przez tyle lat w przedsiębiorstwach państwowych, nie musieli tego robić. Edward Bąk, zanim założył swoją firmę, pracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym Piotrowice, gdzie był głównym technologiem.
Edbak powstał w 1992 r. „Na działce, którą miałem w Piotrowicach, uruchomiłem mały warsztat z myślą o kooperacji z Ursusem, dla którego w POM-ie wykonywaliśmy części na montaż. Wziąłem pierwszy kredyt. Jednocześnie otworzyła się możliwość wyjazdu za granicę, więc wyjechałem do USA. Celem było zarobienie pieniędzy na rozwój własnej firmy – opowiada Edward Bąk. – Za zarobione w Stanach Zjednoczonych pieniądze kupiłem nową tokarkę, dodatkowo dwie używane i spawarkę oraz żuka do transportu. To był mój cały kapitał początkowy i możliwości produkcyjne” – mówi.
Chwilę potem Edward Bąk zatrudnił jednego pracownika i zaczął produkować różne części spawane oraz inne produkty, których na rynku brakowało. Stopniowo podnosił poziom techniczny wykonawstwa na podstawie przygotowywanej dokumentacji oraz przyjmował kolejnych pracowników. Postawił również na zorganizowanie własnego biura konstrukcyjnego.
Początki nie były łatwe. „Najpierw zająłem się produkcją oświetlenia rastrowego do sufitów podwieszanych. W rozwoju naszej firmy był jeszcze epizod związany z produkcją zaawansowanych technicznie systemów wag elektronicznych dla przemysłu cukrowniczego. Trwał mniej więcej do roku 2000 – mówi prezes Edward Bąk. – Dotyczył współpracy z firmą, dla której skonstruowaliśmy wiele nowych produktów służących automatycznemu ważeniu i pakowaniu: wagopakowaczki, wagi big-bag, przenośniki. Urządzenia te pracowały w systemie ciągłego automatycznego pakowania i ważenia z zapisem elektronicznym. Z różnych względów postanowiłem odejść od podwykonawstwa i zacząć pracować nad własną marką. Praca na rzecz innej firmy, która sprzedawała produkty zaprojektowane w naszym biurze konstrukcyjnym i przez nas wykonane, już mnie nie pociągała” – dodaje.
Nadszedł czas, kiedy zmieniano monitory CRT na płaskie LCD. Firmie udało się zaproponować opracowane przez firmowe biuro konstrukcyjne innowacyjne uchwyty monitorów dla amsterdamskiego lotniska Schiphol. „Konstrukcje uchwytów zgłosiliśmy do opatentowania. Były to uchwyty do ekranów płaskich, z zastosowaniem siłowników gazowych do samoczynnego pozycjonowania. Wykonaliśmy ich tylko pewną liczbę, bo produkcja była dosyć droga. Mimo to uznaliśmy, że tego rodzaju działalność to nasza szansa i droga, którą powinniśmy pójść dalej. Stwierdziliśmy, że wyrób nie zawsze musi być bardzo skomplikowany, a w rezultacie bardzo drogi. Założyliśmy, że powinien być prosty, estetyczny i przyjazny dla użytkownika oraz charakteryzować się maksymalną prostotą w obsłudze. Obecnie tak dopracowujemy produkt, by nigdy nie wrócił z reklamacją.
Marketing szeptany podstawą sukcesu
Jak się okazuje, najlepszą drogą do sukcesu jest rekomendacja dotychczasowych klientów, komunikacja z nimi i ugruntowana reputacja na bazie dotychczasowych realizacji. To długotrwały proces oparty na zaufaniu. Klienta nie można oszukać. Trzeba z nim mówić szczerze. Zaufanie buduje się latami, ale jego utrata to może być chwila. „O nas wiadomo, że sami projektujemy i wykonujemy poszczególne elementy. A jeśli czegoś nie robimy sami, to mówimy, że współpracujemy z zaufanymi partnerami. Na przykład w zakresie lakierowania proszkowego” – mówi prezes Edward Bąk.
A gdzie można spotkać wyroby firmy Edbak? Wystarczy wymienić miejsca w Warszawie: Okęcie, Metro Warszawskie, centrum handlowe Blue City, Kancelaria Prezydenta RP i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. „Nasze realizacje nie pochodzą tylko z rekomendacji. Sami też szukamy nowych rynków. Wystawiamy się na targach” – zapewnia prezes Edward Bąk.
Produkcja
Firma produkuje przede wszystkim: uchwyty ścienne, sufitowe, biurkowe, standy, wózki, infomaty (infokioski), obudowy, ściany wideo. „Wszystkie te rozwiązania projektujemy i wykonujemy zgodnie ze specyficznymi wymaganiami kontrahenta. Wykonujemy również systemy transportu poziomego, w tym te dla lotnisk, oraz całe wyposażenie dla stref bezpieczeństwa, czyli kontroli bagażu pasażerów – opowiada Edward Bąk.
