Rodzina Zaleskich inwestuje w polską technologię antydronową

Z polskiej technologii antydronowej rozwijanej przez Advanced Protection Systems (APS) zaczęli już korzystać pierwsi klienci. Spółka chwali się m.in. dostawami swojego Ctrl+Sky dla norweskiego operatora lotnisk, czeskich służb bezpieczeństwa i wojsk NATO. Liczy na więcej, tym bardziej że projekt wsparli właśnie kolejni inwestorzy.

Kilka milionów złotych na rozwój spółki wyłożyła rodzina Zaleskich.

„Na bieżąco przyglądam się światowym innowacjom technologicznym. Okazuje się, że w Polsce ich nie brakuje. Zdecydowałam się więc zaangażować w APS, oferujący rozwiązanie dla globalnych „wyzwań przyszłości”, stających się powoli teraźniejszością. APS jest liderem w swojej branży, wartej wkrótce miliardy dolarów rocznie” — twierdzi Helene Zaleski. Inwestorka podkreśla, że „cele spółki są ambitne — to m.in. instalacja systemu antydronowego Ctrl+Sky na największych lotniskach i ochrona infrastruktury krytycznej”. Wiadomo, że APS cały czas prowadzi rozmowy również z innymi potencjalnymi inwestorami.

„Inwestycję rodziny Zaleskich traktujemy w kategoriach pre-IPO. Za kilka miesięcy planujemy wprowadzenie firmy na GPW” — przypomina Maciej Klemm, prezes APS, który niedawno na tym stanowisku zmienił współwłaściciela spółki, Radosława Piesiewicza. Zaznacza, że dodatkowe fundusze umożliwią powiększenie zespołów sprzedażowych i poszerzenie siatki współpracowników oraz partnerów za granicą. „Dotychczas skupialiśmy się przede wszystkim na samej technologii i opracowaniu najlepszego produktu. Teraz będziemy rozwijać firmę od strony biznesowej” — dodaje.

Fot. Advanced Protection Systems

Fot. Advanced Protection Systems

Spółka niedawno podpisała spory jak na nią zagraniczny kontrakt na dostawę systemu neutralizacji obiektów latających. Za pośrednictwem lokalnego dystrybutora, który wygrał przetarg ogłoszony przez operatora portów lotniczych — Avinor AS, sprzęt trafił na lotnisko Stavanger w Norwegii i ma szansę na instalacje na ponad 40 kolejnych portach cywilnych i wojskowych. Posłuży do detekcji ptaków i dronów, które — jak przekonali się niedawno zarządzający londyńskim Heathrow — stanowią coraz większy problem, paraliżując ruch powietrzny i harmonogram rejsów.

Na liście projektów realizowanych w Polsce są natomiast: zabezpieczenie przed dronami Stadionu Miejskiego w Gdyni i współpraca z PZU Lab z Grupy PZU (w ramach programu ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości). Część wdrożeń, np. ze względu na ich militarny charakter, nie jest ujawniana.