FBI TASBUD: generalny wykonawca inwestycji kubaturowych
F.B.I. TASBUD SA jako generalny wykonawca znana jest z realizacji szeregu prestiżowych projektów budowlanych na terenie Warszawy. Jednym z nich jest „pikselowa elewacja” znajdująca się na Domu Kultury Kadr. Co daje firmie budowlanej tworzenie pomostu pomiędzy światem nauki i biznesu?
Spółka mająca ponad 32-letnie rynkowe doświadczenie działalność opiera na rozwoju technologii w ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowym. Dzięki temu nie tylko jest na bieżąco ze wszystkimi światowymi nowinkami technicznymi w swojej branży, lecz także zwiększa kompetencje załogi. Z powodzeniem też realizuje kolejne oryginalne projekty budowlane. „Nasze atuty to solidność, terminowość i wysoka jakość świadczonych usług. Dzięki nim jesteśmy w stanie sprostać najwyższym wymaganiom inwestorów. Wysokie kwalifikacje naszej kadry, stosowanie najlepszych i sprawdzonych materiałów oraz wykorzystywanie innowacyjnych technologii zapewniają nam realizowanie bardzo dużych, nietuzinkowych, wymagających i ciekawych inwestycji, dzięki którym nasza pozycja jako generalnego wykonawcy na rynku budowlanym stale się wzmacnia – podkreśla Bogdan Czapczuk, prezes zarządu F.B.I. TASBUD SA. I dodaje: – Oferta spółki obejmuje projektowanie i generalne wykonawstwo obiektów budowlanych zarówno na terenie całej Polski, jak i poza jej granicami”.
Prestiżowe dzielnice Warszawy
Firma specjalizuje się w generalnym wykonawstwie inwestycji kubaturowych. Głównymi gałęziami działalności spółki są m.in.: budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe, specjalistyczne (np. obiekty inżynierii środowiska), a także użyteczności publicznej (np. obiekty służby zdrowia, oświatowe, wojskowe, biurowe i handlowe). Ale nie tylko. Przedsiębiorstwo ma także duży potencjał związany z realizacją inwestycji infrastrukturalnych i liniowych. „W budownictwie kubaturowym jesteśmy z całą pewnością jedną z czołowych firm na rynku. Świadczy to o naszej konkurencyjności oraz o rzetelnym wykonawstwie realizowanych projektów. Zawdzięczamy to m.in. stabilnej pozycji na rynku już od ponad 32 lat. Jak dotąd większość projektów inwestycyjnych zlokalizowana jest w centralnej Polsce – mówi Bogdan Czapczuk i dodaje: – Wyróżnia nas także to, że jesteśmy spółką z wyłącznie polskim kapitałem, których jak łatwo zauważyć w segmencie generalnego wykonawstwa nie jest zbyt wiele”.
O pozycji firmy świadczy fakt, że buduje obecnie wiele ekskluzywnych obiektów mieszkaniowych na terenie Warszawy, które zlokalizowane są w prestiżowych dzielnicach miasta, w tym na Starym Mieście. Dowodem na to jest ekskluzywny apartamentowiec z lokalami usługowymi i garażem podziemnym, który powstaje w prestiżowej okolicy przy skrzyżowaniu ulic Długiej i Bohaterów Getta. Oprócz tego spółka dla tego samego podmiotu – SBM Dembud – prowadzi budowę apartamentowca z lokalami usługowymi i garażem podziemnym, zlokalizowaną na Żoliborzu; budowę Mostostal Mokotów Wings, będącego ekskluzywnym kompleksem składającym się z budynków apartamentowych z wielopoziomowym garażem podziemnym (obiekt powstaje na Mokotowie), a także budowę trzeciego ekskluzywnego etapu osiedla „Moderna 3” w dzielnicy Targówek (inwestorem w tym wypadku jest Dom Development SA). Warto również podkreślić budowę całego wieloetapowego osiedla dla międzynarodowego dewelopera Grupo Lar. Spółka jest na końcowym etapie budowy dwóch budynków o podwyższonym standardzie dla dewelopera Echo Investment SA oraz równolegle wielu innych obiektów.
„Dzięki doświadczeniu i wartościom, jakie prezentuje firma, jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym projektom w Polsce i za granicą, zgodnie z naszym mottem: «Bazując na doświadczeniu, budujemy stabilną przyszłość» – stwierdza dr inż. Andrzej Czapczuk, wiceprezes zarządu spółki. – Warto podkreślić, że swoją markę zbudowaliśmy również poprzez szereg realizacji obiektów użyteczności publicznej: szpitali, kompleksów biurowych, szkół, przedszkoli, domów kultury, domów dziecka, a także obiektów o charakterze przemysłowym, tym bardziej że wpływają one pozytywnie na wszystkich ich użytkowników, podnosząc znacząco atrakcyjność miast”.
