Odkładanie konserwacji urządzeń związanych z produkcją sprężonego powietrza powoduje więcej kosztów niż oszczędności
W związku z rosnącymi cenami energii w całej Europie operatorzy mogą mieć pokusę opóźniania zalecanych okresowo konserwacji i rutynowego serwisowania systemów sprężonego powietrza w celu ograniczenia kosztów. Może to być jednak kosztowny błąd – mówi Gary Spence, Service Operations Leader z CompAir.
Paski klinowe, wkłady separatorów, filtry powietrza, maty filtracyjne, chłodziwa i smary oraz płyny eksploatacyjne to tylko kilka przykładów, w których niewłaściwa lub odroczona konserwacja elementów może mieć poważne konsekwencje. Mogą one obejmować zmniejszenie współczynnika separacji, zwiększenie zużycia środka smarnego, uszkodzenie łożysk lub zwiększone zużycie materiału, a w najgorszym przypadku nieodwracalne uszkodzenie samego bloku sprężarki.
W ramach kampanii „10% Taskforce” British Compressed Air Society – brytyjskie stowarzyszenie branżowe przemysłu sprężonego powietrza i próżni – omawia znaczenie konserwacji w przyczynianiu się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez systemy sprężonego powietrza i unikania niepotrzebnych strat energii.
Stwierdza się w nim, że „w przypadku rosnących kosztów energii sensowne jest zapewnienie efektywnej pracy instalacji – efektywny system konserwacji sprężonego powietrza może przyczynić się do obniżenia kosztów”.
„Konserwacja (systemu) zgodnie z zalecanymi przez producenta okresami serwisowymi ma zasadnicze znaczenie; nie tylko w celu zapewnienia długiej żywotności i niezawodnego działania, ale także w celu pomocy w nadaniu priorytetu wydajności energetycznej. Używanie oryginalnych części zamiennych, zamontowanych przez autoryzowanego serwisanta, obniży koszty naprawy, zminimalizuje czas przestoju i poprawi wydajność energetyczną.”
W Europie w wytycznych „Systemy sprężonego powietrza – bezpieczna i ekonomiczna eksploatacja” VDMA – największa organizacja sieciowa niemieckich producentów maszyn – zwraca uwagę na odpowiedzialność poszczególnych przedsiębiorstw w zakresie bezpiecznej eksploatacji systemów sprężonego powietrza.
W odniesieniu do sprężarek stacjonarnych stwierdza, że częścią tej odpowiedzialności jest m.in. wybór renomowanej firmy serwisowej, która zaraz po dostarczeniu i uruchomieniu instalacji sprężonego powietrza powinna przedstawić odpowiednie zalecenia dotyczące konserwacji.
Producenci tacy jak CompAir podkreślają, że zanieczyszczony filtr powietrza zwiększa ciśnienie różnicowe, co z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia energii – i ostatecznie ma bezpośredni wpływ na całkowity rachunek za energię elektryczną w zakładzie.
Zarówno BCAS, jak i eksperci VDMA zwracają również uwagę, że należy zadbać o stosowanie wysokiej jakości części jak i komponentów zgodnych ze specyfikacją producenta, aby ograniczyć ryzyko związane z przestojem sprzętu.
Zmiany w sprzęcie roboczym lub praktykach mogą wymagać rewizji oceny ryzyka, co sprawia, że przestrzeganie zalecanych cykli konserwacji, nawet w czasach niestabilnych ekonomicznie, jest jeszcze bardziej uzasadnione.