Najlepsze darmowe oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących

Najlepsze darmowe oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących

06/03/2022
Autor:
|

Rozpoczęcie modelowania 3D może być trudne. Dotyczy to zwłaszcza osób początkujących. Jednym z największych błędów, jakie może popełnić początkująca osoba, jest wybór oprogramowania przeznaczonego dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W rzeczywistości jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie rezygnują, gdy dopiero co zaczynają.

Zanim wybierzesz konkretnie oprogramowanie zastanów się, jaki rodzaj modelowania chcesz wykonać. Chcesz się skupić na rzeźbieniu i modelowaniu siatki? A może wolisz bardziej tradycyjne metody projektowania CAD, modelowanie bryłowe i projektowanie parametryczne?

Niezależnie od tego, czy chcesz nauczyć się modelowania 3D w celu projektowania modeli do druku 3D, czy w jakimkolwiek innym celu, jeden z poniższych programów może być pomocny.

➡ TINKERCAD

TinkerCAD jest popularny wśród dzieci, nauczycieli i hobbystów, głównie dlatego, że jego narzędzia i prosty interfejs ułatwiają modyfikowanie obiektów. Jest to proste oprogramowanie oparte na przeglądarce dla tych, którzy nie mają wcześniejszego doświadczenia w modelowaniu 3D.

Nie daj się zwieść kolorowemu wyglądowi. Oprogramowanie Tinkercad od Autodesk jest proste, ale potężne, umożliwiając wykorzystanie prymitywnych kształtów, takich jak sześciany, cylindry i kule, do realizacji pomysłów w CAD za pomocą metody „przeciągnij i upuść”. Możesz przesuwać, obracać i skalować każdy kształt i przypisać go do bryły. Grupowanie kształtów pozwala tworzyć skomplikowane modele 3D, które znajdziesz w jego galerii.

Tinkercad zapewnia również użytkownikom możliwość projektowania, programowania i symulacji zespołów elektronicznych, a także funkcję o nazwie Codeblocks, która wykorzystuje linie kodu do tworzenia obiektów 3D za pomocą OpenSCAD.  Jedyną wadą tego programu jest to, że nie można go używać do tworzenia złożonych modeli.


BEZPŁATNY-NEWSLETTER ver 3


➡ SCULPTGL

SculptGL to przyjazne dla początkujących bezpłatne oprogramowanie do modelowania 3D skoncentrowane na rzeźbieniu 3D. Jeśli jesteś początkującym, który chce tworzyć postacie wideo, kreatywne modele lub szczegółowe projekty, jest to najlepsza opcja. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia i kreatywność.

To bardzo podstawowe oprogramowanie, które zawiera podstawowe elementy rzeźbiarskie; pędzle, import teksturrenderowanie. SculptGL jest łatwy w użyciu, ponieważ pozwala projektować swoje modele, modyfikując istniejące kształty. Oszczędza czas, ponieważ nie trzeba zaczynać tworzenia wszystkiego od zera. To dobry punkt wyjścia do zaspokojenia ciekawości rzeźbienia 3D. Możesz także pobrać samodzielną wersję do użytku offline, ale jest dokładnie taka sama jak wersja online.

➡ VECTARY

Vectary działa w przeglądarce, co pozwala projektować modele po prostu przeciągając i upuszczając kształty do obszaru roboczego, gdzie można je modyfikować. Istnieją również różne skróty, które znacznie przyspieszają proces projektowania.

Program pozwala projektować fotorealistyczne rendery bez spędzania godzin na projektowaniu. Wspiera współpracę, w której kilka osób może pracować nad tym samym projektem w czasie rzeczywistym. Ta funkcja jest jednak zablokowana na bezpłatnym poziomie i wymaga miesięcznej subskrypcji.

W programie znajdziecie również wysokiej jakości projekty i szablony, które użytkownicy mogą dostosować do swoich potrzeb, więc jeśli jesteś początkującym i chcesz dość szybko tworzyć profesjonalne projekty, szablony znalezione w Vectary mogą być świetnym punktem wyjścia.

W tym programie znajdziecie funkcje drukowania 3D, które pozwolą przygotować modele do drukowania, gdy już skończycie prace nad nimi.

Jest to także jeden z najbardziej dostępnych programów do projektowania rzeczywistości rozszerzonej. Umożliwia podgląd modeli w rozszerzonej rzeczywistości i osadzanie ich w witrynie, a nawet tworzenie interaktywnych konfiguracji 3D z kształtami, animacjami i niestandardowymi materiałami, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania do podglądu AR.

Korzystanie z prostych narzędzi w programie wymaga jedynie podstawowej znajomości koncepcji projektowych.

➡ WINGS 3D

Oprogramowanie to modeler typu open source. Korzysta z kontekstowego menu prawego przycisku myszy, które wyświetla tylko odpowiednie polecenia zgodnie z bieżącym wyborem użytkownika. Ta unikalna funkcja sprawia, że program jest niezwykle przystępny dla początkujących, pomimo wszystkich dostępnych w nim zaawansowanych opcji. Idąc o krok dalej, samo najechanie kursorem na polecenia opisze ich funkcję, dzięki czemu nigdy nie będziesz zagubiony w tym, co faktycznie robią narzędzia.

Wings 3D jest wyposażony w zaskakująco zaawansowane, a jednocześnie intuicyjne funkcje. Na przykład AutoUV umożliwia mapowanie obrazów i tekstur na modelu 3D. Pełną listę funkcji można znaleźć na stronie internetowej Wings 3D. W tym oprogramowaniu nie ma renderowania ani animacji i będziemy potrzebować innego programu, który się tym zajmie. W przypadku drukowania 3D spokojnie można go używać.

Projekt istnieje od 2001 roku i ma dość dużą społeczność, która opracowała dogłębne treści samouczka. Listę najlepszych można znaleźć na samej stronie internetowej.

➡ MESHMIXER

Jest to oprogramowanie do modelowania 3D, które także zostało opracowane przez Autodesk. Jak podaje strona internetowa oprogramowania, jest to „szwajcarski scyzoryk” do obiektów 3D, który pozwala z łatwością manipulować, dodawać, łączyć, łączyć modele i nie tylko.

Program jest używany głównie do dostrajania, naprawy lub optymalizacji istniejących modeli 3D, ale ma również wbudowane narzędzia do rzeźbienia i modelowania bryłowego.

Oprogramowanie jest dostosowane do drukowania 3D. Można w nim nie tylko projektować i naprawiać modele 3D, ale także dodawać struktury wspierające i korzystać z różnych unikalnych narzędzi optymalizacyjnych, by przygotować projekt do późniejszego druku.

Obecnie program jest trochę przestarzały i nie jest aktualizowany, ale jest całkowicie darmowy i może się przydać.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas także w Wiadomościach Google.

Jeśli spodobał Ci się artykuł i uważasz, że prezentowane przez nas treści są ciekawe i wartościowe – udostępnij dalej swojej społeczności. Dziękujemy.