I nowocześnie, i kulturalnie
„Niezwykle istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa jest posiadanie szeregu specjalistycznych kompetencji, które pozwalają na realizację inwestycji zarówno oryginalnych, jak i przede wszystkim innowacyjnych. Dzięki temu firma jako generalny wykonawca prowadzi kontrakty długoterminowe z prestiżowymi zamawiającymi takimi jak np. Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Nie sposób w naszej działalności pominąć budownictwa eksportowego – podkreśla prezes spółki. – Jesteśmy rozpoznawalnym brandem w krajach europejskich, a także na rynkach azjatyckich czy afrykańskich. To dlatego, że firma w systemie generalnego wykonawstwa pracowała przy szeregu oryginalnych i innowacyjnych inwestycji. Wśród nich znajdują się takie realizacje jak modernizacja fabryk, w tym m.in. cementownia zlokalizowana w Libii. Mamy też na swoim koncie budowę i rewitalizację szkół, łącznie z obiektami sportowymi, a także budowę Kliniki Budzik Fundacji Akogo? Ewy Błaszczyk, Szpitala Bielańskiego, Centrum Alzheimera oraz budynku postawionego na okołosiedmiometrowej skarpie, który zlokalizowany jest w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia, przy ul. Dynasy. Aktualnie realizujemy budowę kompleksu biurowo-przemysłowego dla międzynarodowego koncernu Veolia w centrum Warszawy”.
Warszawska spółka wykonała również szereg obiektów w systemie zaprojektuj–wybuduj. Przykładem jednej z najciekawszych realizacji w tym zakresie jest z całą pewnością Dom Kultury Kadr, będący obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie. Wynika to z oryginalnej w skali europejskiej ruchomej elewacji. Składa się ona z 1680 elementów, które wykonane są z aluminiowych paneli zaprojektowanych tak, by można je było obracać o 90°, 60° i 30°. Łatwo jest w ten sposób stworzyć napis, a nawet grafikę, która będzie bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń kulturalnych. Dzięki temu rozwiązaniu budynek staje się integralną częścią artystycznej działalności domu kultury. O zaistnieniu w zbiorowej świadomości mieszkańców stolicy świadczy to, że elewacja ma już swoją unikalną nazwę: elewacja pikselowa. „Ta realizacja zyskała miano najnowocześniejszego obiektu kulturalnego w Warszawie. Na okazałej powierzchni znajduje się m.in.: sala widowiskowa z unikalną sceną, która może być jednocześnie kinem i teatrem, pracownia plastyczna, profesjonalne studio nagrań, sale taneczne, ogrody zimowe, studio fotograficzne z cykloramą oraz wiele sal o przeznaczeniu sportowym, w tym również taka ze ścianką wspinaczkową czy z amortyzującą podłogą. Warte podkreślenia są tematyczne ogrody na dachu, na które wychodzi się z wnętrza budynku – opowiada dr inż. Andrzej Czapczuk. – Cały budynek stał się charakterystycznym elementem stolicy, w którym twórczo i kreatywnie mogą spędzać czas dzieci, młodzież, osoby dorosłe, niepełnosprawne czy seniorzy”.
O tym, że F.B.I. TASBUD SA realizuje oryginalne projekty zarówno innowacyjnie, jak i efektywnie, a także z zachowaniem wszystkich standardów sztuki budowalnej świadczy to, że na początku tego roku przedsiębiorstwo zostało docenione i wyróżnione nagrodą Architektura Roku 2016.
Efekt pasji
Możliwość realizacji nowatorskich, ale również wymagających technologicznie projektów warszawska firma zawdzięcza postawieniu w swojej rynkowej strategii na innowacyjność oferowanych rozwiązań. „Jak stwierdził Peter Drucker, ekspert i teoretyk ds. zarządzania: «Zadaniem biznesu jest przekształcenie zmian w innowacje, a więc w nowy biznes». Innowacyjność jest dla nas bardzo ważna, bo w niej widzimy przyszłość całej spółki – podkreśla Bogdan Czapczuk. – Jest tak dlatego, że chcemy budować lepiej, bezpieczniej, dokładniej, szybciej i wyżej. Z tych względów jesteśmy bardzo ambitni i rozumiemy, że nie da się tego osiągnąć bez znajomości najnowszych rozwiązań technologicznych. Co ważne, to dążenie do innowacyjności jest zarazem naszą pasją”.
O tym, że nie są to jedynie deklaracje, świadczy działalność naukowa wiceprezesa spółki dr. inż. Andrzeja Czapczuka, który od ponad 15 lat nieprzerwanie związany jest ze znanymi wyższymi uczelniami technicznymi, w tym z Politechniką Warszawską, gdzie najpierw sam studiował, a teraz jest wykładowcą. Dla działalności rynkowej F.B.I. TASBUD SA ważne jest to, że jej pracownicy, rozwijając swoje pasje, są jednocześnie na bieżąco ze wszystkimi najnowocześniejszymi badaniami z dziedziny budownictwa. Ich wyniki wykorzystuje się do opracowania kolejnych rozwiązań technologicznych. To know-how pozwala przedsiębiorstwu na wyprzedzanie rynkowej konkurencji.
