Transformatory OceaniQ™ dla morskich pływających farm wiatrowych
Łącząc międzybranżowe kompetencje z sektorów energetycznego i morskiego, OceaniQ oferuje rozwiązania dla platform stacjonarnych, konstrukcji pływających i podmorskich systemów zasilania dla operatorów morskich farm wiatrowych, a także innych operatorów sektora offshore.
Hitachi Energy, we współpracy z klientami i partnerami opracowuje produkty, usługi i rozwiązania OceaniQ, które mają na celu zaspokojenie szczególnych potrzeb operatorów morskiej energetyki.
Rozwiązania te wyróżniają się modułową konstrukcją umożliwiającą szybką instalację i przyłączenie aktywów energetycznych do sieci lądowej. Korzystając z cyfryzacji, pozwalają one na bezpieczne, zdalne monitorowanie oraz inne usługi, takie jak konserwacja predykcyjna.
Konstrukcje są również odporne na trudne warunki morskie, co minimalizuje potrzebę fizycznego serwisowania przez cały okres eksploatacji. Rozwiązania OceaniQ są też przykładem rygorystycznego myślenia nad perspektywą cyklu życia (life cycle thinking).
Transformatory OceaniQ™ dla projektów pływających
Pierwszymi produktami, które zostały ogłoszone jako część portfolio OceaniQ, są niedawno zaprezentowane przez Hitachi Energy transformatory dla morskich pływających farm wiatrowych. Od czasu pierwszych projektów komercyjnych na początku lat 90., produkcja energii wiatrowej na morzu bardzo się rozwinęła, osiągając obecnie na świecie moc ponad 35 gigawatów. Jednak budowa elektrowni na morzu wiąże się z ogromnymi wyzwaniami, wykraczającymi poza działanie surowego środowisko słonej wody. Dotychczas wykorzystywano jedynie niewielką część pełnego potencjału tego sektora. Wynika to z faktu, że wiele obszarów morskich nie posiada odpowiedniego dna, a głębokości powyżej 60 metrów nie są optymalne dla konstrukcji stałych.
Transformatory i dławiki kompensacyjne OceaniQ™ są kluczowymi elementami infrastruktury sieciowej, która umożliwia przesyłanie energii elektrycznej wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe. Ta kompletna i specjalistyczna gama urządzeń, opracowana we współpracy z czołowymi deweloperami pływających farm wiatrowych, spełnia rygorystyczne wymogi operacyjne dzięki lekkiej i modułowej konstrukcji składającej się ze specjalnie zaprojektowanej części aktywnej, kadzi, przełącznika zaczepów, akcesoriów i komponentów zewnętrznych.
– Nasi światowej klasy inżynierowie zajmujący się ofertą OceaniQ mogą poszczycić się pionierskimi rozwiązaniami, które pozwalają przezwyciężać trudne warunki na morzu i ostatecznie pomóc społeczeństwu w dążeniu do neutralnej węglowo przyszłości – powiedział Bruno Melles, dyrektor zarządzający biznesu transformatorów Hitachi Energy. – Pływające systemy elektryczne to ważny krok w ewolucji sektora odnawialnych źródeł energii na morzu, który otworzy ogromne możliwości i odblokuje nowe modele biznesowe oparte na czystej energii. OceaniQ jest w pełni zgodny z celem Hitachi Energy, który koncentruje się na wspieraniu zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich.
– Energia wiatrowa jest jednym z szeroko dostępnych i darmowych zasobów naturalnych Ziemi, a dzięki portfolio OceaniQ klienci będą mogli ją wykorzystywać i integrować w sposób bardziej efektywny – powiedział Alfredo Parres, dyrektor biznesu odnawialnych źródeł energii w Hitachi Energy – Dzięki OceaniQ budujemy bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny system energetyczny, łącząc kompetencje naszych ekspertów ds. morskich projektów i przyłączeń farm wiatrowych w celu opracowania i budowy rozwiązań niezbędnych dla bardziej zintegrowanej, połączonej i wysokiej jakości sieci energetycznej. Cieszę się, że w tym tygodniu na targach WindEurope będę rozmawiał z klientami o OceaniQ i o tym, jak wspólnie możemy kontynuować tworzenie technologii, które maksymalizują potencjał morskiej energetyki wiatrowej.
Najnowszy rozwój portfolio Hitachi Energy jest wyrazem zaangażowania firmy w przesuwanie granic innowacyjności w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań dla energetyki morskiej, uzupełniając jej bogatą ofertę. W najbliższych miesiącach firma planuje ogłosić kolejne rozszerzenia portfolio OceaniQ. Jego premiera następuje po niedawnym wprowadzeniu na rynek IdentiQ™ – bliźniaka cyfrowego dla połączeń energetycznych w technologii HVDC i jakości energii elektrycznej – oraz EconiQ™ – portfolio rozwiązań, które, jak udowodniono, zapewniają wyjątkową wydajność środowiskową, pozwalającą na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla.
Trzy przykłady udokumentowanych osiągnięć Hitachi Energy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej:
- Dogger Bank – przyłączenie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej (zlokalizowanej u północno-wschodnich wybrzeży Anglii)
- Transformatory WindSTAR dla morskich turbin wiatrowych w dużych projektach w zakresie odnawialnych źródeł energii na Tajwanie
- Pierwsza w swoim rodzaju hybrydowa rozdzielnica wysokiego napięcia dla morskiej energetyki wiatrowej umożliwiająca redukcję emisji dwutlenku węgla