-
W najnowszym wydaniu m.in.:
Impact-Photo: zdjęcia, które pokazują więcej niż kawałek maszyny
Magdalena Brozio
Sky Tronic: nowoczesne technologie do dronów, działające jak ludzki mózg
Anna Grzesik
PLAGA Designers: projektują przyszłość
Anna Grzesik
NX & FIBERSIM: projektowanie i wytwarzanie produktów kompozytowych
Maciej Wnuk, Jakub Torończak
Jazon: zautomatyzowane i zrobotyzowane systemy obróbcze
Redakcja
Zemat Technology Group: zgrzewarki wysokich częstotliwości
Redakcja
GM System: specjaliści od wdrożeń CAD/CAM/CAE/PDM
Grzegorz Kazimierczak / prezes zarządu GM System
SIEMENS-KUKA: digitalizacja procesów produkcji w ramach koncepcji Industry 4.0
Siemens
Uni-kat: wycinarki abrazyjne StreamerGT
Adam Sieroń
Mitegra: automatyczne stanowiska znakujące i lasery
Redakcja
Rury opancerzone od ELPLAST+
Anna Grzesik
Stahl-Mont: relokacja zakładów przemysłowych i utrzymanie ruchu
Redakcja
Grupa Azoty ZAK SA stawia na innowacyjność
Monika Bralewska
Mesko: nowoczesne rakiety i amunicja dla polskiego wojska
Anna Grzesik
„Łucznik” Radom: najnowocześniejsza fabryka broni w Polsce
Monika Bralewska
Instalcompact: nowoczesne systemy wodno-kanalizacyjne
Adam Sieroń
Energomet: kompensatory do bezawaryjnej pracy instalacji przemysłowych
Anna Grzesik
Bezpośrednie i pośrednie chłodzenie swobodne
Rittal
Zbych-Pol & Mobet: prefabrykaty betonowe
Redakcja
Awas, Sintac i Wodpol-Bud: z pasji do oczyszczania
Jarosław Orzeł
-
Impact-Photo: zdjęcia, które pokazują więcej niż kawałek maszyny
Magdalena Brozio
Fotografowanie skomplikowanych procesów technologicznych i linii produkcyjnych wymaga spostrzegawczości i panowania nad trudną przestrzenią, a także umiejętności takiego oświetlania i kadrowania, by złapać w obiektach ich ciekawe oblicze. Istotnymi aspektami są organizacja planu zdjęciowego oraz specjalistyczny sprzęt.
-
„Opracowana przez nas technologia w przyszłości poprawi stabilność, manewrowość, płynność i precyzję sterowania lotem w trudnych warunkach atmosferycznych” – mówi dr inż. Bogusław Szlachetko, dyrektor działu badań i rozwoju spółki.
-
PLAGA Designers: projektują przyszłość
Anna Grzesik
W projektowanych koncepcjach najbardziej istotnym dla nich elementem jest wygląd oraz forma, jednak tuż za nimi pojawiają się takie aspekty jak funkcjonalność i ergonomia. Firma dysponuje umiejętnościami w obsłudze oraz przygotowaniu produktu od podstaw aż do realizacji w technologii druku 3D, frezarek i ploterów laserowych.
-
NX & FIBERSIM: projektowanie i wytwarzanie produktów kompozytowych
Maciej Wnuk, Jakub Torończak
Program NX to kompleksowe rozwiązanie CAD/CAM/CAE firmy SIEMENS PLM, które umożliwia również wydajną pracę nad produktami opartymi na kompozytach – służy do tego specjalizowany moduł Fibersim.
-
Firma działa w kilku obszarach. Jej dział obrabiarek i technologii oferuje obrabiarki do metalu, technologie obróbcze, oprzyrządowanie technologiczne oraz zrobotyzowane zespoły obróbcze i montażowe. Dział produkcji maszyn i urządzeń zajmuje się kompleksowo opracowywaniem procesu technologicznego, a także produkcją maszyn, zespołów maszyn oraz części zamiennych.
-
Zemat jest jedyną w Polsce i jedną z kilku firm na świecie, które projektują oraz produkują maszyny i urządzenia kompleksowo wykorzystujące technologię wysokich częstotliwości (High Frequency) do zgrzewania polimerów.
-
GM System: specjaliści od wdrożeń CAD/CAM/CAE/PDM
Grzegorz Kazimierczak / prezes zarządu GM System
GM System zajmuje się doradztwem przy wyborze oprogramowania, sprzedażą oraz wdrożeniami (m.in. szkoleniami, dostosowaniem oprogramowania do indywidualnych potrzeb użytkownika, doborem sprzętu komputerowego, tworzeniem postprocesorów). Odrębną dziedziną działalności jest publikowanie licznych opracowań z zakresu oprogramowania CAx oraz inne usługi.
