System oświetleniowy Signify zapewnia do 80% oszczędności zużycia energii w Hali Widowiskowo-Sportowej Urania
Signify, we współpracy z firmami Mirbud i Norbud, zakończyła realizację największego projektu oświetleniowego w Olsztynie od wielu lat. Nowoczesne obiekty widowiskowo-sportowe odgrywają ważną rolę w miejskim krajobrazie – kształtują przestrzeń urbanistyczną, wzbogacają infrastrukturę i często stają się symbolem miasta. Jednocześnie ich funkcja ekonomiczna jest nie do przecenienia – przyciągają turystów i podnoszą prestiż miasta dzięki swojej wielofunkcyjności.
Modernizacja takich obiektów, w tym unowocześnienie systemów oświetleniowych, jest niezwykle istotna dla spełnienia rosnących wymagań użytkowników. Wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne oprawy LED, zintegrowane z inteligentnym systemem zarządzania, to dziś standard w obiektach sportowych na całym świecie. Nowoczesne areny sportowe wyróżniają się nie tylko ciekawymi projektami architektonicznymi, ale także złożonymi, zautomatyzowanymi systemami sterowania, które zapewniają pełną integrację różnych instalacji.
Przejście na technologię LED, takie jak zintegrowane oświetlenie Philips LED połączone z systemem Interact od Signify, będzie obiektowi przynosić oszczędności energii elektrycznej sięgające nawet 80%. Obiekt staje się nie tylko bardziej energooszczędny, ale także wspiera realizację celów zrównoważonego rozwoju miasta.
W ramach inwestycji zaprojektowano nową infrastrukturę oświetleniową, obejmującą zarówno oświetlenie wewnętrzne, zewnętrzne, jak i iluminację kopuły budynku. Zainstalowano ponad 5 000 opraw Philips LED, zintegrowanych z systemami Interact Sport, Interact City i Interact Landmark, co pozwala na zdalne sterowanie jasnością, temperaturą barwową i dostosowanie oświetlenia do specyficznych potrzeb obiektu – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Dzięki nowoczesnym systemom zarządzania oświetleniem administratorzy obiektu mogą precyzyjnie dostosować jakość oświetlenia do charakteru wydarzenia, rodzaju pomieszczenia i potrzeb sportowych (od rekreacji, przez treningi, po zawody transmitowane w jakości 4K Slow Motion). System umożliwia także stworzenie indywidualnych scen świetlnych na potrzeby wydarzeń komercyjnych, co pozwala na pełniejsze wykorzystanie przestrzeni obiektu oraz zwiększenie rentowności inwestycji.
„Jednym z najbardziej kluczowych wymagań oświetleniowych jest parametr równomierności oświetlenia i to w różnych kierunkach, ze względu na bardzo dużą ilość kamer telewizyjnych realizujących transmisję. Spełnienie tych wszystkich wymogów oświetleniowych jest dość dużą łamigłówką, ale my w Signify umiemy to robić”, podsumowuje Radosław Bratos, projektant systemów oświetleniowych w Signify.
Wszystkie zastosowane w projekcie systemy umożliwiają pełną kontrolę nad parametrami oświetlenia, zarządzanie jego intensywnością i kolorystyką zgodnie z zaprogramowanymi scenariuszami, a także automatyczne wykrywanie usterek, co usprawnia zarządzanie obiektem, zwiększa bezpieczeństwo i obniża koszty eksploatacyjne.
Szczególnie istotnym elementem projektu stała się iluminacja kopuły Hali, która doskonale eksponuje architektoniczne walory obiektu. Dzięki integracji z systemem Interact Landmark, zarządcy Hali Urania mogą dynamicznie dostosowywać oświetlenie kopuły do charakteru wydarzeń odbywających się w obiekcie, jak również regulować natężenie światła w zależności od warunków pogodowych panujących na zewnątrz hali.