– Zaczęło się od produkcji przenośników dla przemysłu cukrowniczego, wszak Lubelszczyzna kiedyś cukrowniami stała. Teraz wykonujemy je również dla przemysłu spożywczego. Poza tym robimy całe systemy linii montażowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Te ostatnie w kooperacji z firmą niemiecką dla znanych marek samochodów osobowych. Produkujemy nawet dla fabryki w RPA” – dodaje.
Każde nowe rozwiązanie powstaje w firmowym biurze konstrukcyjnym. Firma swoje wyroby chroni na wszelkie sposoby: przez zgłoszenia patentowe, wzory przemysłowe i znaki towarowe
Kadra
„Załoga to ponad sto osób zatrudnionych na etatach, plus rotacyjnie stażyści z urzędu pracy. To bardzo młody i kreatywny zespół, w wielu wypadkach ludzie tuż po szkołach lub studiach, bez doświadczenia zawodowego, dlatego zrozumiałe, że potrzeba większego zaangażowania w ich przysposobienie do zawodu. Starsi, bardziej doświadczeni pracownicy przyuczają młodych adeptów. Przekazują im wiedzę, doświadczenie zawodowe zgodnie z wymaganiami technicznymi” – opowiada Edward Bąk.
Praca w Edbak zaczyna się od szkolenia i obsługi maszyn CNC. Następnie przychodzi czas na wyższe poziomy doskonalenia zawodowego. Najpierw zostaje się programistą, potem konstruktorem pracującym na programach przestrzennych 3D CAD Inventor i SolidWorks. „Na każdym stanowisku mówimy i wpajamy naszym ludziom, jak są ważni dla firmy i jak ogromne znaczenie ma odpowiedzialna praca, którą wykonują. Nie chcemy, by byli niewolnikami powtarzalnych cyklicznie czynności technicznych. Oni muszą wiedzieć, po co tu są, co robią, i jak ważnym są ogniwem całego procesu produkcji”.
Nagrody
Niedawno firma została wyróżniona nagrodami związanymi z innowacyjnością. Jest laureatem konkursu „Innowacyjny przedsiębiorca województwa lubelskiego”; konkurencja była ogromna – 63 finalistów wyłoniono przecież z tysiąca małych i średnich przedsiębiorstw, które skorzystały z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Edbak zdobył nagrody w dwóch kategoriach szczegółowych: „Najbardziej dynamicznie rozwijająca się firma” oraz „Lider Funduszy RPO WL”. W ubiegłym roku firma została zwycięzcą w konkursie „Lider biznesu województwa lubelskiego”.
Sukces firmy tkwi w innowacyjności: „Jest ona szczególnie ważna w czasach masowej konkurencji. Innowacyjność jest budująca, twórcza. Pozwala organizacji się rozwijać. Najlepszą metodą jest zaszczepienie w pracownikach elastyczności w podejściu do klienta” – mówi Edward Bąk.
Edbak posiada nowoczesny park maszynowy zgodny z najnowszymi stosowanymi na świecie rozwiązaniami do kompleksowej obróbki laserowej 2D i 3D oraz w zakresie wykrawania, gięcia zarówno blach, jak i rur oraz profili. Są to japońskie, niemieckie i szwajcarskie urządzenia najnowszej generacji z oprogramowaniem i sterowaniem CNC
Maszyny i urządzenia oraz pomysłowość umożliwia firmie wejście na kolejne nowe rynki, między innymi obszar digital signage, czyli rynek reklamy cyfrowej na monitorach LCD. Monitor LCD – zarówno mały, jak i wielkoformatowy – stał się obecnie nowoczesnym, dynamicznym nośnikiem reklamy. Edbak projektuje i produkuje systemy mocowania tych monitorów umożliwiające zamocowanie ich do sufitu, filaru, podłogi, lady sklepowej oraz wielu innych miejsc. Na monitorach można wyświetlać nie tylko reklamy, lecz także informacje: choćby plan miasta lub wnętrza wielkiej galerii handlowej. Takim pomysłom i kreatywności sprzyja młody wiek pracowników firmy.
Czy wiesz, że… Firma Edbak wdrożyła system zarządzania jakością według wymagań normy ISO 9001:2008. Edbak realizuje również usługi kooperacyjne: obróbkę blach, cięcie i gięcie CNC, obróbkę rur i profili, obróbkę skrawaniem CNC i DNC, spawanie TIG/MIG/MAG, obróbkę powierzchni. Dzięki wymienionym usługom, które firma świadczy dla międzynarodowych kontrahentów, generowana jest połowa obrotów firmy.Edward Bąk cały czas inwestuje w nowe maszyny. W tym roku firma otworzyła Laboratorium R&D oraz zakupiła nowe maszyny – TOS i Haas.Firma jest laureatem dwóch prestiżowych nagród: „Renoma Roku” i „Diamenty Forbesa”. |