-
Firmy SIEMENS – jako dostawca poszczególnych komponentów cyfrowego przemysłu – oraz KUKA – jako czołowy dostawca robotów przemysłowych i rozwiązań automatyzacji produkcji – aktywnie współtworzą czwartą rewolucję przemysłową Industry 4.0.
-
Uni-kat: wycinarki abrazyjne StreamerGT
Adam Sieroń
Znany producent maszyn CNC zaprezentował w ostatnich tygodniach nową wycinarkę abrazyjną StreamerGT. Firma liczy na to, że sprzeda wiele jej egzemplarzy na terenie Polski i z powodzeniem wejdzie na rynek niemiecki.
-
Mitegra jest producentem laserów do znakowania – warto dodać, że polskim, gdyż nie ma wielu rodzimych firm, które zajmowałyby się podobną działalnością. Jej specjaliści potrafią – o ile jest to możliwe – bezpiecznie zintegrować lasery do znakowania z istniejącymi już urządzeniami czy liniami produkcyjnymi.
-
Rury opancerzone od ELPLAST+
Anna Grzesik
Od 18 lat ELPLAST+ zaopatruje rynek, głównie w rury PE (zwykłe i opancerzone), kształtki PE, studzienki kanalizacyjne i studzienki wodomierzowe. Na potrzeby przemysłu i górnictwa produkuje przede wszystkim rury: PE antystatyczne, trudnopalne, kształtki PE i Victaulic (rowkowy system łączenia rur stalowych, zapewniający kilka razy szybszy montaż niż instalacje spawane czy kołnierzowe).
-
Relokacja obiektów przemysłowych, montaż oraz demontaż maszyn i urządzeń przemysłowych, spawanie rurociągów i zbiorników, utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych, montaż oraz rozbiórki konstrukcji stalowych – tak w skrócie można przedstawić ofertę firmy Stahl-Mont ze Słońska w województwie lubuskim.
-
Grupa Azoty ZAK SA stawia na innowacyjność
Monika Bralewska
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA, wchodząca w skład Grupy Azoty, to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Jej sztandarowymi produktami są nawozy azotowe oraz alkohole OXO i plastyfikatory. Na kilka naszych pytań odpowiedział Mateusz Gramza, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA.
-
Miniaturyzacja elektroniki, którą naszpikowane jest nowoczesne uzbrojenie, stanowi poważne wyzwanie dla każdego producenta. O tym, w jaką broń Mesko wyposaża naszą armię, oraz o realizowanych przez spółkę innowacyjnych na światową skalę projektach rozmawiamy z prezesem spółki – Waldemarem Skowronem.
-
„Łucznik” Radom: najnowocześniejsza fabryka broni w Polsce
Monika Bralewska
Fabryka Broni „Łucznik” Radom sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest producentem i dostawcą broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jej wyroby trafiają również na eksport i od niedawna znów na rynek cywilny. Spółka oferuje karabinki, pistolety, broń sportową oraz zestawy treningowe.
-
Firma, która powstała w celu komercjalizacji projektu badawczego, dzięki dywersyfikacji produkcji, ciągłemu ulepszaniu oferowanej technologii, a także wejściu na rynek usług, z optymizmem może patrzeć w przyszłość i… pracować nad kolejnymi nowatorskimi rozwiązaniami
-
Kompensator to produkt niszowy, jednak jest on niezbędny w większości instalacji rurowych przesyłowych lub technologicznych. O tym, co może się stać z instalacją, jeśli nie skompensuje się jej drgań i wydłużeń oraz jak wygląda produkcja takich kompensatorów, rozmawiamy z Krzysztofem Szczepanikiem, pełnomocnikiem wrocławskiej firmy Energomet.
-
Szefowie IT wciąż stoją przed wyzwaniem dotyczącym optymalizacji bieżących kosztów eksploatacji centrum danych. Dużą część tych kosztów stanowi energia potrzebna do chłodzenia. Dlaczego więc nie postawić na swobodne chłodzenie czy wdmuchiwać do centrum świeżego powietrza?
-
Zbych-Pol & Mobet to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją prefabrykatów betonowych, produkcją i sprzedażą betonu towarowego, świadczeniem usług transportowych międzynarodowych oraz krajowych i spedycją. Z prefabrykatów produkcji Zbych-Pol & Mobet powstały setki obiektów na terenie całego kraju.
-
Awas, Sintac i Wodpol-Bud: z pasji do oczyszczania
Jarosław Orzeł
Polski rynek usług dotyczących ekologii nie jest łatwy. Przede wszystkim przez nierespektowanie istniejących przepisów i przedkładanie przez zamawiających niskiej ceny nad jakość. O tym, jak radzą sobie na nim trzy rodzinne spółki, które świadczą komplementarne usługi, opowiada Jacek Majcherczyk, CEO Awas Polska, oraz Jerzy Roguski, członek zarządu Wodpol-Bud.