Rozwiertak z lutowanym dyskiem z węglika spiekanego od Widia
Nowy typ rozwiertaków z lutowanym dyskiem z węglika spiekanego, będącym w ofercie firmy Widia oferuje dużą elastyczność wynikającą z modułowej konstrukcji i doskonałe parametry techniczne.
Platforma rozwiertaków Top Ream firmy Widia pokrywa większość potrzeb w zakresie wykończeń otworów, oferując zakres średnic do 42 mm (1,65 cala), szeroki zakres geometrii i przygotowania krawędzi skrawających.
Trzy najważniejsze parametry decydujące o jakości otworów to dokładność średnicy, kształt i położenie oraz jakość powierzchni. Narzędzia wytaczające są niekwestionowanym liderem we wszystkich tych obszarach, lecz jednocześnie są najbardziej „powolnymi” metodami jeśli chodzi o wykończenie otworów, a w większości przypadków pozwalają na uzyskanie stosunku głębokości do średnicy wynoszącego 10:1 lub mniej.
Konwencjonalne rozwiertaki z węglika spiekanego zapewniają wysoką jakość otworów, są znacznie szybsze od wytaczadeł i zapewniają większy zasięg obróbki, ale też mają swoją piętę achillesową. Stalowy trzon, na którym są osadzane końcówki z węglika charakteryzuje się trzykrotnie większym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej od węglika, przez co jest podatny na rozszerzanie się podczas pracy.
Co gorsze, ostrzenie tych narzędzi wiąże się z niepożądanymi efektami. Mieszanka węglika i stali sieje spustoszenie na tarczach ściernych, skutkując tym, że zaostrzone krawędzie rzadko kiedy są tak precyzyjne, jak w oryginalnych narzędziach. Ponadto, nakładanie powłok, a w szczególności CVD na ostrzone narzędzia staje się problematyczne, gdyż temperatura wewnątrz większości komór do powlekania osiąga 530°C (986 F), prowadząc do mikro-przesunięć końcówek z węglika.
WIDIA Products Group rozwiązuje te i inne problemy wprowadzając nową ofertę rozwiertaków Top Ream z węglika spiekanego. Zamiast czterech, ośmiu lub większej liczby mocowanych niezależnie płytek z węglika zastosowano tu pojedynczy dysk z końcówką montażową, zapewniającą mocne połączenie odporne na efekty termiczne występujące podczas pracy.
Inżynier produkcji z firmy Widia, Tom Bobos wskazuje na kolejną ważną zaletę końcówki z węglika. »Rozwiertaki ze stalowym korpusem mają tendencję do uszkadzania się na końcach. Mogą być zniekształcone lub wykruszone, co uniemożliwia ich precyzyjne ostrzenie. Dzięki zastosowaniu pierścienia węglikowego środek narzędzia jest zawsze precyzyjnie zlokalizowany.» Daje to możliwość wielokrotnego ostrzenia narzędzia z dużą precyzją, zamiast dwóch do trzech ostrzeń o wątpliwej jakości.
Jednak platforma Top Ream oferuje więcej niż tylko zdolność do precyzyjnej obróbki otworów. »Ogólnie jest to lepszy projekt,» mówi Bobos. »Jednoczęściowa konstrukcja z węglika jest samoistnie bardziej stabilna i odporna na wibracje. Konstrukcja do otworów przelotowych posiada lewoskrętną spiralę nachyloną pod kątem 18 stopni wypychającą wióry do przodu. To najlepsza konstrukcja w swojej klasie.»
Dodatkowo, platforma Top Ream oferuje też najlepsze parametry jeśli chodzi o sam węglik. Nowy gatunek WU05PR został wprowadzona przez firmę Widia specjalnie z myślą o wysokich wymogach odnośnie stopnia zużycia narzędzi i jakości powierzchni, występujących w większości operacji rozwiercania otworów. Przeprowadzone testy wykazały, że dla długości rozwiercania wynoszącej 30 mm możliwe jest uzyskanie chropowatości na poziomie Ra 0,8 mm dla stali jakościowych oraz Ra 1,6 mm dla żeliwa szarego, trzykrotnie lepszą niż w przypadku narzędzi z powłoką TiAlN.
Jerry Hanna, dyrektor sprzedaży z firmy Widia podkreśla, że oferta Top Ream obejmuje zakres średnic otworów do 42 mm (1,65 cala), przy czym dolna granica wynosi od 14 mm dla wersji TRF z trzpieniem i od 20 mm dla wersji modułowych TRM. »Ten przedział wymiarowy pokrywa większość potrzeb naszych klientów,» mówi. »Oferujemy również szeroką gamę wersji o niestandardowych geometriach, średnicach i wykończeniach krawędzi. Wszystkie one są dostarczane w ciągu maksymalnie trzech tygodni.»
Klienci nie muszą się martwić o dostępność niestandardowych narzędzi skrawających. »Jeśli chodzi o rozwiercanie, 98% to narzędzia niestandardowe, » podkreśla Bobos. »Zachęcamy klientów do wypróbowywania narzędzi o standardowych wymiarach, ale powinni oni zapytać nas też o poradę. Możemy zaoferować narzędzia zoptymalizowane dla konkretnego zastosowania – na przykład do obróbki tytanu oferujemy narzędzia o specjalnych geometriach i powłokach. Tak samo w przypadku stali nierdzewnej i stopów Inconel. Drobna zmiana podczas szlifowania czy też modyfikacja krawędzi natarcia mogą sprawić dużą różnicę w wydajności i jakości wykończenia otworu.»
Jedną z największych zalet Top Ream jest mechanizm mocujący zastosowany w serii TRM, zapewniający równoczesny kontakt z końcówką tnącą i stożkiem. Po obróceniu śruby mocującej, końcówka rozwiertaka wyskoczy na zewnątrz głowicy bez konieczności ustawienia właściwej orientacji tych elementów. Zapewnia to mocny, odporny na wibracje, a przede wszystkim precyzyjny interfejs rozwiertaka. »Ten modułowy mechanizm praktycznie nie wykazuje bicia,» mówi Bobos. »Gdy wszystko już wybrałeś po prostu zainstaluj głowicę i dokręć ją. Nigdy nie ma potrzeby ponownego pozycjonowania po zmianie narzędzia.»
Hanna zgadza się z tym. »Unikalna konstrukcja Top Ream spełni oczekiwania każdego, komu zależy na precyzyjnej obróbce otworów i zapewnieniu dużej wydajności, niezależnie od tego czy jest to producent podzespołów motoryzacyjnych czy mały warsztat. Tak długo, jak długo będzie rozwijana technologia druku 3D i inne procesy net-shape, będzie też istniała konieczność precyzyjnego i taniego wykańczania otworów. Czyni to Top Ream idealnym systemem rozwiercania zarówno dla obecnych, jak i przyszłych producentów. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tej konstrukcji.»
Wsuń końcówkę rozwiertaka do głowicy, dokręć śrubę mocującą i jesteś gotowy do pracy, bez obaw o zużycie narzędzia czy też jego sztywność