Czyszczenie spoin i ich powierzchni wykonanych metodą TIG na stali nierdzewnej
Nowa generacja serii urządzeń Fronius MagicCleaner jest dostępna od teraz w dwóch rozmiarach. Te zaawansowane elektrochemiczne urządzenia czyszczące umożliwiają perfekcyjne wykończenie spoin wykonanych metodą TIG na stali nierdzewnej i ich powierzchni. Rezultaty spełniają najwyższe wymagania estetyczne i higieniczne. Solidna obudowa skrywa jednak coś więcej – dodatkowo spoiny wykonane metodą TIG mogą zostać wypolerowane na połysk, a elementy zgrzewane zostać opatrzone logo lub numerami seryjnymi.
Odbarwienia powstające przy spoinach wykonanych metodą TIG zaburzają wrażenia estetyczne w architekturze, przy kuchniach przemysłowych lub basenach ze stali nierdzewnej. W przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym są wręcz niepożądane. Wskazują na naruszoną warstwę ochronną tlenku chromu i mogą być miejscem pojawienia się korozji lub gromadzenia się osadów.
Podczas czyszczenia i tak zwanej pasywacji dochodzi do odbudowania tej warstwy ochronnej nad spoiną i na powierzchniach ze stali nierdzewnej. Te dwa kroki odbywają się nawet równolegle w jednym etapie roboczym – w sposób łatwy i oszczędzający czas. Jako perfekcyjny towarzysz na placu budowy poleca się tutaj ważący tylko 4,5 kg lekki MagicCleaner 150 o natężeniu 15 A. Do intensywniejszych zastosowań i do czyszczenia dłuższych spoin wykonanych metodą TIG służy MagicCleaner 300. Ten model przy natężeniu prądu 30 A i wadze 14 kilogramów jest wyposażony w zbiornik o pojemności 1,8 l na środek czyszczący i opatentowaną dmuchawę sprężonego powietrza. Obydwa urządzenia są obsługiwane intuicyjnie i zasilają pad czyszczący w elektrolit. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ eliminuje czasochłonne zanurzanie w dodatkowym zbiorniku z cieczą.
Elektrolit jest precyzyjnie dozowany i dociera dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Dołączone pady i szczotki wnikają nawet do narożników i zakamarków, co zapewnia optymalne czyszczenie przy minimalnym zastosowaniu materiału. Do tego czyszczenie elektrochemiczne jest bardziej oszczędzające zasoby niż tradycyjne bejcowanie w kąpielach chemicznych i nie jest agresywne dla materiału, co ma miejsce na przykład przy piaskowaniu.
Trzy funkcje w jednym urządzeniu: czyszczenie, polerowanie i oznaczanie
Spoiny na materiałach o wysokim połysku powinny być nie tylko czyste, ale także odpowiednio błyszczeć. Z funkcją „polerowania elektrochemicznego” udaje się to bez trudu. Aby w mgnieniu oka rozjaśnić spoiny i nadać im połysk, stosuje się tutaj prąd stały DC. Urządzenie potrafi jednak jeszcze więcej: z wykorzystaniem czarnego lub białego nadruku na stal nierdzewną można nanieść loga firmowe, numery artykułów lub numery seryjne oraz kody kreskowe. Potrzebne są tylko odpowiednio wykonana folia i specjalny roztwór elektrolitu. To dobra i oszczędna alternatywa do wytłaczania, nadruku lub naklejania.