Jak wybrać drewno do budowy domu?
Czy z każdego drewna można wybudować dom? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste. Drewno użyte do budowy domu musi wykazywać szereg cech i parametrów technicznych, aby mogło być użyte w konstrukcji budynku. Ważna jest także wilgotność materiału. Zbyt mokre drewno narażone jest na gnicie lub choroby grzybowe. Jak wybrać i czym kierować się przy wyborze drewna konstrukcyjnego? Sprawdź, jakie są rodzaje dostępnego na ryku drewna.
Drewno z drzew iglastych i liściastych
Drewno, które chcesz wykorzystać do budowy domu, musi spełniać pewne normy. Na rynku znajdziesz produkty oznaczone symbolami wskazującymi na wytrzymałość danego drewna i tym samym miejsce jego zastosowania w konstrukcji domu. Na wytrzymałość danego drewna wpływa jego gęstość, odporność na zginanie i wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien.
Klasy wytrzymałościowe drewna pochodzącego z drzew iglastych oznaczane są symbolami od C14 do C50, gdzie im wyższa klasa, tym drewno jest bardziej wytrzymałe. Drewno z drzew liściastych z kolei oznaczane jest symbolami od D30 do D70.
Przykładowo bardzo popularnym drewnem do budowy domów szkieletowych i więzarów dachowych jest drewno oznaczone symbolem C24.
Drewno konstrukcyjne występuje także w różnych kształtach. Belki drewniane mają przekrój prostokątny, najczęściej są używane do budowy ścian czy dachu. Krawędziaki mają przekrój kwadratowy. Stanowią elementy poziome lub pionowe konstrukcji domu. Bale wyglądające jak grube deski wykorzystywane są do budowy legarów podłogowych, ścian czy słupów.
Drewno lite czy klejone?
Na rynku możesz znaleźć drewno lite i klejone. Czym właściwie różnią się tego rodzaju belki drewniane? Przede wszystkim wytrzymałością.
Drewno lite do konstrukcji domu powstaje poprzez obróbkę okrągłego pnia, które jest następnie suszone i szlifowane. W tym przypadku proces suszenia jest niezwykle ważny i wpływa bezpośrednio na stopień wytrzymałości drewna. Drewno lite jest atrakcyjne wizualnie. Najwyższą klasę wytrzymałości, jaką może osiągnąć to C30.
Drewno konstrukcyjne klejone powstaje w wyniku sklejenia listewek drewna. Stosuje się do tego najczęściej kleje wodoodporne. Dzięki temu pod wpływem wilgoci i warunków atmosferycznych drewno się nie rozwarstwia. Jak się okazuje, ten rodzaj drewna jest ognioodporny i przede wszystkim bardziej wytrzymały od drewna litego, co w konstrukcji budynków drewnianych jest bardzo ważne. Ponadto drewno to ma świetne parametry izolacyjne. Najczęściej stosuje się je do budowy konstrukcji okiennych i więźby dachowej.
Obecnie ceny materiałów budowlanych są bardzo wysokie. Dotyczy to także drewna. Warto zatem dobrze wybrać jego rodzaj do konstrukcji ścian czy dachu, aby materiał ten spełniał swoją funkcję. Nie warto w tym wypadku oszczędzać. Do wyboru masz drewno lite i klejone pochodzące z drzew iglastych lub liściastych. Przed wyborem koniecznie sprawdź symbol oznaczający klasę wytrzymałości. Warto także zwrócić uwagę na kształt drewna konstrukcyjnego. W zupełnie innych miejscach sprawdzą się belki, deski czy krawędziaki.