E.ON uruchomił w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej nowoczesny system odzysku ciepła
W hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej zakończono budowę nowoczesnej instalacji odzysku ciepła. Projekt był zrealizowany przez E.ON Polska. System jest już w pełni operacyjny i zgodnie z założeniami generuje znaczące oszczędności energetyczne, obecnie przechodząc końcowe pomiary gwarancyjne, które mają potwierdzić jego długoterminową wydajność.
Nowa instalacja opiera się na nowoczesnych wymiennikach ciepła, które odzyskują energię ze spalin o średniej temperaturze 250°C. Dzięki temu możliwe jest ponowne wykorzystanie ciepła w procesie technologicznym – gaz opałowy i powietrze są podgrzewane do około 180°C, co przekłada się na konkretne korzyści:
- odzysk 117 GWh energii rocznie,
- redukcja emisji CO₂ o 56 tys. ton rocznie,
- zmniejszenie zużycia koksu o blisko 10 tys. ton rocznie.
Jak podkreśla Jörn-Erik Mantz, prezes zarządu E.ON EIS Polska oraz członek zarządu E.ON Polska:
„To doskonały przykład, jak strategiczna współpraca może przyczyniać się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji śladu węglowego w Polsce. Jesteśmy dumni, że jako E.ON możemy współpracować z ArcelorMittal Poland przy realizacji tej transformacji. Wspólnie wdrażamy nowoczesne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność energetyczną, ale także przybliżają nas do bardziej zrównoważonej przyszłości.”
Czytaj więcej: Pomiary poziomu w przemyśle ciężkim: co oferują nowoczesne czujniki radarowe?
ArcelorMittal Poland od lat kładzie nacisk na ograniczenie emisji oraz poprawę efektywności energetycznej. Piotr Drzystek, dyrektor ds. dekarbonizacji w ArcelorMittal Poland, podkreśla:
„Nasza firma na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszyła emisje pyłowe o 90 proc., a dwutlenku węgla – o 42 proc. względem 2004 r. (…) Instalacja odzysku ciepła to właśnie jeden z projektów, który znacząco zwiększa naszą efektywność energetyczną oraz zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii. Dzięki niemu nie marnujemy ciepła odpadowego, tylko zagospodarowujemy je ponownie w procesie wielkopiecowym.”
W realizację projektu zaangażowany był również Mostostal Zabrze. Wojciech Szczurowski, dyrektor handlowy spółki, zaznaczył:
„Jako generalny wykonawca jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że rozruch instalacji przebiegł pomyślnie, zgodnie z harmonogramem, a instalacja osiąga założone parametry. (…) Istotny wpływ na końcowy sukces miała bardzo dobra współpraca pomiędzy wszystkimi stronami i partnerami zaangażowanymi w realizację tej inwestycji.”
Wojciech Koszuta, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, zwrócił uwagę na znaczenie tego typu inwestycji w kontekście dekarbonizacji:
„Ograniczanie wpływu na środowisko naturalne to jeden z naszych priorytetów. Zmniejszyliśmy zużycie energii w naszych zakładach aż o 40 proc. względem 2004 roku, ale na tym nie poprzestajemy. Projekt, taki jak ten z firmą E.ON Polska, to doskonały przykład naszego zaangażowania w redukcję CO₂ w bieżących procesach. Każdy taki krok przybliża nas do dekarbonizacji.”
Michał Kocot, szef strategii energetycznej ArcelorMittal Poland:
„To największa inwestycja odzysku ciepła odpadowego z procesów hutniczych w ciągu ostatnich lat. Badamy potencjał wprowadzenia podobnych rozwiązań w innych lokalizacjach naszej spółki.”