Dlaczego dobór metody spawania jest tak istotny przy produkcji zbiorników ze stali nierdzewnej?
Stal nierdzewna ze względu na swoją wytrzymałość, niekorozyjność i trwałość, znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Spawanie stali nierdzewnej może odbywać się na wiele sposobów, dopasowanej w zależności od rodzaju stopu. Nieodpowiedni dobór może skutkować naruszeniem struktury materiału.
Jakich metod spawania używa się w Gpi i jakie wymagania są stawiane w pracy spawacza? Czy każdy może podjąć się spawania? Dlaczego dobór metody spawania jest tak istotny przy produkcji zbiorników nierdzewnych? Na to pytania odpowiedzą doświadczeni spawacze i brygadziści. Swoją wiedzą na temat metod spawania, stosowanych w firmie, wypowiada się także Jakub Kołodziej, lider produkcji w Gpi.
Gpi Poland – elastyczny producent zbiorników nierdzewnych
Jako część spółki holenderskiej z ponad 25-letnim doświadczeniem, Gpi Poland stanowi integralny filar firmy, skupiającej się na produkcji zbiorników zarówno na całą Europę, jak i daleko poza jej granicami. Producent zbiorników, nieograniczający się jedynie do wąskiego sektora — firma na indywidualne zamówienia klientów małych i dużych przedsiębiorstw, projektuje i produkuje zbiorniki dla branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, piwowarskiej, olejarskiej czy kosmetycznej.
Aby określić, jaka metoda spawania jest najlepsza w przypadku zbiorników ze stali nierdzewnej, należy najpierw poznać rodzaje, możliwości i zalety każdej z nich, co szerzej wyjaśniają specjaliści w poniższym artykule.
Metoda spawania TIG
Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej w przypadku stali nierdzewnej i stali wysokostopowych. Stosowana zwykle do spawania cienkich blach czy rur. Sposób działania polega na tworzeniu łuku elektrycznego w osłonie gazu obojętnego przy pomocy elektrody wolframowej. Dzięki temu, że w procesie spawania nie powstaje żużel, spoiny nie są zanieczyszczane przez wtrącenia. Metoda TIG pozwala na uzyskanie czystych i wysokiej jakości spoin.
Zalety TIG:
- Możliwość spawania praktycznie każdego materiału we wszystkich pozycjach
- Możliwość zarówno manualnego spawania jak i pełnego zautomatyzowania
- Wysokiej jakości spoina, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajność spawania
- Kontrola nad jeziorkiem spawalniczym i wprowadzanym ciepłem
- Możliwość łatwego zaznajomienia się z metodą przez spawacza
- Możliwość obserwowania strefy spawania
Często używaną metodą w Gpi jest TIG. Gwarantuje najlepszą jakość. Nasi klienci oczekują najwyższych standardów spawania zbiorników, a w przypadku tej mamy pewność, że oczekiwania względem wykończenia będą zachowane – Jakub Kołodziej, lider produkcji
Metoda spawania plazmowego
Metoda spawania plazmowego jest rozszerzeniem metody TIG z większą wydajnością procesu. W metodzie tej używane są dwa osobne strumienie gazu – osłonowy, chroniący jeziorko ciepłego gazu oraz plazmowy, otaczający elektrodę wolframową. W przeciwieństwie do metody TIG, tutaj stosuje się chłodzącą dyszę gazową, która mocno zagęszcza łuk spawalniczy, i w której przepływa gaz plazmotwórczy. Natomiast gaz osłonowy przepływa przez dysze gazową, zapewniając ochronę gazową spoiny. Efektem tego jest łuk spawalniczy, który ma maksymalną koncentrację energii.
Zalety spawania plazmowego:
- Duża prędkość spawania
- Duża gęstość mocy
- Możliwość lepszego wypełniania szczelin niż w spawaniu laserowym
- Wzrost temperatury łuku do ok. 20 000°C (w metodzie TIG do 6 000°C)
- Znikomy wpływ na strukturę materiału
- Dobra jakość i gładkie krawędzie
Metoda spawania MIG/MAG
Metoda oparta jest na spawaniu przez łuk elektryczny, który wytwarzany jest między spawanym materiałem a elektrodą topliwą, będącą drutem podawanym w sposób ciągły. O spawaniu MIG (Metal Inert Gas) mówimy określając rodzaj spawania, podczas którego używanym gazem osłonowym jest gaz chemicznie obojętny, m.in. hel i argon. Natomiast w metodzie MAG (Metal Active Gas) jako gaz osłonowy stosuje się gaz aktywny chemicznie, jak CO2.
Wszechstronność zastosowań
Metoda MAG wykorzystywana jest zarówno w konstrukcjach niestopowych, jak i niskostopowych oraz wysokostopowych. W spawaniu MIG/MAG stosuje się elektronarzędzie w postaci półautomatu spawalniczego, inaczej nazywanym migomatem. Ten rodzaj spawania użytkowany jest m.in. w przemyśle maszynowym, obejmującym produkcję konstrukcji stalowych, zbiorników ze stali nierdzewnej czy rurociągów. Stosowany jest również w pracach montażowych czy przy liniach technologicznych. Obecnie wykorzystuje się praktycznie tylko spawanie prądem stałym z biegunowością dodatnią.
Spawanie MIG/MAG może być prowadzone we wszystkich pozycjach poprzez prąd przemienny lub stały, w sposób automatyczny, zrobotyzowany lub zmechanizowany.
W Gpi skupiamy się na ciągłym rozwoju. Stawiamy na spawanie plazmowe, automatyczne. Śledzimy aktualne trendy, wiemy na co klienci zwracają uwagę, dlatego metoda ta przeważa u nas w ostatnim czasie. Poprzez ciągłą aktualizacje parku maszynowego możemy wykorzystywać nowoczesne metody spawalnicze – Jakub Kołodziej
Jak zostać spawaczem w Gpi?
Spawacz, który chce podjąć się pracy w Gpi, musi najpierw wykonać próbki spawalnicze, dzięki czemu możliwe jest określenie jego poziom umiejętności. Po takim teście pracownik przydzielany jest do doświadczonego i wdrożonego już spawacza. Przeszkolenie ze standardów i technologii wykonywanych elementów trwa od 1 do 12 miesięcy.
Po przyuczeniu pracownik musi uzyskać certyfikaty UDT i TÜV, po tym czasie staje się samodzielny i może sam dokonywać spawów. Zawsze jednak jest do dyspozycji brygadzista lub lider projektu.
W Gpi przyjmujemy spawaczy na różnym poziomie zaawansowania. Począwszy od pracowników do przyuczenia, tych z większym doświadczeniem lub w pełni wyszkolonych fachowców.
Produkcja zbiorników nierdzewnych to taki rodzaj branży, gdzie stale trzeba się rozwijać. Występuje tu tyle innowacyjnych procesów i zmieniającej się technologii, że spawacz musi stale dokształcać się w tym zakresie – Jakub Kołodziej
Posiadasz doświadczenie na stanowisku spawacza lub dopiero uczysz się zawodu? Dołącz do naszego zespołu Gpi.