IMC Engineering / konstrukcje stalowe dla przemysłu ciężkiego
Przedsiębiorstwo IMC Engineering rozpoczęło swoją działalność w Polsce w roku 2006. Początkowo koncentrowaliśmy się na sprzedaży różnego rodzaju maszyn i urządzeń przemysłowych, jednak chęć dalszego rozwoju spowodowała, że od roku 2008 skupiamy się na produkcji konstrukcji stalowych – głównie dla przemysłu dźwigowego i kolejowego.
Dzięki umiejscowieniu firmy w Gorzowie Wielkopolskim zapewniliśmy sobie dostęp do licznej grupy pracowników z niemałym doświadczeniem – tradycje Gorzowa w dziedzinie spawalnictwa i produkcji urządzeń przemysłowych sięgają wielu lat wstecz i wcale nie zanikły wraz z likwidacją Zakładów Przemysłu Ciągnikowego URSUS.
Nowoczesne zarządzanie i nastawienie na potrzeby klienta pozwoliły firmie – która początkowo zatrudniała ok. 30 osób – rozwinąć się i przekształcić w zakład dający dziś pracę blisko 250 osobom oraz wielu poddostawcom w regionie.
Koncepcją działania było stworzenie firmy, która zapewni klientowi kompleksowy wyrób, jeśli chodzi o najbardziej wymagające konstrukcje stalowe. Dziś IMC świadczy usługi w zakresie:
- usługi cięcia – dzięki wykwalifikowanym specjalistom oraz doskonałym maszynom firm takich jak Mazak, SAF, ESAB, ECKERT jesteśmy w stanie wyciąć praktycznie każdy kształt w blachach o grubości do 150 mm. Stosujemy cięcie laserowe, tlenowe, a także plazmowe. Nasze maszyny wyposażone są w głowice pracujące w pięciu osiach, dzięki czemu mamy możliwość obrabiania zarówno elementów przestrzennych, jak i blach płaskich z ukosowaniem (przygotowanych do spawania). Dzięki starannemu przygotowaniu elementów i optymalnemu planowaniu jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość odpadów do minimum, przez co ograniczamy koszty, jakie w konsekwencji poniesie klient. Postawiliśmy na automatyzację systemów załadowczych i rozładowczych, udało się zoptymalizować czas produkcji, co z kolei pozwoliło na ograniczenie liczby posiadanych maszyn i kosztów z tym związanych;
- usługi obróbki mechanicznej i gięcia – nasz dział obróbki mechanicznej jest wyspecjalizowany w obróbce elementów ze stali wysokogatunkowych, w szczególności stali S960QL. Potrafimy obrabiać zarówno pojedyncze blachy, jak i całe gotowe konstrukcje stalowe. Dysponujemy mocnymi i wszechstronnymi tokarkami, frezarkami, centrami obróbczymi i giętarkami. Nasz park maszynowy jest nieustannie modernizowany, aby oferować jak najszerszy wachlarz usług i jak najkrótsze terminy realizacji zleceń. Wszystkie maszyny są sterowane cyfrowo. Dodatkowo posiłkujemy się oprogramowaniem typu CAM w celu ograniczenia przestojów maszyn;
- usługi spawania – w IMC korzystamy z nowoczesnych urządzeń spawalniczych, dzięki którym możemy spawać grupy materiałowe 1-3 za pomocą metod MIG/MAG, MIG/MAG impulsowo, TIG, MMA, EWM-forceArc, EWM-rootArc z zachowaniem idealnej powtarzalności parametrów. Nad procesami spawalniczymi czuwają najwyższej klasy inżynierowie spawalnicy. Wykorzystujemy ponad 50 technologii;
- usługi lakierowania – wielu klientów stawia wysokie wymagania dotyczące antykorozyjnego zabezpieczenia powierzchni, które wymuszają odpowiednie jej oczyszczenie przed malowaniem. Przy wykorzystaniu kabiny śrutowniczej jesteśmy w stanie dokonać ostatecznego oczyszczania obrabianych elementów, co pozwala nam właściwie przygotować elementy przed malowaniem.
Ponadto jesteśmy w stanie bez najmniejszych problemów bezpiecznie dostarczyć gotowy produkt w określone miejsce.
Zamierzeniem firmy było wyspecjalizowanie się w kilku rodzajach konstrukcji – które są dostarczane tylko do kilku klientów – dzięki czemu współpraca i relacje z tymi klientami są bardzo ścisłe i trwałe.