Pod kierownictwem doktora nauk technicznych Andrzeja Czapczuka wiele lat temu w spółce stworzony został Pion Naukowo-Badawczy. W jego szeregi wchodzą znani nie tylko w stołecznym środowisku naukowcy oraz inżynierowie. Ich głównym zadaniem jest opracowywanie nowych rozwiązań technologicznych. Zwiększają one bezpieczeństwo techniczne i podnoszą standard oferowanych przez przedsiębiorstwo usług. „Należy podkreślić, że nasza współpraca ze środowiskiem naukowym wynika bezpośrednio z pasji osób pracujących w spółce, a zarazem rozwijających się naukowo. Na początku polegała ona na tworzeniu wspólnych projektów, badań, publikacji z wybitnymi przedstawicielami świata nauki. Z owocnej współpracy powstał pomysł na zbudowanie pomostu pomiędzy światem nauki i biznesu, co zaowocowało stworzeniem w spółce Pionu Naukowo-Badawczego i powołaniem Rady Naukowej, która dba o wartość merytoryczną opracowywanych rozwiązań i realizowanych projektów oraz publikacji – wyjaśnia prezes zarządu. – Aktualnie nasz Pion Naukowo-Badawczy zrzesza wybitnych naukowców z wielu wyższych uczelni technicznych w Polsce i zagranicą. Dzięki temu jest podmiotem uznanym w środowisku naukowym, czego dowodem jest wiele liczących się, cytowanych publikacji naukowych”.
W tej chwili Pion Naukowo-Badawczy F.B.I. TASBUD SA współpracuje na wielu płaszczyznach m.in. z Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Wojskową Akademią Techniczną, Szkołą Główną Służby Pożarniczej, Politechniką Białostocką, Politechniką Koszalińską, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Jak podkreśla dr inż. Andrzej Czapczuk: „Oprócz czynnego uczestnictwa i współorganizacji kongresów, konferencji, sympozjów czy debat publicznych i realizacji różnego rodzaju projektów naukowych zadaniem Pionu Naukowo-Badawczego jest opracowywanie i implementacja nowych, innowacyjnych rozwiązań technicznych, które stają się jednocześnie bezpośrednią przewagą spółki nad konkurencją. Z całą pewnością jest to doceniane przez inwestorów”.
Spotkanie dwóch sił
Dzięki tego typu kompetencjom stołeczne przedsiębiorstwo może jako generalny wykonawca podejmować się robót specjalistycznych, a także trudnych i nietypowych. Nie dziwi więc fakt, że firma zarejestrowana jest w Urzędzie Dozoru Technicznego, co uprawnia ją do wykonywania specjalistycznych instalacji i urządzeń ciśnieniowych. Dodatkowo spółka ma uprawnienia w zakresie gospodarowania odpadami niebezpiecznymi takimi jak: azbest, rtęć, ropa naftowa, a także wieloma innymi substancjami szkodliwymi – co umożliwia bezpieczne prowadzenie prac specjalistycznych z zachowaniem wszystkich szczególnych procedur.
Z tych powodów firma może z optymizmem patrzeć w przyszłość. „W ciągu najbliższych 5 lat planujemy być w czołówce krajowych firm budowlanych i dawać stabilne zatrudnienie w dobrej atmosferze coraz szerszej liczbie pracowników. Chcemy też zaistnieć w znaczący sposób na rynkach światowych, tym samym zwiększając globalny zasięg działalności spółki – mówi Bogdan Czapczuk. – Zamierzamy także nieustannie pogłębiać wiedzę ekspercką w zakresie specjalistycznych technologii oraz przyczyniać się do rozwoju polskiego budownictwa poprzez kontynuowanie prac naukowo-badawczych i ustawiczne budowanie pomostu pomiędzy światem nauki i biznesu. W przyszłości liczymy na projekty będące swoistą wizytówką miast, w których powstaną”.
O tym, że jest to realna perspektywa, świadczą obiekty obecnie budowane przez przedsiębiorstwo. Jest jednak jeszcze jedna niezwykle istotna przyczyna, dla której firma może się z powodzeniem rozwijać. Jest nią kadra inżynierów i techników, którą dysponuje spółka. „Jako firma z wieloletnią rynkową tradycją doceniamy wartość pracy, jaką wkładają w wykonywanie swoich zadań wszyscy pracownicy. Każda z zatrudnionych osób stanowi nieodzowny element spójnej całości, jaką tworzymy. Uważamy, że właśnie dzięki zaangażowaniu, potencjałowi i lojalności wszystkich pracowników mamy tak silną pozycję na rynku. Spółka to przecież ludzie – podkreśla prezes zarządu i podsumowuje: – Przez szereg lat wypracowaliśmy własną filozofię pracy, doceniając zaangażowanie, lojalność, pasję do wykonywania zawodu oraz kwalifikacje i kompetencje, jakimi charakteryzuje się zatrudniony personel. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanej kadry, w której skład wchodzą wykształceni i doświadczeni pracownicy. Można powiedzieć, że w naszej spółce na co dzień spotykają się dwie siły: doświadczenie oraz kreatywna młodość. Ta mieszanka daje nam bardzo pozytywną energię do działania oraz duży potencjał, dzięki któremu cały czas idziemy do przodu”.