Firma postawiła na dwie gałęzie:
- komponenty dźwigów samojezdnych,
- konstrukcje pojazdów szynowych.
W tej chwili dostarczane są one światowym liderom branżowym, takim jak: Terex, Tekra, Faun, Manitowoc, Depa, Liebherr, PESA, Bombardier, Solaris.
Firma produkuje wyroby stalowe ze stali o podwyższonej wytrzymałości – od 650 do 960 MPa.
Zarządzanie tak dużą grupą i spełnienie najwyższych standardów produkowanych wyrobów nie byłoby możliwe bez stosowania najwyższych norm jakościowych, które są poparte certyfikatami ISO 9001, ISO 3834-2, PN EN 15085-2 CL1, EN 1090-2:2008+A1:2011 w najwyższych klasach. Jest to niezbędne, gdyż komponenty produkowane w IMC w Gorzowie Wlkp. trafiają do dźwigów samojezdnych podnoszących od 40 do 700 t oraz są komponentami pojazdów szynowych przewożących kilkaset osób. Wyroby te trafiają na cały świat od Korei Południowej przez Bliski Wschód, Europę, do Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Ale oczywiście niemała część trafia do pojazdów eksploatowanych w Polsce.
Jeśli więc kiedykolwiek zobaczycie nowoczesny dźwig samojezdny lub będziecie korzystać z nowoczesnych składów kolei regionalnych, to jest duża szansa, że główne elementy konstrukcji powstały właśnie u nas.
Spółka nie spoczywa na laurach. Wciąż powstają kolejne plany rozwojowe. Najbliższe z nich to rozbudowa zakładu wraz z częścią biurowo-socjalną oraz budowa następnych hal produkcyjnych, co bezpośrednio pozwoli na zwiększenie produkcji konstrukcji stalowych z 200 t do ponad 350 t miesięcznie. Będzie się to wiązać ze wzrostem zatrudnienia do poziomu 270 osób.
Mimo działania w trudnych latach kryzysu firmie zawsze udawało się osiągać zakładane cele, co zostało potwierdzone rozmaitymi wyróżnieniami: np. Gazele Biznesu w latach 2010 i 2013, Skrzydła Biznesu „Dziennika Gazety Prawnej” w roku 2012, Gepardy Biznesu w roku 2013 czy Diament miesięcznika „Forbes” w roku 2015.
Staramy się wspomagać lokalne ośrodki edukacyjne przez prowadzenie praktyk dla uczniów i studentów. Otworzyliśmy własną szkołę spawaczy pod nadzorem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, która stanowi dla nas zaplecze, jeśli chodzi o nabory pracowników. Nasza współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w Gorzowie Wlkp. zaowocowała szkoleniami dla osób chcących się przebranżowić i część z nich również znalazła u nas zatrudnienie.
Rozwój firmy nie byłby możliwy w takim stopniu, gdyby nie Lubuski Regionalny Program Operacyjnego na lata 2007–2013, Priorytet II „Stymulowanie wzrostu inwestycji w przedsiębiorstwach i wzmocnienie potencjału innowacyjnego”, Działanie 2.2 „Poprawa konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje”.
Do dziś realizujemy projekty na łączną kwotę ponad 4,5 mln zł. Dzięki temu zakład staje się nowocześniejszy i bardziej konkurencyjny.
Dzięki dotacjom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jesteśmy wraz z Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach w trakcie realizacji projektu: „Badania i opracowanie technologii zrobotyzowanego spawania hybrydowego (laser dyskowy MAG) elementów ram podwozi i wysięgników dźwigów samojezdnych wykonanych ze stali ulepszanych cieplnie oraz termomechanicznie walcowanych”. Opracowanie i wdrożenie tej technologii pozwoliłoby nam na znaczną poprawę geometrii spoin, co w konsekwencji zmniejszyłoby poziom naprężeń w konstrukcji po spawaniu i przełożyło się na wzrost jakości spawanych elementów.
Ponadto IMC czyni starania, by uzyskać kolejne dotacje unijne na prace badawczo-rozwojowe, co w dłuższej perspektywie zapewni spółce dalszy rozwój oraz sprawi, że będziemy jeszcze bardziej konkurencyjni.
To właśnie nowoczesność ma być przyszłością zakładu – badania naukowe prowadzone wraz z uczelniami mają na celu wdrożenie nowych technologii spawalniczych i stworzenie w Gorzowie Wlkp. zakładu spawalniczego znanego nie tylko w Europie, lecz także na całym świecie.
Nasze certyfikaty: